$
בארץ

נתניהו הכריז על הסכם הפיוס עם טורקיה: "הגז טומן בחובו אפשרות לחיזוק המשק בהון עתק"

בהצהרה בו-זמנית מרומא ומאנקרה הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים על הסכם הפיוס. נתניהו: "חתמנו מתוך הבנה של הזירה הבינלאומית והבנת הצרכים הביטחוניים והכלכליים שלנו. הגז מלוויתן יכול לספק את צרכי השוק הטורקי, וזה מהלך אסטרטגי לישראל"

ליאור גוטמן 13:4227.06.16

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בצהריים (ב') על הסכם הפיוס עם טורקיה, "מתוך הבנה של הזירה הבינלאומית והבנת הצרכים הביטחוניים והכלכליים שלנו". הוא הבהיר כי "טורקיה התחייבה למנוע טרור". ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים הודיע בצהריים באנקרה על הסכם הפיוס עם ישראל שייחתם ביום שלישי הבא. לדבריו, ספינה ראשונה ובה 10,000 טונות סיוע הומניטרי תגיע לאשדוד כבר בשישי הבא.

 

"הגז כל כך חשוב והוא טומן בחובו אפשרות לחיזוק המשק וקופת המדינה בהון עתק. 60% מהגז שיוצא נכנס לקופת המדינה. לווייתן יכול לספק את צרכי השוק הטורקי וזה אסטרטגי לישראל. אנחנו פועלים גם מול השוק המצרי. הנושא הזה לא יכל להתקדם ללא ההסכם הזה", אמר נתניהו, זאת במסגרת הצגת עקרונות הסכם הפיוס של ירושלים מול אנרקה.

 

נתניהו הזכיר שמכירת הגז כוללת הוצאה של הגז מהאדמה, פעולה שהתקיימה לטענתו באמצעות אישור מתווה הגז, ויצירת שווקים שונים הן בטורקיה והן במדינות אחרות באירופה.

 

 צילו: בלומברג

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" ההסכם בין ישראל לטורקיה אינו כולל דיון על מחירים או כמויות אלא הצהרה אמורפית על חשיבות הנושא. מאגר לוויתן יכול לייצר כ-300 מיליארד מ"ק, כאשר צרכי השוק הטורקי הם כ-50 מיליארד מ"ק נכון להיום או כפול מזה כבר עוד 8 שנים. ולכן, ישראל אינה יכולה וגם לא מתיימרת למלא את צרכי השוק שם, אלא להצטרף כספק נוסף על אלו הקיימים דוגמת איראן או רוסיה. מעבר בטורקיה גם פותח את ישראל לפני שווקים באזור הבלקן תוך שימוש בצנרת ההולכה האדריאטית.

 

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ, בירך על הפיוס עם טורקיה ואמר ששתי המדינות בחרו בדרך של שלום ושיתוף פעולה במקום המשך הנתק והעוינות, שהיו עלולים להוביל בהמשך הדרך גם לעימותים קשים. "הסכם הפיוס עם טורקיה יאפשר לשתי המדינות לפעול לבלימת הפיכתה של סוריה למאחז צבאי של איראן, וכן ישרת את המשך הפיתוח של משק הגז הישראלי, כולל האפשרות לגילויים ופיתוחם של שדות גז נוספים מעבר ללוויתן. זהו הסכם אסטרטגי, שמשרת את הביטחון הלאומי של מדינת ישראל בטווח המיידי ובטווח הארוך", סיכם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x