$
בארץ

המפכ"ל והיועמ"ש מתייצבים לצד שרה נתניהו: "פרסום העמדה בפרשת מעונות רה"מ - לא ראוי"

בעקבות הביקורת הציבורית על ההודעה העמומה בעניין סיום חקירת המשטרה בפרשת מעונות רה"מ, פרסמו אלשייך ומנדלבליט הודעה משותפת לפיה, "לא ראוי להפוך את הדיון המשפטי-מקצועי לדיון ציבורי"

זוהר שחר לוי 19:3831.05.16
בעקבות הביקורת הציבורית סביב פרסום ההודעה העמומה בנוגע לסיום חקירת פרשת מעונות ראש הממשלה, ולאחר מכן היוודע עמדת המשטרה כי יש המלצה להעמיד את רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו לדין, מפרסמים הערב (ג') מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודעה משותפת. לדבריהם, "המפכ"ל סבור ערכית כי לא ראוי לפרסם (את העמדה) בציבור ולהפוך את הדיון המשפטי-מקצועי לדיון ציבורי, ולכן הנחה להיצמד בהודעה לתקשורת לניסוח מצומצם שאינו מפרט את העמדה לפרטיה".

 

כזכור, בתחילת השבוע פרסמה המשטרה הודעה עמומה על סיום החקירה בפרשת מעונות ראש הממשלה והעברת תיק החקירה לפרקליטות מחוז ירושלים לצורך גיבוש החלטה בנושא. ההודעה לא פירטה אם נמצאה תשתית ראייתית לביצוע מעשים פליליים והאם ישנה המלצה נגד מי מהמעורבים להעמידם לדין. מדובר בהודעה חריגה יחסית להודעות המשטרה שכן בסיומן של חקירות פליליות היא מפרסמת את המלצותיה לגבי אותה פרשיה וכן מה הן החשדות כלפי המעורבים השונים בפרט אם מדובר באנשי ציבור.

 

מימין: נתניהו ואלשיך. "לא ראוי להפוך את הדיון המשפטי לדיון ציבורי" מימין: נתניהו ואלשיך. "לא ראוי להפוך את הדיון המשפטי לדיון ציבורי" צילום: אוהד צויגנברג

 

"היחידה הארצית של משטרת ישראל סיימה חקירה בעניין מעונות ראש הממשלה", כך כתבה המשטרה בהודעתה. "הפרשה החלה בפברואר 2015 באישור היועמ"ש לממשלה ופרקליט המדינה והתמקדה במספר נושאים, אשר בעניינם עלה חשד לביצוע עבירות פליליות, בהן חשד לקבלת דבר במרמה ולמרמה והפרת אמונים, כולל טיפול בתלונות הדדיות. בסיומה של החקירה, הועברו כל הראיות לכאורה, הממצאים והתובנות שנאספו בחקירות המשטרה לפרקליטות מחוז ירושלים, אשר ליוותה את החקירה, לצורך עיון והחלטה".

 

לאחר פרסום ההודעה התברר כי אכן נמצאה תשתית ראייתית לביצוע מעשים פליליים וכי ישנה המלצה להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו וכן את סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף ואת החשמלאי אבי פחימה.

 

מימין: מנדלבליט ונתניהו. בהודעה המשותפת נכתב: "הניסיונות לתקוע טריז בין המפכ"ל לבין היועץ המשפטי לממשלה הם בגדר ניסיון לפגוע בשלטון החוק" מימין: מנדלבליט ונתניהו. בהודעה המשותפת נכתב: "הניסיונות לתקוע טריז בין המפכ"ל לבין היועץ המשפטי לממשלה הם בגדר ניסיון לפגוע בשלטון החוק" צילום: אוהד צויגנברג

 

בעקבות ההודעה העמומה עלתה ביקורת כלפי המשטרה באשר לאופן הטיפול בפרשה וכן דווח על חילוקי דעות בין המפכ"ל רוני אלשייך לבין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט באשר לאופן פרסום הממצאים.

 

היום התקיימה פגישה בין השניים ובסופה פרסמו השניים הודעה ולפיה "לאחר העברת העמדה, סבר המפכ"ל ערכית כי לא ראוי לפרסמה בציבור ולהפוך את הדיון המשפטי-מקצועי לדיון ציבורי, ולכן הנחה להיצמד בהודעה לתקשורת, לניסוח מצומצם שאינו מפרט את העמדה לפרטיה".

 

עוד מצוין בהודעה כי "הניסיונות לתקוע טריז בין המפכ"ל לבין היועץ המשפטי לממשלה הם בגדר ניסיון לפגוע בשלטון החוק. השיח בין המפכ"ל לבין היועץ המשפטי לממשלה הוא ישיר ופורה ומתוך כבוד הדדי, והבנה מלאה של חלוקת האחריות בין המערכות השונות, כמו גם חשיבות השת"פ ההדוק ביניהן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x