$
בארץ

כלכליסט TV

מדוע מתנגד הבית הלבן להגדלת הסיוע הבטחוני לישראל

כלכליסט TV בכנס הרצליה - האם עמדת הממשל האמריקני נגד מימון מע' הגנה נגד טילים לישראל נובעת ממתח מדיני בין המדינות?

עוזי בלומר 17:2915.06.16

הבית הלבן הודיע אתמול שהוא מתנגד להגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל, ב- 455 מיליון דולר המיועדים לממן את פיתוח מערכות ההגנה הישראליות נגד טילים (כיפת ברזל, שרביט קסמים וחץ). עמדה זו מנוגדת לעמדת הקונגרס האמריקני, בו יש רוב למפלגה הרפובליקנית הודעת הבית הלבן נשלחה לקונגרס על רקע המו"מ בין הממשל האמריקני לממשלת ישראל לגיבוש הסכם סיוע בטחוני חדש, משום שההסכם הנוכחי יסתיים ב-2017.

 

פרופ' עוזי ארד, לשעבר היועץ לבטחון לאומי של רה"מ, שהתארח היום ב"כנס הרצליה" במכון הבינתחומי בהרצליה, אומר שעמדת הבית הלבן מושפעת מכך שממשל אובמה צריך היום את ישראל פחות מכפי שהיה צריך אותה מרוסנת ושקטה במהלך המו"מ לעסקת הגרעין האיראני לפני שנתיים. לדברי, המו"מ המתנהל כיום על הסיוע הביטחוני לישראל הושפע לרעה מיחסי המדינות שהורעו עקב נאום נתניהו בקונגרס האמריקני, נגד הסכם הגרעין האיראני.

 


ד"ר דן שיפטן ראש המרכז לחקר ביטחון לאומי באונ' חיפה, אומר היום שהבית הלבן אינו אוהד את ישראל, אך מנסה לטשטש את העובדה הזאת ע"י הבלטה של היחסים האישיים הרעועים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא אובמה. "בסופו של דבר הבית הלבן שוחק את מעמדה של ישראל" אומר שיפטן.

ד"ר שאול שי, מנהל המחקרים במכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה אומר היום שההודעה היא מסר מהממשל האמריקני שאינומרוצה מהתנהלות ממשלת ישראל.  זאת, לדברי שי, ם משלת ישראל תחליט שפיוח מערכותההגנה נגד טילים עומד גבוה בסדר העדיויות שלה, לא תהיה בעיה לממן את הפיתוח הזה באמצעים ישראליים. 

 

  

 

 

האם ארה"ב לא תמשיך לממן את מערכותההגנה הישראליות נגד טי? האם ארה"ב לא תמשיך לממן את מערכותההגנה הישראליות נגד טי? צילום: אם סי טי, משרד הביטחון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x