$
בארץ

פרסום ראשון

הזוכה במכרז הענק להקמת השדה הסולארי בתמנע: חברת EDF הצרפתית

ההצעה של EDF במכרז ה-BOT במסגרתו החברה הזוכה תתפעל את השדה במשך 25 שנה ובסופן תחזרו למדינה נעה סביב 213 מיליון שקל. ערבה פאוור שהגיעה למקום השני תמחרה את ההקמה והתפעול ב-203 מיליון שקל

ליאור גוטמן 18:2104.07.16
חברת EDF הצרפתית, שפועלת בישראל באמצעות השלוחה הישראלית (EDF-EN), זכתה במכרז הסולארי הענק של תמנע. כך נודע לכלכליסט. EDF הגישה את ההצעה הגבוהה ביותר למכרז שנעה סביב 213 מיליון שקל, כאשר השניה אחריה, היא ערבה פאוור, תמחרה את המכרז בכ- 203 מיליון שקל. מרשות מקרקעי ישראל שניהלו את המכרז אישרו את הזכייה.

 

המכרז בתמנע נוהל בשיטת BOT) Build-Operate-Transfer), שבו הזוכה בונה את הפרויקט, מתפעל אותו במשך 25 שנה ובסופן מעביר אותו לידי המדינה. המכרז נחשב לגדול עד כה במשק שדה הסולארי עם תכנון לייצר כ־60 מגה־ואט, שאמורים לספק חשמל לאילת וליישובי הסביבה במקום חברת החשמל.

 

לזוכה הובטח תשלום קבוע של 31.9 אגורות לקילו־ואט למשך כל תקופת התפעול. עם המציעות ניתן למנות את אלקטרה (שהגישה הצעה עם ערבה פאוור), EDF הצרפתית, אפקון, אנרג'יקס, שיכון ובינוי ואלומיי קפיטל. לפי ההערכות, ההצעות שהוגשו נעות בין 120 ל־220 מיליון שקל.

 

המכרז להקמת השדה הסולארי בתמנע שונה ממכרזים אחרים להקמת שדות סולאריים המנוהלים בידי משרד האנרגיה, שכן במכרז הזה רשות מקרקעי ישראל שותפה לניהול, משום שהמתחרים מגישים הצעות גם לרכישת הקרקע. המכרז יצא לדרך לפני כשבע שנים, ונדחה כמה פעמים בשל התערבות מצד אגף החשב הכללי במשרד האוצר, סיבות בירוקרטיות הקשורות להליכי הקצאת הקרקע, עיכובים שונים ברשות החשמל והתחלפותן של ארבע ממשלות.

 

פארק סולארי במושב מבטחים (ארכיון) פארק סולארי במושב מבטחים (ארכיון)

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x