$
בארץ

יחימוביץ' לסלינגר: מנעי את העסקה בין נובל אנרג'י לחברת הביטוח הראל

יחימוביץ' דורשת לפסול על הסף עסקה של הראל לרכישת 3% עד 4% מאחזקותיה של נובל במאגר הגז תמר. לטענת יחימוביץ', "קיימות בהסכם לפחות שתי תעלומות מהותית בלתי מוסברות" ומבקשת מסלינגר לבדוק את כדאויות העסקה

ליאור גוטמן 14:4628.06.16
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (מחנה הציוני) פנתה היום (ג) לממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, בדרישה לפסול על הסף את העסקה הנרקמת בין נובל אנרג'י האמריקאית לחברת הביטוח הראל, לפיה האחרונה תרכוש כ-3% עד 4% מאחזקותיה של נובל במאגר הגז תמר. העסקה דווחה בתחילת השבוע והוגדרה כמו"מ בין הצדדים שטרם נחתם. לפי יחימוביץ', בשנת 2021 אמור להפתח חוזה חברת החשמל מה שעשוי לקזז את מחיר הגז הגבוה שמשולם כיום. לפיכך, באם הראל תכנס לעסקה היא עלולה לשחוק כבר בתחילת העשור הבא את שווי האחזקות שלה שם, ובכך להוביל לפגיעה בפנסיות.

 

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: יח"צ

 

"עסקת הראל-נובל נשמעת אמנם הגיונית על פניה, כיוון שלתמר יש כבר לקוחות ידועים מראש, אולם היא הופכת בלתי הגיונית בעליל, תמוהה והרפתקנית, אם אכן לא לקחו בחשבון שתי תפניות אפשריות כאלה (של שינוי במחיר של הגז - ל"ג). מעבר לעובדה שעסקה זו מכניסה את אזרחי ישראל למסלול של פגיעה ודאית (או שמחירי הגז ויוקר המחיה ישארו גבוהים, או שהחיסכון הפנסיוני יפגע), קיימות בהסכם לפחות שתי תעלומות מהותיות בלתי מוסברות", אומרת יחימוביץ' ומבקשת מסלינגר לבדוק את כדאיותה של עסקה כה מהותית, "ולייצר נתיב שיאפשר לך לפסול את העסקה במדה שהתשובות לא יהיו מספקות".

 

עסקת הראל - נובל, אם תושלם, עלולה במקביל לקבע עוד עיוות במשק החשמל הישראלי, לפי ספק הגז הוא גם הלקוח. הראל באמצעות קרן תשתיות מחזיקה ב-20 אחוז בתחנת הכוח הפרטית של דליה אנרגיות (910 מגה וואט, שמוצבת בסביבת קריית מלאכי), כאשר ספק הגז שלה הוא מאגר תמר בעצמו. לפיכך, השלמת העסקה תיצור מצב בו ספק הגז מוכר לעצמו, סיטואציה נדירה בה מחזיקה קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, שגם מחזיק במאגר תמר וגם בתחנות כוח שונות בבנייה או פועלות כבר היום (אשקלון ומתקן ההתפלה בשורק).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x