שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר חתך לכלל תעשיות 30% מתעריף החשמל בתחנת אשלים

הקמת התחנה הסולארית לא התקדמה כמעט מאז שזכתה במכרז החברה־הבת של כלל תעשיות ב־2012. כעת שותפתה האמריקאית לפרויקט פושטת רגל, והאוצר ניצל את ההזדמנות כדי לחתוך בתעריף שהיא תמכור לאור צניחת מחירי הפאנלים הסולארים בעולם

ליאור גוטמן 07:5213.06.16

משרד האוצר חתך בימים האחרונים כ־30% מתחזית ההכנסות בפרויקט תחנת הכוח הסולארית באשלים של כלל סאן, החברה־הבת של כלל תעשיות שבשליטת לן בלווטניק, שזכתה במכרז הממשלתי להפעלתה. כך נודע לכלכליסט.

כלל סאן ושותפתה האמריקאית סאן אדיסון זכו במכרז במרץ 2012, והתחנה תוכננה להפיק חשמל כבר באמצע השנה שעברה, אולם הקמתה התעכבה שוב ושוב בשורה של נסיבות, האחרונה שבהן היא פשיטת רגל של סאן אדיסון — לפני כחודש וחצי היא הגישה בקשה לכינוס הליכים, וכלל סאן מנסה למצוא לה מחליפה. החברה נמצאת במגעים מתקדמים עם EN־EDF, השלוחה הישראלית של ענקית האנרגיה הצרפתית EDF. 

עמודי מראות בתחנה התרמו-סולארית באשלים עמודי מראות בתחנה התרמו-סולארית באשלים צילום: אוראל כהן

 

האוצר חתך בתחזיות משום שבעת החתימה הוא אישר ליזמים תעריף ייצור גבוה של כ־53 אגורות לקילו־ואט לשעה, שנחשב בשעתו לאטרקטיבי הן עבור היזמים שקיבלו תעריף קבוע ל־20 שנה עם התחייבות רכישה מחברת החשמל, והן עבור המדינה שקיבעה תעריף דומה לזה שחברת החשמל קיבלה אז מלקוחותיה.

 

אולם בזמן שחלף מאז סגירת המכרז נחתכו מחירי הפאנלים הסולאריים בעולם ב־80%, והאוצר ניצל את העובדה שכלל סאן מחפשת מחליף וציוד חדש לפרויקט כדי לצמצם את התחייבויות המדינה, ולהתנות את כניסת המשקיע החדש בחיתוך התעריף המובטח ל־35–40 אגורות לקילו־ואט לשעה. באוצר מבהירים כי התחייבות הרכישה של חברת החשמל נותרה לאורך 20 שנה.

 

על פי ההערכות, הפרויקט היה אמור לייצר לכלל סאן ושותפתה האמריקאית הכנסות של 55–60 מיליון שקל בשנה. כעת, לאחר החיתוך בתמחור, ההכנסות יצנחו בלפחות 25%, והמשק יחסוך כ־300 מיליון שקל בתעריף החשמל.

 

עם זאת, גם לאחר קיצוץ התעריף הפרויקט צפוי להיות רווחי מאד עבור כלל. לשם השוואה, בפרויקט תמנע שליד אילת, הכפול מפרויקט אשלים בגודל (60 מגה־ואט) — תעריף הייצור עומד על 31.79 אגורות.

 

התחנה הסולארית אינה היחידה שמוקמת באשלים. פרט לה מוקמות עוד שתי תחנות תרמו־סולאריות — אחת של שיכון ובינוי, TSK וקרן נוי, והשניה של אלסטום וג'נרל אלקטריק. שלוש התחנות אמורות לספק 250 מגה־ואט יחד. אלא שהפרויקט, שיצא בקול תרועה רמה לפני כעשור, סבל לאורך השנים ממהמורות רבות, ונכון להיום אף תחנה עדיין לא החל לייצר חשמל.

 

רק לאחרונה נתקעה הפרויקט של שיכון ובינוי לאחר ששותפתה המקורית אבנגואה הספרדית נכנסה להקפאת הליכים. שר האוצר משה כחלון שקל לאחרונה לבטלו, אך המהלך מחייב את המדינה לפצות במיליארדי שקלים את שיכון ובינוי של שרי אריסון. במקביל, לפני כמה שבועות פרסמה המדינה מכרז להקמת תחנת כוח סולארית שניה (ורביעית בפרויקט אשלים) בהיקף ייצור של כ־40 מגה־ואט.

 

כלל תעשיות סירבו להגיב לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x