$
בארץ

האבטלה במשק ירדה במאי ב-0.1% לשיעור של 4.8%

הנתונים החיוביים על שוק התעסוקה הישראלי לא מפסיקים להגיע; בחודש שעבר ירד שיעור האבטלה בקרב 25-64 ל-4.1%

מיקי פלד 13:3423.06.16

שיעור האבטלה בישראל ממשיך לרדת: נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) לחודש מאי מראים על ירידה של שיעור האבטלה ל-4.8%, עשירית האחוז פחות מהחודש הקודם. ההתחזקות היא בעיקר במקום המשמעותי ביותר מבחינת המשק – בקרב גילאי העבודה העיקריים שהם בני 25 עד 64, אצלם שיעור האבטלה ירד בשתי עשיריות האחוז ל-4.1%. מספר המובטלים עמד בחודש מאי על 190 אלף.

 

עם זאת, חלה ירידה בשני פרמטרים חשובים המצביעים על בריאות שוק העבודה: ירידה בשיעור התעסוקה מכלל האוכלוסיה שירד בעשירית האחוז ל-61.2%. נתון מדאיג נוסף הוא שיעור המועסקים שעבדו במשרה מלאה, שירד בחצי אחוז ל-77.9%. אף על פי כן, אין ספק שהנתונים שפירסמה הלמ"ס מצויינים, גם ביחס לשאר מדינות המערב, שיכולות לקנא בציונים שלנו.

 

חותמים בלשכת התעסוקה. נתונים אופטימיים חותמים בלשכת התעסוקה. נתונים אופטימיים צילום: ישראל יוסף

 

 

ברקע, בלמ"ס לא פירטו מהי הסיבה לירידה המתמשכת בשיעור האבטלה. בשנים האחרונות הירידה בשיעור האבטלה הוסברה בין השאר בגידול ניכר במגזר הציבורי: דבר מבורך כשלעצמו אך כזה שלא מגדיל את סך הפעילות הכלכלית במשק, ומראה על בעיה אפשרית במגזר העסקי. בנוסף, מי שכן גייסו במגזר העסקי הם ענפי המסחר והשירותים, שם השכר נמוך יחסית בגובה של כ-8,900 שקל ברוטו בחודש, לעומת התעשייה שכמעט ולא גייסה ושם משלמים שכר גבוה הרבה יותר (ממוצע של כ-13 אלף שקל בחודש ברוטו).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x