$
מיסוי

"עד שהמדינה לא תבנה 70 אלף דירות להשכרה אין סיבה להעלות את המס"

ח"כ מיקי לוי, אמר את הדברים בכנס שמתקיים היום באילת בנושא מיסוי; רו"ח ג'ק בלנגה: "אם רשות המסים תתייחס לשכירות של בעלי 5-10 דירות כהכנסה עסקית זה יגרום להעלאת שכר הדירה והפער יגולגל על השוכרים"

עמרי מילמן 20:2705.07.16

"עד שהמדינה לא תעמיד 60-70 אלף דירות להשכרה אין שום סיבה להעלות את המס על השכרת דירות", כך אמר ח"כ וסגן שר האוצר לשעבר, מיקי לוי בפאנל בנושא תכנוני מס בכנס השנתי של לשכת רואי החשבון שמתקיים היום (ב') באילת.

 

במסגרת הכנס עלה לדיון הפער שבין מיסוי ההכנסה על הכנסות משכר דירה שעומד על 10%, לעומת הכנסות משכר דירה המוגדרות כעסק למרובי דירות שממוסות בשיעור של 25%. משתתפי הכנס מציינים כי היום אין כללים ברורים הקובעים מתי בעל מספר דירות הוא בפועל בעל עסק להשכרת דירות והנושא פרוץ.

 

לדברי רו"ח ג'ק בלנגה, סגן נשיא לשכת רואי החשבון, "לאחר שניתנו מספר פסקי דין, הסוגייה נמצאת בפתחו של המחוקק, שיכול להגביל את כמות הדירות או את סך ההכנסות משכר דירה שבינתיים משאיר את הסוגיה פרוצה". לדברי בלנגה, "יש שמועה שבכוונת רשות המסים לקבוע שבין 5-10 דירות יכירו בהכנסה כעסקית. אולם אם רשות המסים תתייחס לדמי שכירות של מי שמחזיק ב-5-10 דירות כהכנסה עסקית זה יגרום להעלאת שכר הדירה. הפער יגולגל על השוכרים".

 

דירה להשכרה (ארכיון) דירה להשכרה (ארכיון) צילום: דוד הכהן

 

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, ירדנה סרוסי, התייחסה לנושא ואמרה, "מספר הדירות הוא נתון מאד רלוונטי. ככל שהוא גדול יותר, זה משפיע באופן ישיר על מערך ההתארגנות שמפעיל בעל הדירות - מזכירות, הנהלת חשבונות וכו'. השוק צריך לדעת מה מספר הדירות ממנה יש חזקה משפטית ממנו מדובר בהכנסה מעסק".

 

לוי התייחס לאפשרות הזו ואמר "עד שהמדינה לא תעמיד 60-70 אלף דירות להשכרה, עם מחיר מוגן ורשת ביטחון אין שום סיבה להעלות את המס של 10% על דירות. אם נטיל מס גבוה יותר, כל הוצאות האחזקה השוטפת הכל יידחף בתוך הדו"ח השנתי למס הכנסה ומי שיתעמת עם זה הם השוכרים- כולם יודעים מה רשות המסים צריכה להתמודד איתו".

 

לוי תקף את המהלך שקידם כחלון לקיצור זמן ההמתנה למכירת דירה המזכה פטור ממס, מתקופה של שנתיים לתקופה של שנה וחצי ואמר, "ברשות המסים רצו לקצר את תקופת ההמתנה ל-12 חודשים במקום 24 חודשים, חשבו שזה יביא יזרוק יותר דירות לשוק, אבל זו שטות גמורה".

 

לוי התייחס לחשש שעלה בכנסת בעת אישור החוק כי דווקא הפריפרייה בה הביקוש לדירות נמוך יותר תפגע מהמהלך והוסיף "יש מקומות שקשה מאוד למכור בהם דירות. אדם שלא הצליח למכור את הדירה שלו תוך 12 חודש הוא ימכור תחת לחץ במחיר נמוך. אם זה יקרה, חצי ממדינת ישראל יפשוט את הרגל. הם הורגים את אזרחי ישראל.החלטנו ללכת ל-18 חודשים, ובעוד חמש שנים נחזיר גם את מס השבח וגם את מס הרכישה לתקופת פטור של 24 חודשים"

 

עו"ד יוסי אלישע, יו"ר פורום מסים משותף בלשכת עורכי הדין, התייחס לעבודת ההכנסה שעשה משרד האוצר כדי לקדם את המהלך של כחלון ואמר: "הטבלאות על בסיסן עבד משרד האוצר לא היו רלוונטיות בכלל שכן הן היו לגבי 2013-2014, אז לא היה לנו מס על דירה שנייה, כי היה פטור כל 4 שנים, וכל מה שהיה על הפרק היה 3.5% ,מאז יש מס של 8%".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x