$
בארץ

לא רק ש"ס: ניגודי העניינים הפוטנציאלים של סדן

היו"ר הנבחר של חדשות 10 צוטט כמי שאומר שהוא "שונא את ש"ס ודרעי הגנב" והסעיר את המערכת הפוליטית. בכל מקרה, השאלה העיקרית שנותרה ללא מענה היא איך ייתכן שהרשות השנייה אישרה ליחצן ולוביסט עם שורת ניגודי עניינים ולקוחות שמסוקרים על ידי הערוץ באופן שוטף להתמנות מלכתחילה לדירקטור

אלירן מלכי ורוני זינגר 08:2708.06.16
יחצן, לוביסט, קמפיינר פוליטי, יועץ לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו, אדם שלא מאמין בעיתונות חופשית, שלמרות זאת ניסה במשך שנים לחדור כבעל תפקיד למספר גופי תקשורת, ועל פי הדברים שיוחסו לו אתמול — גם מחזיק בדעות שנויות במחלוקת, אפילו גזעניות. זהו רמי סדן, היו"ר החדש של חברת החדשות של ערוץ 10.

 

אתמול חולל סדן סערה פוליטית, שמאיימת להתרחב למשבר קואליציוני, לאחר שצוטט באמרו שהוא "שונא את ש"ס והגנב דרעי, אך כאליטה על הערוץ לפנות למצביעי ש"ס ולמסעודה משדרות". סדן הכחיש אתמול את הדברים, אך הם אושרו בהודעה רשמית של ערוץ 10, שלפיה: "לאחר שנאמרו הדברים ע"י רמי סדן בישיבת דירקטוריון חדשות 10, נוכחים בישיבה הפסיקו את דבריו מיד, ואמרו כי הדברים אינם מקובלים עליהם. הציטוטים שהשמיע סדן, במהלך הישיבה, שבה הציג את מועמדותו לתפקיד יו"ר דירקטוריון חדשות 10, כחלק מסקירה של תפיסת עולמו, לא מקובלים בשום דרך על חדשות 10, עובדיה ועיתונאיה".

 

מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז אף צייץ אתמול בטוויטר כי "אחרי סערה שנמשכת שעות, ראוי שהדברים יאמרו באופן ברור: רמי סדן אמר לחברי דירקטוריון החדשות ולי: 'אני שונא את ש"ס ודרעי בדיוק כמותכם באליטה'. עוד הוסיף: צריך להגיע לפרחיה משדרות. דבריו הופסקו. כל תיאור אחר — חוטא לאמת". גם מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי אישר כי הדברים נאמרו.

 

אבל עוד לפני שצוללים לסערה הפוליטית ולתגובות החריפות, עצם מינויו של גורם שעוסק ביח"צנות ובלוביזם לדירקטור בחברת חדשות צריך להטריד. ובמיוחד מטרידה העובדה שמינוי כזה מקבל הכשר מהגוף המפקח — הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו. סימני השאלה יישארו רלוונטיים, גם אם לא ייכנס בפועל לתפקיד היו"ר, מעצם כהונתו כדירקטור במקביל לייעוץ לשורה של גורמים עסקיים שמסוקרים על ידי כל גוף תקשורת באופן תדיר, ובהם (על פי האתר שלו ועל פי דיווחו לכנסת) מפעל הפיס, הדואר, מנהל מקרקעי ישראל, לשכת ארגוני העצמאיים, חברת השכרת הרכב אלדן, המרכז הרפואי שערי צדק, חברת הארגז של חגי שלום, בעל השליטה בטיב טעם, בנימין נתניהו ואהוד ברק.

 

מההתנחלות באפרת ועד לקמפיינים של ברק ונתניהו

 

סדן (54), תושב ההנתחלות אפרת לשעבר, כיום תושב ירושלים, נוהג לספר שאת המפגש בינו לבין נתניהו, לקראת בחירות 1996 ארגן שכנו חגי בן ארצי, אחיה של שרה נתניהו. נתניהו הפקיד בידי סדן את הקמפיין למגזר הדתי, ולאחר הבחירות המשיך ללוות אותו ובעיקר את רעייתו. בשנת 2001, סדן היה מעורב בקמפיין למגזר הדתי של אהוד ברק, שהפסיד לבסוף את הבחירות לאריק שרון.

 

באתר האינטרנט שלו, מתאר סדן את עצמו כמי שמתמחה בשלושה תחומים: קמפיינים פוליטיים, קמפיינים מגזריים ושירותי לובינג. לדבריו משרדו: "הוביל למעלה מ־17 קמפיינים פוליטיים ארציים ועירוניים... מהלכים אלו סייעו לבחירת ראשי הממשלה בנימין נתניהו ואהוד ברק. המשרד סיפק גם ייעוץ בבחירות ברשויות המקומיות שהובילו את המתמודדים שיוצגו על ידינו לניצחון.... המשרד מספק שירותי קשרי ממשל עבור גופים גדולים ומשמעותיים. לוותק ולניסיון לכישורים ולקשרים, יש יכולת משמעותית להובלת וקידום קשרי ממשל. לסדן מדיה, עם למעלה מרבע מאה פעילות בשטח והכרה של המפה הפוליטית והכרה אישית של תבנית הפעולה, יש את כל היכולות והכלים לבצע את עבודת קשרי הממשל באופן היעיל ביותר".

 

בדואר ובמפעל הפיס השיבו אתמול בתגובה לפניית "כלכליסט" כי אינם מכירים פעילות כלשהי שעשה עבורם סדן בשנים האחרונות, וייתכן כי הרשימה המופיעה באתר שלו מתייחסות לשירותים שהעניק לפני למעלה מעשור. גם מלשכת ארגוני העצמאים נמסר כי סדן אינו עובד איתם כרגע ובשנים האחרונות בכלל. סדן עצמו סירב להתייחס לשאלות בנושא.

