$
בארץ

שוקי מדנס: המוח שמאחורי הדיל

בכירים בשוק הביטוח לא מופתעים מכך שמדנס הוא השותף השקט של תיגבור בסוכנות הביטוח עד לב: "מדנס מזהה אנשים שיודעים לשווק ונכנס איתם לשותפות"

רחלי בינדמן 06:5020.06.16
העובדה ששוקי מדנס הוא השותף השקט של תיגבור בסוכנות הביטוח עד לב שמוכרת ביטוחים פנסיוניים לעובדי תיגבור אינה מפתיעה. בכירים בענף הביטוח מספרים כי זו שיטת העבודה שלו — לזהות שותף בעל כוח שיווקי, לחבור אליו בשותפות וליהנות מהפירות. לדברי בכיר בשוק, "מדנס מזהה אנשים שיודעים לשווק ונכנס איתם לשותפות". השותפות עם תיגבור בסוכנות עד לב היא רק דוגמה אחת.

 

מדנס הוא מסוכני הביטוח הוותיקים והעשירים בארץ. הונו מוערך ב־100 מיליון שקל. האימפריה שהקים — מדנס סוכנות לביטוח — פועלת בתחומי הבריאות, הסיעוד, ביטוחי השיניים, ביטוחי הנסיעות לחו"ל, ביטוחי החיים ועוד. כיום הסוכנות מעסיקה כ־400 עובדים והפרמיה השנתית שלה מוערכת במיליארד שקל.

שוקי מדנס שוקי מדנס

 

ותודה להראל

 

מדנס נולד בשכונת יד אליהו בתל אביב, לאב פקיד בבנק ולאם שנפטרה כשהיה ילד. בצעירותו היה חבר בתזמורת האקורדיונים של בית הספר ועד היום הוא מנגן. את דרכו המקצועית החל ב־1973 כשהקים את סוכנות הביטוח מדנס שעד היום הוא משמש היו"ר שלה. מי שמנהל אותה באופן שוטף הוא בנו אוהד.

 

שיתוף הפעולה המשמעותי ביותר של מדנס הוא עם חברת הביטוח הראל שבשליטת יאיר המבורגר. כיום הראל מחזיקה ב־25% מהסוכנות של מדנס. שיתוף הפעולה הזה הניב למדנס עמדת בכורה בשוק ביטוחי הרשלנות הרפואית שמגלגל 1.5 מיליארד שקל בשנה. חלקה של הסוכנות של מדנס בפלח שוק זה הוא כ־65% ומדנס מבטח 90% מלקוחותיו באמצעות ביטוחים של הראל. החיבור העוצמתי בין מדנס להראל הביא לכך שבאוקטובר האחרון נקנסו השתיים ב־6.4 מיליון שקל על ידי רשות ההגבלים העסקיים בשל פגיעה בתחרות בשוק ביטוחי הבריאות, שנגרמה כתוצאה מכך שבין שתי החברות יש הסכם בלעדיות ואי־תחרות בשיווק פוליסות ביטוח של רשלנות רפואית מאז 2009.

 

מדנס שותף עם הראל גם בחברת נ.ע.ם העוסקת בהערכות תפקודם של קשישים שמבקשים קצבת סיעוד מחברת הביטוח. נ.ע.ם, שמקבלת כסף מחברות הביטוח עבור ההערכה שהיא מבצעת, קובעת מה מידת הזכאות של המבוטח לקצבת הסיעוד שיכולה לעלות לחברת הביטוח הרבה כסף. במקרה של נ.ע.ם פוטנציאל ניגוד העניינים אף חמור יותר, שכן הראל שותפה בחברה.

 

מדנס שותף בסוכנות ביטוח נוספת שאותה הקים עם ליאור דר, שהיה המשנה למנכ"ל הראל עד 2014. שותפות בולטת נוספת של מדנס היא עם ענת רפופורט בסוכנות רפופורט־מדנס שמתמחה בביטוחי אחריות מקצועית לעוסקים במקצועות הרפואה המשלימה, הספורט והקוסמטיקה. למדנס יש גם פעילות ביטוחית בחו"ל במסגרת קרן ההשקעת ארכימדס שהוקמה ב־2007 ושהקימה חברה המתמחה בביטוחי בריאות בגיאורגיה. מדנס שותף בקרן עם קבוצת דברת ובנק לאומי.

 

הקולגות אומרים עליו כי "הוא צמח מאפס. הוא שועל, בחור רציני, מוכשר, שעובד נקי ובצורה אגרסיבית". על האגרסיביות של מדנס ניתן ללמוד מפרשת המהנדסים והאדריכלים מ־2005, אז טענה סוכנות הביטוח שפי כי מדנס ניסה להעביר אליו 800 מלקוחותיה בדרכים עקלקלות.

 

מביטוח לנדל"ן

 

את ההון הרב שצבר בתחום הביטוח ניתב מדנס בין היתר לנדל"ן. ב־2003 רכש 17% מבניין בנק מזרחי טפחות בירושלים בתמורה ל־800 אלף דולר. ב־2010 רכש בניין בפינת הרחובות דיזנגוף וגורדון בתל אביב. הוא מתגורר בבניין הסמוך לנמל תל אביב, נוהג לסעוד במסעדת יוליה הסמוכה וברשותו דירה במגדל G ברחוב השופטים בתל אביב, שבו גם שרי אריסון מחזיקה דירה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x