$
בארץ

גפני גייס את ועדת הכספים לטובת בעיה של איש עסקים חב"דניק

יו"ר ועדת הכספים זימן לדיון את מנהל רשות המסים לדון ב"הקלות במס למשקיעים תושבי חוץ". אבל בפועל הוא ניסה לסייע בחוב המס של מקורבו מאיר זיילר. גפני הקדים את הביקורת ואמר: "מקסימום אחטוף בוועדת האתיקה של הכנסת"

רוני זינגר 07:0122.06.16

יו"ר ועדת הכספים משה גפני ייחד אתמול דיון בוועדה למפעל פלוקטקס בקריית מלאכי שבבעלות המיליונר החרדי מאיר זיילר, וניסה לשכנע את מנהל רשות המסים משה אשר לבטל את ההליך המשפטי המתנהל נגד זיילר על אי־תשלום מסים, ולקיים תחת זאת בוררות בלשכתו בכנסת. מנהל רשות המסים הופתע מההצעה והגיב בשלילה נחרצת, ואילו גפני אמר שיפנה לחוות דעת של היועץ המשפטי של הכנסת. באשר לקיום הדיון עצמו אמר: "מקסימום אחטוף בוועדת האתיקה של הכנסת".

 

נושא הדיון שהתקיים אתמול היה "הקלות במס למשקיעים תושבי חוץ". את הדיון יזם והעלה לסדר היום גפני עצמו. חוץ מח"כ מיקי לוי מיש עתיד לא טרח אף חבר כנסת אחר להגיע, אך מנהל רשות המסים התייצב, לבקשתו של גפני. תחילה נראה היה כי נושא הדיון לא ברור. "אדם שרוצה להשקיע בישראל לא יודע מה ההטבות שהוא מקבל ומהן חובותיו. אנחנו מעוניינים שאנשים ישקיעו בארץ, אבל באו אליי כל מיני אנשים שאומרים, אנחנו לא יודעים מה ההטבות והחובות", פתח גפני ונראה היה כי הוא הולך סחור סחור בחוזרו על עניין זה. מיד לאחר מכן הפטיר גפני: "יש אירוע שמרחף באוויר ובבית המשפט… אבל אני רוצה כרגע לקיים דיון עקרוני. האם אפשר להגיע למצב שהדברים יהיו ברורים?".

 

בשלב הזה מנהל רשות המסים התחיל להסביר את המצב הנתון כיום וציין שכל ההטבות והחובות שחלות על משקיע חוץ נמצאות בפירוט בחוק. "אני מתכוון בדגש על תעשייה בפריפריה", המשיך גפני, "אז מה העידוד שניתן לתושבי חו"ל בפריפריה?". אשר חזר והסביר שלאור חוק עידוד השקעות הון הנוכחי, לא ניתנות הטבות מיוחדות לתושבי חוץ בפריפריה מכיוון שתשלום המס ממילא נמוך.

 

לאחר שגפני המשיך להקשות באותה סוגיה שולית של חוסר הבנת ההוראות למשקיע חוזר, התפלא ח"כ לוי: "ההוראות ברורות בחוק. אני לא מבין, אבל אם הסוגיה בדיון פה זה פרסום, אז תפרסמו שיהיה ברור וזהו". היה נדמה שהדיון, המוזר וחסר המהות שהתקיים, הסתיים בכך שגפני דרש מאשר לשבת עם נציגי התאחדות התעשיינים ולהבהיר את ההוראות כך שיהיו ברורות.

 

אלא שרגע לפני שהדיון נגמר, יצא המרצע מהשק וגפני חזר לאותו "אירוע שמרחף בבית המשפט". או אז גם נדרך אחד הנוכחים בחדר, עסקן חב"דניק בשם זלמן וולף שעד לפני תחילת הדיון העביר את הזמן מחוץ ללשכת גפני. אותו וולף ליווה את גפני בביקור שערך באמצע החודש שעבר במפעל פלוקטקס בקרית מלאכי. "הרי אני יודע שעוד יאשימו אותי שאני דואג כאן למפעל בקריית מלאכי, אז אני רוצה להגיד על זה, יש לי פה גדול ואין לי אינטרס אישי פרטי בסיפור. אני פשוט מבין שיש פה בעיה דרמטית. יש דיון בבית המשפט ואני לא בטוח מי צודק", אמר גפני.

 

 

משה גפני משה גפני צילום: עומר מסינגר

 

מדובר במאבק משפטי ארוך שנים שמנהלת רשות המסים נגד בעלי המפעל, מאיר זיילר החב"דניק, שהגיע לקריית מלאכי בהוראתו של הרבי מלובביץ׳. המפעל שהוקם ב־1974 מייצר בדי קטיפה, וברבות השנים הפך את בעליו לבעל הון שמוערך בעשרות מיליוני דולרים. אלא שזיילר, שעלה מארה"ב כבר לפני כ־40 שנה לארץ, מגדיר את עצמו כתושב חוץ. סביב זה ניטש בשנים האחרונות מאבק משפטי, לאחר שרשות המסים דרשה מבעלי החברה לשלם מיליוני שקלים מס, עבור שנים שלגביהן נטען כי למעשה היה תושב ישראל.

 

ב־2012 קיבל ביהמ"ש את מרבית טענות רשות המסים, אך לא נמסר סכום המס שעל זיילר לשאת בו. מאז הוגש ערעור הדדי, גם על ידי זיילר וגם על ידי רשות המסים, והוא תלוי ועומד בימים אלה בבית המשפט העליון. גפני הציע לקיים בוררות בנושא בלשכתו, אך אשר דחה את הרעיון: "זה לא תפקידה של הכנסת. הסיפור הזה יתברר כראוי בבית המשפט".

 

במהלך הדיון עלתה מצד גפני האפשרות לבדוק אם ניתן להאריך את התקופה שבה מוגדר אדם כתושב חוץ. כיום מוגדר תושב חוץ כמי ששהה עד עשר שנים בארץ, ואולם שר האוצר יכול להחריג מקרים מסוימים. ח"כ מיקי לוי העיר לגפני: "השאלה איזו חצר אתה מייצג פה". גפני השיב בחיוך: "היום אני לא מייצג את החצר שלי, היום את חב"ד".

גפני מסר בתגובה: "תפקידי לעזור למפעלים ולפריפריה. אני עושה את זה כל הזמן, בלי אינטרס, חוץ מזה הציבורי, ואני רוצה שהמפעל יתקיים, ולא ייפול. אני דואג להרבה מקרים. בריל חרדים? פרי גליל חרדים? תדמור? מתפרת העצמאות? אין לי שום קשר עם זיילר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x