$
בארץ

נחשף בכלכליסט

ועדת הרפורמות עושה כנס ל"כולנו": ח"כ חיים ילין מבקש מיו"ר הכנסת לבדוק

ילין טוען כי "התנהלותו של יו"ר הוועדה אלי כהן מעלה חשש של שימוש בפלטפורמת הוועדה למטרות פוליטיות ואישיות"; כהן ל"כלכליסט": "מדובר בעלות צנועה, של 974 שקל בלבד. אם אצטרך אממן את הכנס מתקציב הקשר עם הבוחר"

רוני זינגר 10:5314.06.16

חבר ועדת הרפורמות, ח"כ חיים ילין (יש עתיד) הגיש הבוקר תלונה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נגד האופן בו מתקיים בצהריים כנס שארגן יו"ר הוועדה, ח״כ אלי כהן בהשתתפות 25 בכירי המשק הישראלי. הבוקר פורסם ב"כלכליסט" על הדיון בוועדת הרפורמות שהפך לכנס של מפלגת כולנו.

 

את הכנס ארגנה מנהלת ועדת הרפורמות בכנסת, עבור ח"כ כהן, אך אל הכנס לא הוזמנו חברי הכנסת החברים בוועדה. היחידים שישתתפו בכנס, שמתקיים בצהריים בבורסה לני"ע  בת"א הם יו"ר הוועדה כהן וראש מפלגתו שר האוצר משה כחלון. גורם בכנסת תהו "האם מדובר בכינוס פוליטי שעורכת מפלגת 'כולנו' תחת הגדרה של דיון ועדה? למה אין נציגי ממשלה נוספים למרות שהכותרת היא חיזוק הקשר של הממשלה עם בכירי המשק?״.

 

הבוקר שלח כאמור ח"כ ילין מכתב ליו"ר הכנסת: "על אף שהדיון זומן מטעם הוועדה, איש מחברי הוועדה לא זומן לדיון זה. חברי הוועדה הינם חלק בלתי נפרד מהוועדה, ולא ייתכן כי היו"ר שלה יקיים דיונים, ללא יידועם וזימונם של חברי הוועדה ומחוץ לכותלי הכנסת, בניגוד לנהלים", כתב ילין וממשיך: "התנהלותו של ח"כ כהן אינה עולה בקנה אחד עם הקוד האתי שעל פיו חברי הכנסת צריכים לנהוג, ומעלה חשש של שימוש בפלטפורמת הועדה למטרות פוליטיות ואישיות".

 

ילין מתייחס לכך שעל פי התקנון אסור לקיים מפגשים מהסוג הזה אלא באישור יו"ר הכנסת, מוחה על השימוש בצוות המנהלי של הוועדה "לצרכיו האישיים" ולבסוף מבקש מאדלשטיין לוודא שעלויות הכנס לא יחולו על הכנסת ולא יעשה שימוש נוסף בצוות הוועדה.

ח"כ אלי כהן. חשב הכנסת יחליט ח"כ אלי כהן. חשב הכנסת יחליט צילום: עמית שעל

 

כפי שפורסם כאמור הבוקר ב"כלכליסט", ועדת הרפורמות תקיים היום בבורסה לניירות ערך כנס מיוחד בהשתתפות 25 בכירי המשק הישראלי, ואולם הוועדה "שכחה" לעדכן את חברי הכנסת החברים בה. לפיכך הדיון יתקיים רק בהשתתפותו של יו"ר הוועדה ח״כ אלי כהן (״כולנו״) ושר האוצר ממפלגתו, משה כחלון.

 

בין הבכירים שהוזמנו, גיל שוויד - מנכ"ל צ'ק פוינט, סטפן בורגס - מנכ"ל כיל, אמיר אלשטיין - יו"ר טאואר סמיקונדקטור, יאיר סרוסי - יו"ר בנק הפועלים, עמיקם כהן - יו"ר אל על, יובל ברונשטיין - מנכ"ל קבוצת עזריאלי, עובדיה עלי - יו"ר בתי זיקוק לנפט, רקפת רוסק עמינח - מנכ"לית בנק לאומי, יצחק אנג'ל - מנכ"ל אורמת טכנולוגיות אינק, יונה פוגל - מנכ"ל פז, רוני חזקיהו - יו"ר הבנק הבנלאומי ואהרון פוגל - יו"ר חברת צים.

 

ח"כ פרופ' יוסי יונה. "תמוה בעיניי שזה נעשה במסגרת הוועדה" ח"כ פרופ' יוסי יונה. "תמוה בעיניי שזה נעשה במסגרת הוועדה" צילום: אלכס קולומויסקי

 

מוועדת הרפורמות נמסר אתמול בתחילה כי האירוע לא מומן או נערך על ידם וכי כולו יוזמה של ח״כ אלי כהן וממומ מתקציב הקשר עם הבוחר של חבר הכנסת, בסך כ-940 שקל. ואולם כאמור, מי שארגנה עבור כהן את הכנס היא מנהלת הוועדה ולא אנשי לשכתו.

 

לא ידוע עדיין מי יישא בעלויות הכנסת

 

מלשכתם של חברי הוועדה איציק שמולי ו יואב קיש, נמסר כי לא ידעו על הכנס.

 

ילין אמר "לכלכליסט": "זה ביזיון שמשתמשים בוועדה לקידום פוליטי. אני חבר פעיל מאוד בוועדה, שומע על הכינוס הזה בפעם הראשונה ומצטער על כך שאנשים ממשיכים לקיים פוליטיקה ישנה כמו זו".

 

ח״כ יוסי יונה (המחנה הציוני): "כחבר ועדת הרפורמות אני לא מכיר את הנושא ולא נמסרה לי שום הודעה או הזמנה ולכן תמוה בעיניי שזה נעשה במסגרת הוועדה. במידה וזה נעשה בשם הוועדה או ההזמנה נשלחה מטעם הוועדה, אז כל חברי הוועדה אמורים לדעת ועל פניו כל חברי הוועדה אמורים לקחת חלק במפגש. על פי הנוהל בכנסת, אין לקיים דיון והתכנסות של ועדה בלי שעודכנו בעניין כל חבריה. כמו כן, לאור קיום דיונים בעבר של ועדות מהכנסת במקומות שונים כמו כפר המכביה, עידכנה הנהלת הכנסת את הנוהל ודרשה לקיים את הדיונים בתוך חדרי הוועדה.

 

חבר כנסת יכול לקיים כנס מיוזמתו ובמימון תקציב הקשר עם הבוחר שמוקצה לו, אך אינו יכול להשתמש לצורך כך בוועדה בראשה הוא עומד ואם לא זימן לדיון את יתר חבריה.

 

לא ידוע עדיין מי יישא בעלויות הכנסת. ח"כ אלי כהן אמר ל"כלכליסט": "כשתגיע החשבונית לחשב הכנסת הוא זה שיגיד לי אם הוועדה תממן את הכנס או אם אני מתקציב הקשר עם הבוחר. מדובר בעלות צנועה, של 974 שקל בלבד. אני עורך את הכנס על רקע האווירה האנטי עסקית שקיימת. זה כנס יפה ומכובד עם שר האוצר שבמקרה הוא מהמפלגה שלי, אבל הייתי מזמין כל שר אוצר אחר. זה בוודאי לא כנס פוליטי. לא אמרו לי שעליי להזמין את כל חברי הוועדה ואם היו אומרים לי את זה הייתי שוקל מראש אם לערוך את הכנס כוועדה. אני מקווה שהכנס יפעל לשינוי וחיזוק הקשר ואני חושב שזה חשוב ונחוץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x