$
בארץ

בנק ישראל: עלייה בהיקף ההשקעות הזרות בישראל

בחודש אפריל האחרון השקיעו זרים בחברות ישראליות כ-2 מיליארד דולר, יותר מכל הרבעון האחרון של השנה שעברה. העלייה בהשקעות מחזקת משמעותית את השקל אך מקשה על אנשי הבנק להביא במידת הצורך להחלשתו. הזרים חזרו באפריל גם לאג"ח ומק"ם

מיקי פלד 13:3505.06.16

משקיעים זרים הגבירו את קצב השקעות ריאליות במשק הישראלי באפריל האחרון, כך עולה מנתוני בנק ישראל. באפריל השקיעו זרים בחברות ישראליות כ-2.1 מיליארד דולר נטו (השקעה פחות מימוש) באמצעות בנקים ישראלים, יותר מכל חודשי הרבעון הרביעי של השנה שעברה ביחד. למעשה, מתחילת השנה נרשמת עלייה רצופה בהשקעות של זרים בחברות ישראליות – 579 מיליון דולר נטו בינואר, 885 מיליון דולר בפברואר ו-1.1 מיליארד דולר במרץ. על פי בנק ישראל, חלק גדול מההשקעה הישירה באפריל הופנה לחברות בענפי התעשיה.

 

השקעה ישירה מוגדרת ככזו בה המשקיע מקבל שליטה או השפעה ניכרת על פעילות החברה, לדוגמה ברכישה של מעל ל-10% ממניותיה, הלוואת בעלים, השקעה מחדש של רווחים וכדומה. השקעות ישירות מהסוג הזה תומכות בהתחזקות השקל באופן ממשי, כזה שיקשה מאוד על בנק ישראל לפעול להחלשת המטבע הישראלי, שכן לא מדובר בספקולנטים שרוכשים בהמוניהם שקלים עבור רווח בטווח הקצר ובנק מרכזי יכול "להניס" אותם עם פעילות נגדית חזקה של רכישת מטבע חוץ.

 

בתחום ניירות הערך השקיעו זרים בבורסה בתל אביב 577 מיליון שקל נטו, לאחר נתון שלילי של מילארד שקל במרץ. תושבי חוץ השקיעו כ-280 מיליון דולר באג"ח ממשלתי בת"א (בעיקר באג"ח ממשלתיות לא צמודות לטווח בינוני), זאת בניגוד למימושים נטו בהיקף של כ-50 מיליון דולר במרץ. המשקיעים הזרים גם חזרו למק"ם, והשקיעו נטו בהיקף של כ-85 מיליון דולר לאחר מימושים בהיקף של כ-220 מיליון דולר במרץ. בגזרת המניות ההשקעה נטו הסתכמה ב-220 מיליון דולר בבורסה בתל אביב, בהמשך להשקעות נטו של 155 מיליון דולר במרץ.

 

בניין בנק ישראל. קושי בשליטה בפיחות השקל בניין בנק ישראל. קושי בשליטה בפיחות השקל צילום: בלומברג

 

מנגד, תושבי ישראל השקיעו נטו בחו"ל השקעות פיננסיות (אג"ח ומניות) בהיקף של כ-350 מיליון דולר. זאת לעומת מימושים נטו בהיקף של כ- 1.3 מיליארד בחודשים פברואר- מרץ. ההשקעה של ישראלים באג"ח זרות עמדה על 370 מיליון דולר, בעיקר על ידי הגופים המוסדיים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x