$
בארץ

"חוק השבת" של מיקי זוהר בדרך לקבורה סופית

המפלגות החרדיות החליטו לא לתמוך בחוק, בנוסף חברי כולנו הודיעו שלא יתנו ידם להעברת הצעת החוק ויו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע כי ידאג לקבור אותה

רוני זינגר 18:2129.06.16

אחרי שיצר הרבה רעש, חוק השבת של ח״כ מיקי זוהר (הליכוד) מגיע כך נראה לקבורה סופית, זאת לאחר שהמפלגות החרדיות קיבלו החלטה כי לא יתמכו בהצעת החוק הדרמטית. ח״כ זוהר טרם קיבל החלטה סופית בעניין אך ברור כי כעת הוא נותר בלי תמיכה, לא מבית ולא מצד החרדים שחשב כי יתמכו בו.

 

 

הצעת החוק של זוהר עוררה בדצמבר שעבר סערה גדולה לאחר שהודיע כי יקדם חקיקה שתחייב סגירת בתי עסק בשבת שאם לא - יוטלו קנסות כבדים על אלו שיעברו על החוק. הצעת החוק המקורית אף הציעה שנת מאסר למי שיפתח את בית העסק שלו בשבת אך הדבר תוקן בהמשך.

 

זוהר ספג ביקורת חריפה על כך שהצעת החוק שלו תהפוך את תל אביב לבני ברק, וגם בסיעה שלו נשמעו חברי כנסת שמתנגדים להצעה. למרות זאת, הוא קידם את ההצעה בוועדת שרים לחקיקה וזכה לתמיכתה, אך שם סוכם כי זוהר יקפיא את קידום החקיקה מרגע שיגיע לכנסת.

 

בדצמבר כאמור החליט זוהר שלא להעלות את הצעת החוק שלו לקריאה טרומית, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש ממנו להמתין. בקשת נתניהו הגיעה לאחר שהתברר שלא גויס רוב בקואליציה לתמיכה בהצעה של זוהר, וכדי לא להתבזות הוא הודיע כי הוא דוחה את העלאת ההצעה עד לגיבוש תמיכה.

 

סניף של am:pm בת"א. פתוח גם בשבת סניף של am:pm בת"א. פתוח גם בשבת

 

את ההתנגדות העזה ביותר בתוך הקואליציה ביטאו חברי כולנו שהודיעו כי לא יתנו ידם להעברת הצעת החוק. גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע כי אם ההצעה תעבור הוא ידאג לקבור אותה בהמשך.

 

מאז התקיימו מגעים בין זוהר לבין חברי סיעות הבית בניסיון למצוא דרך פשרה שתרצה את הצדדים, כך שבערים מסוימות למשל תופעל תחבורה ציבורית בשבת. דווקא חברי הכנסת החרדים לא הביעו עד כה עמדה, אך מאחורי הקלעים הביעו אי שביעות רצון מההתמודדות החקיקתית בנושא הנפיץ.

 

כאמור היום הבין זוהר כי לא יזכה בתמיכת החרדים ונרא כי ימשוך את החוק. ח״כ זוהר לא מסר תגובה בעניין.

 

במקביל, ועדת המנכ"לים שמינתה הממשלה לבחינת עניין השבת, בראשה עומד מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר, ממשיכה לעבוד. הוועדה קיבלה מנדט לבחון את נושא פתיחת בתי העסק בשבת ואת נושא יום ראשון יום מנוחה אך קיבלה פרק זמן ארוך של 180 יום כדי לבחון את הנושא.

 

היום עברה בקריאה טרומית הצעתו של ח"כ אלי כהן (כולנו) ליום ראשון יום מנוחה, אך הדרך לאישור החוק עדיין ארוכה שכן סוכם כי כעת לאחר שאושר החוק, קידומו ייעצר, וימתין לוועדת מנכ"לים אחרת שתוקם בקרוב שתבחן את אופן יישום הנושא ותפעל מול התאחדות התעשיינים שמתנגדת לחוק. נראה כי גם במקרה זה, תמתין בסופו של דבר ועדת המנכ"לים החדשה לזו של גרונר שתסיים את עבודתה הכוללת בנושא.

 

מיקי זוהר: החלטה מצערת

 

ח"כ מיקי זוהר הגיב הערב על התנגדות סיעת יהדות התורה לחוק השבת החדש: "בחודשים האחרונים שקדתי על החוק והשבוע הבאתי ביחד עם חבריי חוק מעט שונה ומשופר. קיימתי סבב דיונים על מנת לייצר הסכמות ככל שניתן. בשיחה היום שותפיי לקואליציה - יהדות התורה, הובהר לי כי בכוונתם להתנגד לחוק מאחר והוא מאפשר פגיעה בסטטוס קוו. אני סבור שמדובר בהחלטה מצערת. החוק החדש שיצרנו הביא הזדמנות בלתי חוזרת להציל את יום השבת שהסטטוס קוו בעניינו הופר כבר מזמן. ויתור על ההזדמנות יהיה בכיה לדורות והפסד גדול לציבור. בעז"ה אמשיך להילחם למען השבת והצביון היהודי במדינת ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x