שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים אישרה העברת 13.2 מילארד שקל למשרד הביטחון

יו"ר הוועדה, משה גפני, התקשה לגייס רוב והקואליציה הזעיקה ח"כים כדי שהבקשה תאושר. חברי כנסת התרעמו על אישור העברת הכסף בלי שנמסר הייעוד שלו. גפני, "למה צריך לדון על זה בנפרד, אנחנו בדור של שקיפות ובתקציב הביטחון יש לנו בעיה"

רוני זינגר 12:4130.05.16

ועדת ההכספים אישרה הבוקר העברות תקציביות למשרד הביטחון בסך 13.2 מיליארד שקל - מתוכם 7.5 מיליארד להוצאה, 3 מיליארד הרשאה להתחייב ועוד 2.5 מיליארד שעברו כעודפי תקציב מ-2015 לתקציב 2016. יו"ר הוועדה משה גפני התקשה לגייס רוב והקואליציה הזעיקה חברי כנסת נוספים כדי שהבקשה תאושר. חברי הכנסת, בהם ח"כ אורן חזן מהליכוד, הביעו תרעומת על אישור העברת הכסף בלי שנמסר הייעוד שלו. מדובר בתקציב המיועד לשב"כ ולמוסד אך גם זאת לא נמסר לחברי הכנסת.

 

גפני יצא נגד ההעברה וטען כי לא יאפשר עוד העברת התקציב המיועד לשימוש זה אם לא יוכנס לבסיס התקציב. גפני כעס על פקידי האוצר שהציגו את הבקשה אך אמר: "אני כועס עליכם אבל מכוון את דבריי לממונה על התקציבים ומזהיר אתכם - אין סיבה בעולם שהתקציב הזה לא ייכנס לבסיס התקציב. אני לא מסכים שתחת המעטה של ביטחון יעבור הכסף. עד כה לא שמעתי שום סיבה למה זה לא בבסיס, למה צריך לדון על זה בנפרד ואז יש דיווחים בעיתונים לאן מיועד הכסף. אנחנו בדור של שקיפות ובתקציב הביטחון יש לנו בעיה".

 

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכספים צילום: עומר מסינגר

 

התקציב שאושר יועבר לאישור הוועדה המשותפת לכספים ולוועדת חוץ וביטחון שיישמעו את הפירוט אליו עובר הכסף במדויק. חברי ועדת הכספים מחו על כך שאינם יודעים לאן עובר הכסף וגפני רק אמר כי "מדובר בפיקוח נפש ואני לא יכול לומר יותר וגם על זה אני כבר מצטער שאמרתי".

 

מדובר בהעברה יוצאת דופן שאישרה ועדת הכספים בתקופה בה גפני מונע את העברתן של העברות תקציביות ואישור עודפים, וזאת עד שמשרד האוצר יפעל על פי הנוהל החדש שנקבע ובו חובת פירוט מה נעשה עד כה עם כספי העודפים ולאן הם עוברים, נוהל שהאוצר מסרב לפי שעה לקיים כלשונו.

 

בין המתנגדים ח"כ עופר שלח שטען כי היה ידוע כבר בדצמבר האחרון על העודפים הדרושים, ולמרות זאת נעשה קיצוץ רחב במשרדי הממשלה כדי לממן תוספת לביטחון. חברי הכנסת זהבה גלאון, מיקי רוזנטל ומנואל טרכטנברג מחו על ההעברה, וטרכטנברג אמר כי בעת ההצבעה יצא החוצה כמחאה על כך שחברי הוועדה מתבקשים להצבעה על מה שאינם יודעים.

 

יש לציין כי מאז ומעולם תקציה המוסד והשב"כ לא פורט בפני ועדת הכספים אלא בפני הוועדה המשותפת המיוחדת, אך עם זאת עיקר טענת חברי הכנסת היתה כלפי העובדה שמביאים את דרישת התקציב הגדולה כהעברה וכי מדי שנה היא אינה בבסיס התקציב.

 

ח״כ זהבה גלאון אמרה בדיון כי "כמו בכל שנה, אנחנו מגלים שתהליך התקצוב הוא הצגה – באים לכאן נציגי הממשלה ונוקבים לנו בסכומים, שבינם לבין הסכומים בפועל אין שום קשר. מדובר בזלזול בכנסת וזלזול בציבור.

 

ו"עדת הכספים הפכה לחותמת גומי, זו החלטה שערורייתית ולא יאמן שהוועדה נותנת לה יד ומכשירה במחשכים את השינויים התקציביים תכופים שממשיכים לרפד את תקציב הביטחון בתוספות ללא די, על חשבון השירותים החברתיים. הכסף הזה צריך להיכלל בבסיס התקציב ובאור הזרקורים כנהוג במדינה דמוקרטית.

 

"הממשלה מצפה מאיתנו לאשר העברות של מיליארדים לתקציב הביטחון באופן עיוור. לא יתכן שוועדת הכספים תהווה חותמת גומי לתוספות אינסופיות לתקציב הביטחון. אני דורשת שכל הכספים שמבקשים מאיתנו להעביר במחשכים במהלך השנה, יכללו בבסיס התקציב ובאור הזרקורים, כנהוג במדינה דמוקרטית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x