 

 

 

איך יו"ר חברת חדשות יכול להחזיק במשרד יח"צ

 

איך בכלל אפשר לכהן כיו"ר של חברת חדשות ובמקביל להחזיר משרד יח"צ ולובינג פעיל? על השאלה הזו התקשו אתמול ברשות השנייה לטלוויזיה ורדיו לענות, וטענו שהוא חתם על טופס ניגוד עניינים. גם היועצת המשפטית של הרשות הילה שמיר סירבה לענות באופן אישי לפניות בנושא. מתשובת הרשות לא היה ברור אם סדן התחייב שלא לעבוד במקביל לתפקידו כיו"ר כיחצן או כלוביסט, ומה כלל ניגוד העניינים שלו ולאיזו תקופה.

 

סדן מונה כדירקטור בחברת החדשות כבר בנובמבר, אבל זו לא היתה הפעם הראשונה, שבה ניסה להתמודד על תפקידים בתקשורת, שאותה גם הרבה לבקר. עם המינויים שלא צלחו ניתן למנות ניסיון קודם של נתניהו למנות אותו כחבר מליאת רשות השידור בסוף שנות התשעים, בעת שכיהן כיועץ התקשורת של שרה נתניהו — ניסיון שסוכל בעקבות ביקורת ציבורית, וניסיון להתמנות לדירקטוריון ערוץ 2 ב־2011.

 

דרכו לדירקטוריון ערוץ 10 הושלמה לפני כחצי שנה בסוף הליך איתור שקיימה הרשות השנייה, שאחראית על מינוי ארבעת נציגי הציבור מתוך עשרת חברי הדירקטוריון.

מקורבים לערוץ 10 טוענים שעד תחילת השבוע שמו של סדן בכלל לא עלה כמועמד לתפקיד היו"ר, וממילא הוא לא היה דמות דומיננטית בדירקטוריון מאז מינויו. מה שסלל בכל זאת את המינוי היתה התמיכה של הבעלים, קבוצת RGE של לן בלווטניק, שבבעלותו גם כלל תעשיות המחזיקה במונופול המלט נשר. ארבעת נציגי בעל השליטה בדירקטוריון בראשות מנכ"ל RGE ויו"ר ערוץ 10 מודי פרידמן הצביעו בעדו. מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי התנגד, ועמו גם נציגי הציבור: ד"ר זוהר קדמון סלע וד"ר אורנה לביא שטיינר ואיתן זינגר. מנכ"ל נענע 10 יואב הלדמן הצביע בעד, והמינוי אושר ברוב של 5 נגד 4.

 

 

היועצת המשפטית הרשות השנייה, עו"ד הילה שמיר. הכשירה את המינוי היועצת המשפטית הרשות השנייה, עו"ד הילה שמיר. הכשירה את המינוי

 

דרעי מאיים לפרק את הקואליציה אם סדן לא יודח

 

"תופעות כמו רמי סדן והתבטאויותיו הן בדיוק הסיבה להקמתה של המפלגה שפועלת למגר אמירות כאלה", אמר אתמול יו"ר ש"ס אריה דרעי, שאיים לפרק את הקואליציה אם סדן לא יתפטר מתפקידו. לדבריו, "בישראל 2016 יש גזענות. בישראל 2016 בזים לציבור המזרחי. בישראל 2016 יש מי שמרשה לעצמו להתנשא על ציבור שלם שהא חלק ממדינת ישראל. מצביעי ש"ס אינם סרח עודף, הם מאות אלפים של מזרחים, שהחליטו להתאגד ולהרים את ראשם כדי למגר מן העולם תופעות כמו רמי סדן".

"האדם צריך להיות מודח לאלתר בבושת פנים", הוסיף סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס.

 

דברי סדן זכו לגינוי גם מיו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שהגדיר אותם כ"התבטאות גזענית, מסיתה ורווית שנאה". לדבריו, "לא יכול להיות שאדם שמחזיק בתפקיד יו"ר מערכת חדשות מרכזית במדינה דמוקרטית יתבטא בצורה כזאת נגד אף אדם".

 

גם בערוץ עצמו עוררו הדברים סערה. יו"ר עובדי ערוץ 10 מתן חודורוב אמר כי "המינוי בעייתי מכמה סיבות. ראשית מדובר באדם המקורב למשפחת נתניהו, והוא סוג של זרוע ארוכה של משפחת נתניהו. אנחנו יודעים שהוא לא היה המועמד המוביל ליו"ר דירקטוריון חדשות 10. מסיבה שאינה ברורה, יממה לפני ההצבעה בדירקטוריון, בעלי המניות שינו את החלטתם ובהצבעת בזק בת 7 דקות הוא נבחר ליו"ר. אנחנו עיתונאים, לא שונאי ש"ס. בפני כל אדם הרואה את עצמו כנפגע מהאמירה הזו, אני מתנצל באופן אישי בשם כל ערוץ 10. אני קורא לדירקטוריון ערוץ 10 לחשב מסלול מחדש ולהעמיד מישהו אחר ליו"ר הדירקטוריון".

 

ומה באשר לנתניהו? מהליכוד נמסר בתגובה: "יש לברר אם הדברים המיוחסים למר סדן אכן נאמרו, שכן הוא מכחיש אותם בכל תוקף. אם יתברר שאכן הם נאמרו, הרי שמדובר בהתבטאויות חמורות מאוד, וראש הממשלה דוחה אותם על הסף".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x