$
בארץ

מריל לינץ': גילויי הגז במצרים לא יפגעו בביקוש ליבוא מישראל

בנק ההשקעות מיפה את כל מאגרי הגז באיזור, וצופה כי הביקוש המצרי יעלה על ההיצע ושכמות הגז במאגרי ישראל תשלש עצמה. עוד מעריך הבנק כי השווי הנקי של נכסי דלק יכפיל עצמו עד 2020

ליאור גוטמן 08:4719.07.16

גילויי המאגרים החדשים במצרים לא יבטלו את הצורך של המדינה ביבוא גז, היקף תגליות הגז בישראל עשוי לשלש את עצמו והשווי הנקי של נכסי קבוצת דלק(NAV) יכפיל את עצמו עד 2020 - בסמוך להפיכתו של מאגר לוויתן למסחרי. כך על פי דו"ח של חטיבת ניהול ההון של בנק אוף אמריקה, מריל לינץ'.

 

הניתוח של חטיבת ניהול ההון מנסה למפות בצורה עדכנית את מאגרי הגז שהתגלו עד היום באגן הים התיכון המזרחי, כלומר במקטע הנע בין לבנון וסוריה בצפון, קפריסין במערב, מצרים בדרום וישראל במערב.

 

על פי מסקנות הדו"ח הביקוש האזורי לגז רק הולך וגדל. אם בשנת 2009 ההישענות של מצרים וטורקיה על יבוא גז עמדה על 20% מהצריכה, כיום היא עומדת על 50% מהצריכה, עם תחזית לביקוש גז יציב גם בעתיד.

 

מסקנות אלו שמות גילויי הגז האחרונים בישראל (לוויתן) ובמצרים (מאגר זהר) על "מסלול פיתוח מהיר" מכיוון שהצפי הוא שהביקוש המצרי לגז בשנים הקרובות יכפיל את עצמו ביחס להיום.

 

יצחק תשובה. אסור לו למכור גז למצרים במחיר הנמוך מהמחיר שימכור בישראל יצחק תשובה. אסור לו למכור גז למצרים במחיר הנמוך מהמחיר שימכור בישראל צילום: גיל יוחנן, Ynet

 

מאגר זהר (ZOHR) התגלה בשנה שעברה במצרים על ידי ENI האיטלקית עם פוטנציאל הפקה של 30 טריליון רגל מעוקב (TCF), כלומר גדול כמעט פי 2 מההערכות האחרונות לגבי כמות הגז הנמצא במאגר לוויתן.

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
40% 0% 60%

 

החשש היה שגילוי שדה גז כל כל גדול יחסום את הדרך של לוויתן ליצא גז למצרים, אבל לפי הדו"ח החדש של מריל לינץ', מצרים רושמת גידול מהיר מאוד בביקוש לגז, בעיקר בשל גידול בקצב גידול האוכלוסיה ועלייה בתוצר המקומי הגולמי.

 

נראה כי הביקוש לגז במצרים לא רק שלא ירד בשנים הקרובות, אלא יחייב את השלטון בקהיר להמשיך וליבא גז גם בשנים הבאות.

 

חשוב לזכור שלשותפויות הגז המחזיקות במאגרי הגז תמר ולוויתן יש מזכרי הבנות למכירת גז למתקני יבוא של גז נוזלי השוכנים במצרים, כאשר הנקודה המעניינת היא שבמריל לינץ' מעריכים כי מחיר הגז ינוע שם סביב 4.5 דולר ליחידת חום אחרי מס.

 

הדבר אומר שחוזי היצוא מישראל יצטרכו להתחרות ברף מחיר זה וכתוצאה מכך אף להוריד את התמחור המקומי (4.7 דולר לעסקאות חדשות - ל"ג) ולו בשל העובדה שמתווה הגז קבע שלא יהיה יצוא גז במחיר הנמוך מהמחיר בו נמכר הגז בישראל.

 

הדו"ח כולל גם הערכה לגבי היקף מאגרי האנרגיה בישראל: במריל לינץ מעריכים כי כמות הגז שהתגלתה עד כה במאגרי הגז בישראל (לוויתן, תמר וגם אפרודיטה הקפריסאי) עשוי לשלש את עצמו עם פוטנציאל להגיע לכ־120 טריליון רגל מעוקב (TCF) ושמאגרי הנפט עומדים על 1.2 מליארד חביות נפט.

 

מריל לינץ' נשען בההערכה זו על מקורות גיאולוגים אמריקאים.

 

האמירה המשמעותית האחרונה בדו"ח היא המלצת השקעה בקבוצת דלק עם הערכה שכבר בשנה הבאה ירשמו השקעות כבדות בפיתוח מאגר לוויתן, שעלות הפיכתו למאגר מסחרי נאמדת בכ־5 עד 6 מיליארד דולר. בבנק מעריכים כי השווי הנקי של נכסי הקבוצה (NAV) יכפיל את עצמו עד שנת 2020.

 

הסיקור של בנק אוף אמריקה נזקף בין השאר לזכותה של דינה וינצ׳ה, מנהלת קשרי המשקיעים של קבוצת דלק, אשר ניהלה את כל תהליך התקשורת מול הבנק האמריקאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x