$
בארץ

ממיסוי ועד איסור על שכירות קצרה: העולם נגד airbnb

הרשויות בעולם מגבירות את האכיפה נגד האתר להשכרת דירות שהולך ונוגס בהכנסות של בתי המלון ומהווה חממה למעלימי מס. החל בניו יורק שאוסרת על השכרה קצרה מחודש ועד פריז, שגובה מס תיירות דרך האתר

ניצן לונברג ונמרוד צוק 06:5329.06.16

השבועות האחרונים לא היו קלים עבור מנהלי airbnb: מלבד חקירת רשות המסים בישראל עומדת החברה מול שורה של מהלכים רגולטוריים אגרסיביים בכמה מהערים המרכזיות שבהן היא פועלת ברחבי העולם, שעלולים להרתיע משכירים ולפגוע בהכנסותיה בטווח הקצר ואולי אף לגרום לה לנזק ארוך טווח.

 

המהלך האחרון התרחש בסן פרנסיסקו, העיר הראשונה בה התחיל השירות לפעול לפני תשע שנים, שכבר נקטה לא מעט מהלכים כדי להגביל את 4,000 משכירי הדירות והחדרים שפועלים בה. לאחר שבשנה שעברה החלה העירייה לדרוש מהמשכירים לרשום את נכסיהם במאגר מידע שהוקם לצורך העניין ונתקלה בהיענות נמוכה, בתחילת החודש היא העבירה תקנה חדשה שקובעת כי airbnb תיקנס ב־1,000 דולר ליום על כל דירה לא רשומה שתוצג להשכרה באתר.

 

במדינת ניו יורק עבר החודש את אישור הסנאט חוק חדש ואגרסיבי אפילו יותר, שמטיל על המשכירים קנסות של 1,000–7,500 דולר על פרסום בתים ודירות שלמות באתר ללא רשיון עסק. ביוון הוטלו לאחרונה מסים חדשים על משכירים ברחבי המדינה, כחלק מהעסקה אשר הושגה בין ממשלת ציפראס לאיחוד האירופי. באיסלנד העבירו החודש חוק שיגביל השכרת נכסים ל־90 יום וללא יותר מ־89.5 דולר ללילה, על רקע העלייה המאסיבית בתנועת התיירים למדינה דלילת האוכלוסין, שקצב בניית המלונות בה לא מדביק את העלייה בביקוש. ואילו בברלין נכנס בחודש שעבר חוק שמטיל קנס של עד 100 אלף יורו על השכרת דירה דרך האתר לפרקי זמן קצרים.

 

 

החקיקה החדשה בברלין הובילה כבר לתופעה מתרחבת של הלשנות שכנים על משכירי דירות ולירידה של 40% במספר הדירות המוצעות להשכרה בעיר תוך חודש. "לקחנו עו"ד שיטפל במקרה שלנו, כמו בעלי דירות נופש רבים אחרים בעיר", אמרה לכלכליסט וירג'יני, שמפעילה דירת נופש ותיקה בעיר, "עד כה לא קיבלנו הוראה או דרישה משפטית לעצור את הפעילות שלנו, אבל אנחנו מבינים את חששות השוכרים".

 

החברה עדיין הפסדית

 

ב־Airbnb מוצעות כיום יותר מ־2 מיליון דירות נופש וחדרים ב־34 אלף ערים ו־191 מדינות, שמשרתות יותר מ־60 מיליון אורחים בשנה. בחברה הושקעו עד כה 3.4 מיליארד דולר, ושווייה מוערך ב־25.5 מיליארד דולר, נכון לסןף 2015. על פי מידע פנימי, שנחשף בוול סטריט ג'ורנל, היא הכניסה 340 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2015 מעמלות על עסקאות השכרה בהיקף של 2.2 מיליארד דולר. החברה עדיין אינה רווחית, והפסדיה בשנה שעברה מוערכים ב־150 מיליון דולר, בעיקר בשל ההוצאות הכבדות על התרחבות.

 

למרות כניסה גוברת של אתרי חיפוש מלונות כמו booking ותחרות מתונה מצד מתחרות מקומיות או קטנות יחסית, ל־airbnb אין כרגע מתחרה ממשית שהצליחה להפוך למותג המזוהה במידה כזו עם השכרת דירות נופש. כתוצאה מכך הרגולוציה המתהדקת היא לבדה האיום העסקי המרכזי שלה. ההשפעה הישירה מצמצום ההשכרות במספר קטן של ערים אולי לא תפגע אנושות בטווח המיידי בהכנסותיה הכוללות (בסן פרנסיסקו, לדוגמה, מדובר על מחזור עסקאות שנתי שמוערך ב־150 מיליון דולר), אבל למקרים ההולכים ומתגברים של חקיקה מגבילה יש אפקט מצנן על שוכרים פוטנציאליים והיא עלולה לעודד מהלכים דומים במדינות וערים אחרות, דבר שעלול להאט את צמיחת החברה.

האטה כזו, אם תגיע למימדים משמעותיים, עלולה להבריח משקיעים פרטיים ולהקשות על החברה בהמשך ההתרחבות, ולהפוך את האפשרות של הנפקה למהלך מסובך יותר אם היא תחליט לצאת לבורסה בעתיד.

 

מאסטר האסונות גויס לסיוע

 

בפברואר שלחו airbnb, אובר ועוד 48 חברות המבוססות על שיתוף בין עמיתים מכתב לראש ממשלת הולנד מארק רוטה, נשיא האיחוד האירופי, במטרה להרגיע את הידוק הרגולציה סביבן ולשכנעו כי כלכלה שיתופית עוזרת לצמיחה: "אנחנו דוחקים במדינות החברות לתמוך במטרות אלו, ולהמשיך למצוא דרך שתבטיח כי חוקים לאומיים ומקומיים לא יפגעו או יגבילו את ההתפתחות של הכלכלה השיתופית באירופה".

 

airbnb עצמה העלתה הילוך בלוביזם מול הממשלות, כששכרה את היועץ האסטרטגי כריס להאן, בעברו מנהל משברים של הבית הלבן המכונה "מאסטר אסונות". להאן עוזר כעת לחברה לתכנן את צעדיה, בין היתרבכניסה לשוק היפני, לקראת האולימפיאדה בטוקיו ב־2020. החברה מנסה לקנות את לב הרגולטורים בטוקיו, במדינה שחווה פריחה בתיירות שלה, דבר המגביל את זמינות חדרי המלונות בה.

 

כחלק מהאסטרטגיה שלה airbnb נוקטת במספר צעדים להפיס את דעתם של הרגולטורים: היא תאסוף מסים מהמארחים המקומיים, כפי שהיא עושה בפריז, שיקגו ופורטלנד; היא תציג שירות ביפנית כדי לתקשר עם המשטרה המקומית; והיא תיצור מערכת שתספק מידע מהיר על אסונות טבע או התפרצות של מגיפות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x