$
בארץ

אושר לקריאה שנייה ושלישית: אבות יוכלו לנצל "שעת הנקה"

אחרי שאישרה גם לאבות לקחת חופשת לידה קצרה תשלים בקרוב הכנסת גם חוק שיאפשר לאבות לקחת שעת הנקה של שעה 4 חודשים לאחר הלידה

מיקי פלד 14:0005.07.16

ועדת העבודה של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתאפשר גם לאבות לקבל "שעת הנקה". על פי ההצעה שני בני הזוג יוכלו לחלוק ביניהם את הזכות לשעת הנקה, שמשמעותה היעדרות של שעה אחת ממקום העבודה למשך 4 חודשים מתום חופשת הלידה. זכות זו ניתנת כיום לנשים בלבד. 

התנאי שהחוק מגדיר הוא כי על שני בני הזוג להודיע על רצונם לעשות זאת למעסיקיהם לא יאוחר מ-21 יום לפני תום חופשת הלידה ויציינו מהם הימים שבהם הם צפויים להיעדר. עובדים במשמרות ימסרו הודעה כזאת חודש מראש, כאשר עובדי משמרות בענפי התעשייה והמלונאות, ובענפים נוספים לפי החלטת שר הכלכלה יוכלו לנצל את ההטבה רק בהיעדרות למשך שלושה שבועות רצופים, ולא בימים מסוימים לבחירתם. עוד קובעת הצעת החוק כי לצורכי שוויוניות בין ההורים, ישונה המינוח "חופשת לידה", ל"תקופת לידה והורות".  

אב ותינוק בחופשת לידה אב ותינוק בחופשת לידה צילום: בלומברג

 

ח"כ טלי עזריה (כולנו), מיוזמות הצעת החוק, אמרה כי "ככל שנקל על אימהות לילדים קטנים ונאפשר יותר חלוקה בין בני הזוג, כך ייטב. כל משפחה תקבל החלטה מתי כל אחד מבני הזוג ייצא מוקדם ממקום עבודתו, על מנת להיות עם ילדו הרך". עזריה ציינה כי הצעת החוק התקבלה לאחר שבועות ארוכים של דיונים עם משרדי הממשלה ועם נציגי המעסיקים. "היו התנגדויות הזויות לחוק, ויש כאלה ששכחו שזהו אינטרס משותף לכולנו".

 

בסוף החודש שעבר אישרה הכנסת הצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שמאפשרת לאבות לקחת חופשת לידה של 6 ימים, כולל יום הלידה, ללא צורך באישור המעסיק. שלושה ימים מהחופשה יהיו על חשבון ימי המחלה של העובד ושלושה ימים על חשבון ימי חופשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x