$
משפט

בדרך לגל תביעות? ביטוח לאומי חויב להחזיר חיובים שגויים מעבר ל־7 שנות התיישנות

ביהמ"ש פסק כי ביטוח לאומי ישיב למד"א תשלומים עודפים ששילמה מעל 20 שנה. במוסד חוששים שהתקדים יביא לגל תביעות דומות ממעסיקים נוספים

מיקי פלד 07:2427.06.16

ביטוח לאומי ישיב כ־2 מיליון שקל למגן דוד אדום על דמי ביטוח לאומי שנגבו ממנו ביתר מעל 20 שנה. בפסק דין נדיר של בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטלה השופטת יהודית שבח את הדרישה הסטנדרטית של ביטוח לאומי שלא לחייב אותו להשיב כספים לתקופה שחורגת משבע השנים שקדמה למועד התביעה.

 

בכך היא יצרה תקדים שעלול להביא לאינספור תביעות חדשות מצד מעסיקים ואנשים פרטיים על חוב של ביטוח לאומי כלפיהם מעבר לתקופת ההתיישנות הרגילה. בעקבות זאת עובדים עתה בלשכה המשפטית של המוסד על ערעור לבית המשפט עליון.

 

השופטת יהודית שבח השופטת יהודית שבח

 

פסק הדין שניתן בחודש שעבר הביא לסופו דיון שארך שש שנים מאז 2010, אז הוגשה התביעה של מד"א נגד המוסד לבית המשפט המחוזי בידי עו"ד יפית מנגל ובת שבע אדיב.

 

התביעה המקורית עמדה על 3.4 מיליון שקל, וכללה דרישה גם להשבה של כספי מס בריאות ששילמה מד"א עבור עובדיה ודרישה לריבית על כל סכומי ההשבה מאז 1990. השופטת שבח הקלה על ביטוח לאומי בשתי הנקודות האחרונות ופטרה אותו מהשבת דמי הבריאות, וההצמדה צומצמה לשלוש שנים בלבד.

 

הטענה של מד"א מתבססת על מה שמכונה תקנה 22 לתקנות ביטוח לאומי, שקבעה את הכללים לתשלום דמי ביטוח לאומי במקרה של תאונות עבודה. כך, אם מעסיק ממשיך לשלם שכר לעובד שיושב בבית אחרי תאונות עבודה, הוא יהיה פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי עבורו. לאחר מכן המעסיק מתקזז עם ביטוח לאומי, שאמור לשלם את קצבת נפגע העבודה. ביטוח לאומי הודה בדיון שהוא צריך להחזיר למד"א כ־1.6 מיליון שקל, רק עבור השנים 1997–2004.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x