$
בארץ

גפני מבקש שהבנקים יאריכו את הדד-ליין לגמ"חים בעניין רשויות האמריקאיות - עד אמצע יוני

אולם סגנית המפקחת על הבנקים הודיעה ש"הדחייה לא יכולה להיות לתקופה ארוכה שכן הבנקים נדרשים לפקח החל מהרבעון השלישי"; יואל נווה: "מוסד פיננסי שלא יעמוד מסתכן בניכוי מס במקור על ההעברות מארה"ב, וניתוק ממוסדות בינלאומיים"

עמרי מילמן 13:1806.06.16

בדיון שהתקיים היום (ב') בוועדה הכספים של הכנסת, בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי הבנקים דורשים מהגמ"חים להסדיר את מעמדם מול רשויות המס בישראל ובארה"ב אחרת יאלצו להוציא את חשבונם מהבנק, דרש היו"ר משה גפני כי משרד האוצר יישב יחד עם המפקחת על הבנקים ועם משרד המשפטים במטרה להנחות את הבנקים להאריך את הדד-ליין שהעניקו לגמ"חים - עד אמצע יוני. גפני ביקש כי ינחו את הבנקים להעניק עוד מספר שבועות לגמ"חים להנפיק את האישורים הרלוונטיים.

 

אולם סגנית המפקחת על הבנקים, ריקי אליאס, ציינה כי "הדחייה לא יכולה להיות לתקופה ארוכה שכן הבנקים נדרשים לפקח החל מהרבעון השלישי, כלומר צריך להיערך לדיווח מה-30.9 לרשויות המס האמריקאיות".

 

הבנק הבינלאומי דורש מהגמ"חים (קופות גמילות חסדים) שמחזיקים אצלו חשבונות, שיסדירו את מעמדם או יעזבו, זאת מתוך חשש מחקירות בארה"ב. על פי ההערכות גם יתר הבנקים שלחו מכתבים דומים ללקוחותיהם. הסיבה לדרישה החדשה היא עמדה שפרסם האוצר בעקבות הוראות ה־FATCA האמריקאיות שמטרתן להעמיק את גביית המסים בארה"ב על הכנסות מנכסים מחוץ לגבולות ארה"ב. FACTA רואות בגמ"ח – לפי ההגדרות שבהסכם בין המדינות – המקבל פקדונות מוסד פיננסי מה שמעלה חשש כי הנכסים הפיננסים של אותו גמ"ח ישמשו לצורך אחזקת כספים בלתי מדווחים. 

 

סכנה לניכוי מס במקור על ההעברות מארה"ב

 

הכלכלן הראשי באוצר, יואל נווה, מוביל את החקיקה המאשרת את הסכם הפקט"א בין ישראל לארה"ב (הסכם בין ארה"ב לישראל על דיווח לרשות המסים האמריקאית על אזרחים אמריקאים), לפיו גופים פיננסיים ישראלים יחויבו להעביר מידע לרשויות המס האמריקאיות על אזרחים אמריקאים, באמצעות רשות המסים הישראלית. 

 

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכספים צילום: עומר מסינגר

 

נווה אמר בוועדה כי "החוק היה אמור להיכנס לתוקף בספטמבר 2015, לאור העובדה שלא הצלחנו להתקדם בהליך החקיקה, השגנו דחייה לסוף ספטמבר 2016. מוסד פיננסי שלא ידווח לרשויות המס בארה"ב על חשבונות של אזרחים

אמריקאיים עלול למצוא את עצמו החל מסוף ספטמבר כמוסד שלא עומד בהוראות החוק. מוסד פיננסי שלא יעמוד מסתכן בניכוי מס במקור על ההעברות מארה"ב, וניתוק ממוסדות בינלאומיים, הדבר הזה חמור ומסוכן למוסדות הפיננסיים הישראלים כמו הבנקים ומוסדות הביטוח".

 

נווה הוסיף כי "החוק עבר בקריאה ראשונה בסוף פברואר כבר למעלה מארבעה חודשים שהוא עומד על שולחן הועדה. אנחנו נמצאים בדקה ה-91 והכל במטרה להגן על התעשיה הפיננסית הישראלית"

 

אולם, כפי שחשף "כלכליסט", ההסכם שבא בעקבות שינוי החקיקה בארה"ב עלול לפגוע בצורה משמעותית בפעילות הגמ"חים שמהווים מערכת רווחה עצמאית של הקהילה החרדית, שכן סכומי העתק המתגלגלים בהם אינם מדווחים ברוב המקרים, ולכן מהווים קרקע נוחה להלבנת הון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x