$
בארץ

החברה להשבה קיבלה יומיים נוספים למציאת פיתרון להעברת קצבאות לניצולי השואה

לאחר דיון סוער החליטו חברי ועדת הכספים לאפשר את ההארכה לחברה שלא שילמה לכ-9,200 ניצולי שואה את קצבאותיהם בחודשים האחרונים. גפני: "החברה להשבה שבויה בידי המשפטנים שלה שלא מאשרים לה לחתום על מסמך שיעביר כסף. זה הדיון אז צריך לפרק את החברה"

רוני זינגר 11:4829.06.16

"החברה להשבה שבויה בידי המשפטנים שלה שלא מאשרים לה לחתום על מסמך שיעביר כסף לניצולי השואה. זה מטריף לי את הדעת, ואם זה הדיון אז צריך לפרק את החברה", זעם הבוקר יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, בדיון נוסף שהתקיים בעניין אי העברת קצבאות ניצולי השואה מהחברה להשבה. בתום הדיון סוכם כי יינתנו יומיים נוספים לחברה להשבה להגיע לפתרון שיאפשר העברת הקצבאות.

 

הבוקר מקיימת הוועדה דיון אחד מני רבים שקיימה בחודשים האחרונים בנוגע לאי העברת קצבאות לכ-9,200 ניצולי שואה קשי יום. החברה להשבה מקיימת מאבק משפטי מול אוצר התיישבות היהודים שמחזיקה במניות שלה, בעניין מימוש המניות לתשלום הקצבאות. הוויכוח נסוב על מתי וכיצד יש למכור את מניות בנק לאומי בהן מחזיקה החברה באמצעות אוצר ההתיישבות, שכן הטענה היא כי מכירה בשלב הזה תסב הפסדים גדולים.

 

גפני הודיע בדיון הקודם כי אם לא יימצא פתרון יוביל חקיקת בזק לפירוק החברה להשבה. משרד האוצר הסכים בינתיים להעמיד הלוואה לחברה להשבה, בסך 30 מיליון שקל, כדי שיהיה ניתן לשלם לאלתר לניצולים. אלא שבעבור זה נדרשת החברה לחתום על התחייבות שכאשר יהיה לה כסף היא תחזיר את ההלוואה למדינה. משפטני החברה מסרבים לחתום על ההסכם. "המדינה אומרת אני משלמת את הכסף אבל אני רוצה כיסוי והוא בדמות הנייר הזה שאומר בסך הכל שאם יהיה לכם כסף מהשבה ואיתור הנכסים, תחזירו את זה. אבל יושבים משפטנים ואומרים לך (למיכה חריש. יו"ר החברה. ר״ז) אל תחתום על זה. הפרופורציה בין זה לבין לתת כסף לניצולים מטריפה לי את הדעת. אתם שבויים בידי המשפטנים שלכם על החתימה על המסמך הזה. אם זה הדיון אז את החברה צריך לפרק".

 

ניצול שואה (ארכיון). "זה מטריף את הדעת. אם זה הדיון אז צריך לפרק את החברה" ניצול שואה (ארכיון). "זה מטריף את הדעת. אם זה הדיון אז צריך לפרק את החברה" צילום: אבי רוקח

 

ח"כ מרב מיכאלי הודיעה כי "פניתי לקק"ל שתעביר את הכסף והם הביעו נכונות לשלם את הסכום המלא. אלא שמי שמונע את אישור העברת הכסף זו ההסתדרות הציונית בגלל דרישות למינוי מקורבים בכל מיני מקומות". גפני קיבל את הצעתה של מיכאלי למתן יומיים אורכה לגיבוש פשרה עם החברה להשבה.

 

ח"כ אלעזר שטרן אמר בדיון, "אני רוצה לדעת כמה כל אחד מחברי החברה מקבל משכורת, כמה כסף קיבלתם על כל ישיבת דירקטוריון שקיימתם בעניין ההתמודדות מולנו?".

 

חבר הכנסת, איתן ברושי, הציע לפנות לממשלה ולבקש לקדם הצעת החלטה לאלתר שבה תקבע הממשלה כי הכסף עובר לניצולים, ואולם גפני אמר כי הדבר לא ריאלי.

 

ח"כ מיקי לוי אמר בדיון כי, "בא לי לבכות. בא האוצר ומעמיד את הכסף ומבקש מכם לחתום על מסמך מחורבן ואתם מסרבים. זה ביזיון, אתם מבזים את עצמכם״.

 

ח"כ יעל גרמן אמרה: "כבר שנה שאנחנו שומעים מהחברה להשבה כי אין לה כסף ולכן היא לא יכולה להעביר הקצבאות לניצולים. לחברה יש כסף, ולמרות זאת היא משתמשת בגמגומים שפוגעים בנזקקים. פעם אחר פעם נותנים להם הזדמנויות, אבל הגיע הזמן לקבל החלטה כדי שהכספים יגיעו למי שצריך להגיע בזמן המיידי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x