$
בארץ

פרסום ראשון

סולל בונה ובילקטריק יבנו את השדה הסולארי של שיכון ובינוי בצאלים

הקמת הפרויקט מוערכת בחצי מיליארד שקל, כאשר המימון יגיע מגופים מוסדיים עמם מתנהל משא ומתן בימים אלה; הצפי לתחילת פעילות השדה - המחצית השנייה של 2018

ליאור גוטמן 15:2121.06.16

חברת שיכון ובינוי בחרה לאחרונה בחברת הבת סולל ובונה כקבלן הביצוע לפרויקט הסולארי הענק שאמור לקום באזור צאלים. כך נודע "לכלכליסט". מדובר בשדה סולארי בהספק של כ-120 מגה וואט כאשר היקף העבודות שם נאמד בכחצי מיליארד שקל. סולל בונה זכתה במכרז שערכה חברת שיכון ובינוי כאשר מי שהתמודד על ההקמה היו חברות זרות וישראליות כאחד דוגמת אפקון של קבוצת שלמה או MW הגרמנית. כאמור מי שזכתה במכרז היא חברת הבת סולל בונה שניגשה אליו יחד עם בילקטריק הגרמנית.

 

השדה הסולארי בצאלים הוא אחד הגדולים שאמורים לקום במדינה, ולמעשה על פי אתר שיכון ובינוי המתקן כבר היה אמור לעבוד עד סוף 2015. מה שקרה בפועל הוא שהמדינה "גררה" את הטיפול הרגולטורי בפרויקט תוך ביצוע כל הטעויות האפשרויות בו.

 

במקור, המתקן היה אמור להיות לעבוד בטכנולוגיה תרמו-סולארי (שמש וקיטור) בדומה למתקן ששיכון ובינוי בונה בימים אלו באשלים. ממשלת ישראל אישרה את ההקמה עוד ב-2012 אבל כשנתיים לאחר מכן היא המירה את הייצור מתרמו-סולארי לסולארי "רגיל". הנימוק להמרה היה שהמדינה "מפספסת" פעם אחר פעם את ייעדי ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות, ומאחר והקמת שדה סולארי "רגיל" תיארך חצי מהזמן משדה תרמו סולארי, יש לאשר את ההסבה. המהלך חסך ליזמים מאות מיליוני שקלים בהשקעות.

 

הדמייה של פרויקט אשלים הדמייה של פרויקט אשלים

 

שיכון ובינוי אישרה את שינוי הייעוד אבל התעקשה לקבל את תעריף החשמל שהובטח לה עוד ב-2012, שהיה קרוב לשקל אחד לכל קילוואט/שעה. ברשות החשמל טענו מנגד שהתעריף הסולארי נמוך בכ-70% מתרמו סולארי, ומאחר ואושר שינוי ייעוד של המתקן אסור לשלם ליזמים מה שלא מגיע להם לכאורה.

 

הוויכוח בין הצדדים נמשך שנתיים והתגלגל עד לפתחו של המשנה ליועמ"ש (כלכלי- פיסקלי) אבי ליכט, שטען בזמנו שאסור למדינה לבטל חד צדדית פרויקט שהמדינה כבר תמחרה אותו ולכן יש להגיע לפשרה עם שיכון ובינוי על גובה התשלום. הפשרה הושגה בסוף 2015 אז נקבע תעריף של כ-45 אג' לקילוואט/שעה, מה שהוביל כאמור ליציאה למכרז של שיכון ובינוי על בחירת הקבלן בפועל, היא חברת סולל בונה עם בילקטריק הגרמנית.

 

אז מתי יקום המתקן? על פי ההערכות הוא יפעל במחצית השניה של 2018, כאשר המימון שהיה אמור להגיע מפועלים ולאומי הומר במימון עם גופים מוסדיים עמם מתקיים מו"מ בימים אלו.

 

במקביל, בשיכון ובינוי יכולים לשאוב עידוד גם מהתקדמות המתקן התרמו סולארי באשלים. זה עמד בדיונים של שר האוצר כחלון עם בחינה של ביטול הפרויקט בשל עלויות גבוהות. בימים האחרונים הפרויקט עבר את רף ה-50% ביצוע וזאת לאחר הגעת הטורבינה של תחנת הכוח לנמל אשדוד. לפיכך, ביטול בשלב זה יחייב את האוצר לשלם לשיכון ובינוי פיצוי של כמה מיליארדי שקלים על ביטול הפרויקט לאחר שחצי ממנו כבר "עומד באוויר". ממשרד האוצר מסרו בתגובה שאין התקדמות או חדש בדיונים על עתיד פרויקט אשלים.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x