שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חשיפת כלכליסט

שר הרווחה הורה להגיש תלונה למשטרה על השירות הלאומי

ועדת הרווחה בכנסת קיימה דיון סוער על החשדות כי עמותות שירות לאומי העבירו למשרדי הממשלה דיווחים כפולים וכוזבים על מספר המתנדבים בהן וגרפו כך מיליוני שקלים עודפים. ח"כ מיקי לוי: "לפזר את המתנדבים של עמותה שיש נגדה חקירה"

ספי קרופסקי 07:1207.07.16

הבדיקה שעורכת החשכ"לית במנהלת השירות האזרחי-לאומי ובעמותות הכפופות לה המפעילות את השירות, שנחשפה אתמול ב"כלכליסט", עוררה תגובות סוערות במערכת הפוליטית. זאת לאחר שפורסם כי במסגרת הבדיקה מתגבש החשד כי חלק מהעמותות העבירו למשרדי ממשלה שונים דיווחים כוזבים על תקני מתנדבים, וקיבלו בכך החזרים כספיים גדולים יותר מכפי שהגיע להן.

 

בעקבות הפרסום הורה שר הרווחה חיים כץ למנכ"ל משרדו, עו"ד אלי יבלון, להגיש תלונה במשטרה. משרד הרווחה הוא אחד המשרדים הקונה שירותים מעמותות השירות האזרחי, ובאחרונה נערכה בו בדיקה שבה התגלה כי עמותת ש"ל (שירות לאומי) העבירה דיווח על כ־40 תקנים בהיקף של מאות אלפי שקלים. המשרד הורה לעמותה להחזיר את הכספים וקנס אותה ב־50 אלף שקל.

 

כמו כן, על רקע הפרסום, האגודה להתנדבות שהיא הוותיקה והגדולה ביותר מבין עמותות השירות הלאומי, פנתה למשרדי החינוך והרווחה בבקשה לקזז לה סכום של כמיליון וחצי שקל שלטענתה קיבלה בשל טעות בדיווחים. באגודה להתנדבות הסבירו כי מדובר בטעות שהתגלתה לפני כחצי שנה בשל בעיות במערכת מחשוב, שבעקבותיה ערכה בדיקה מיוזמתה שבה נמצאו פערים בדיווח וכי היא העבירה מידע ראשוני למשרדים הרלוונטיים. אולם רק אתמול, כחצי שנה לאחר שלדבריה התגלתה התקלה, הועברה פנייה למשרד החשכ"לית בבקשה לקזז את הסכומים, זאת באותו היום ש"כלכליסט" פנה לבקשת תגובה.

 

החשבת הכללית, מיכל עבאדי בויאנגו החשבת הכללית, מיכל עבאדי בויאנגו צילום: עומר מסינגר
שר הרווחה, חיים כץ שר הרווחה, חיים כץ צילום: עמית שעל

 

אתמול בבוקר התקיים דיון סוער בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בהצעת חוק שמקדמת הממשלה שנועדה להסדיר את תחום השירות האזרחי. בפתח הדיון התייחס יו"ר הוועדה אלי אלאלוף (כולנו) לפרסום ואמר כי "היום התפרסמה חקירה על השירות הלאומי, רק ממליץ לכל מי שקשור לזה לשתף פעולה באופן מלא. מבקש מהגופים שקשורים לזה שלא יבקשו להשפיע על הדיונים שלנו, שלא ינסו להשפיע על החוק הזה".

 

בהמשך הדיון, בתגובה להסתייגויות שהשמיעו נציגי עמותות השירות הלאומי בנוגע להצעה שמתנדבים יופנו אליהם מטעם ועדה מקצועית של משרד הרווחה, הוסיף ח"כ אלאלוף לתקוף: "אם עמותה או גוף המפעילים שירות אזרחי לא מוכנים לקיים מה שמשרד הרווחה מטיל עליהם, צריך לעשות עליהם חרם מוחלט. מה זה פה, תוכנית כבקשתך? לא מתאים לך, לא תקבל יותר כלום". הוא הוסיף כי "אין פה כסף פרטי, זה כסף ציבורי שאתם מקבלים וגם אם זה תרומות, הן צריכות להתנהל לפי חוקי מדינה. לכן יש ועדה מקצועית שמחליטה. זה נהיה מפלגתיות לא נעימה, והמבין יבין".

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), לשעבר סגן שר האוצר, תקף גם הוא את העמותות ואמר במהלך הדיון כי "אני מכיר את החקירה הזאת מזה שנה וחצי, ולא סתם לבי יוצא לכל הנושאים שקשורים לעמותות של השירות הלאומי-אזרחי, שהוא חשוב ונחוץ. אבל האגודה להתנדבות שירון לוץ עומד בראשה נתפסה בדיווחים של בין 8 ל־10 מיליון שקל, חשדות לכאורה, האגודה מדווחת דיווחי כזב כדי לקבל כספים במרמה וכשמרגישים שיש חקירה אומרים זה טעות טכנית, של שנים?!".

 

הוא הוסיף כי "לא ייתכן שאותה אגודה שקיבלה כספים מהמדינה תמשיך לעבוד. שיהיה כתוב בחוק, שבהיוודע שנפתחת חקירה מהסוג הזה, תופסק עבודתה של אותה עמותה, והמתנדבים שלה יפוזרו בין עמותות אחרות. שאלה שמעורבים בחקירה או לא ישבו פה או לא יפתחו את הפה. מושחתים, פשוט מושחתים".

 

לפי הערכות, חלק מהעמותות הוותיקות שנבדקו קיבלו סכומים של מאות אלפי שקלים ואף מיליונים מעבר למה שהגיע להן, בחלק מהמקרים במשך שנים. ראשיה של האגודה להתנדבות, שדרכה מתנדבים מעל ל־5,000 צעירים, מזוהים עם מפלגת הבית היהודי – מנכ"ל העמותה ירון לוץ הוא חבר הבית היהודי וכך גם היו"ר ואחד ממייסדיה, הרב צפניה דרורי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x