$
בארץ

חברת תש"ן: עיקר החומר שדלף במפרץ חיפה נאסף, הנפט לא מגיע לחופים"

ספינה שמבצעת פינוי של צינורות נפט ישנים במפרץ חיפה פגעה באחד הצינורות ובעקבותיו פרץ נפט לים. תש"ן אומרת כי עוקבת באופן צמוד אחר שאריות הכתם במים

ליאור גוטמן 15:2505.07.16

זיהום הנפט באזור חיפה: חברת תש"ן (תשתיות נפט) מעריכה עתה שמדובר בדליפה של קו"ב עד קו"ב וחצי של נפט. "עיקר החומר שדלף נאסף, הנפט כרגע לא מגיע לחופים והחברה עוקבת באופן צמוד אחר שאריות הכתם במים וערוכה לטיפול מיידי במידה ויגיע לחופים", אומרים בחברה.

 

קודם לכן הודיע המשרד להגנת הסביבה שבמסגרת הפעולות לפינוי צינורות ישנים של חברת תש"ן (תשתיות נפט) במפרץ חיפה, פגעה הספינה המבצעת באחד הצינורות. בעקבות הפגיעה נפט פרץ לים, וחלקו צפוי לזלוג לכיוון חופי הקריות – בעיקר קריית ים. לטענת המשרד, תש"ן לקחה אחריות ומטפלת באירוע בהנחיה צמודה של המשרד הגנת הסביבה. כרגע רוב הדלק חסום בים אולם הרחצה בחלק מהחופים שם נאסרה על ידי משרדי הבריאות והפנים.

 

עו"ד עמית ברכה מנכ"ל אדם טבע ודין אמר שלאורך חופי חיפה פזורים צינורות נפט ישנים שהוזנחו לאורך שנים ואין גורם הנושא באחריות לטיפול ולמניעת מקרים מסוג זה. "לאירוע דליפת נפט בים יש השלכות מרחיקות לכת החל בסגירת חופים ונזק תיירותי כלכלי, נזק אקולוגי לדגה ובמקרים קיצוניים אף סגירת מתקני התפלה ופגיעה בבריאות הציבור. חצי שנה לפני פתיחת הים למתן רישיונות חדשים לקידוחי נפט, מוטלת על ממשלת ישראל להקים רשות מתוקצבת שתדע להתמודד עם אירועים מסוג זה ולמנוע את הישנותם".

זיהום הנפט בחופי חיפה זיהום הנפט בחופי חיפה צילום: המשרד להגנת הסביבה

 

מעמותת צלול מסרו שהאירוע בחיפה מוכיח שגם כשלא מדובר בתקלה אלא כשהעבודות יזומות - דליפת נפט בים היא אירוע עם פוטנציאל נזק קשה ויש לטפל בו בדחיפות רבה." ישראל עומדת לחדש את ההיתרים לקידוחי גז ונפט אך אינה ערוכה לטיפול בדליפות בים. זהו תמרור אזהרה שמעיד על הצורך להאיץ את חוק התלמ"ת שדורש היערכות לחירום עם אנשי מקצוע מיומנים, ציוד חירום ותקציבים נאותים". רק השבוע פורסם בכלכליסט שחלק מהביטוחים שהוגשו למשרד האנרגיה עלולים שלא לעמוד בתקן הנדרש לטיפול באירועי סביבה ימיים שמקורם בדליפות גז או נפט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x