$
בארץ

משרד הכלכלה לקראת דיון על שדה בריר: אין ראייה שעובדי כיל חולים יותר בסרטן

בדיקה של משרד הכלכלה לבקשת שר הבריאות לא מצאה נתונים שעובדי רותם אמפרט של כיל סובלים מסרטן יותר משאר האוכלוסייה. הנתונים אמנם חלקיים אבל נותנים גב לטענת כיל שרוצה לאפשר לה לכרות פוספטים בשווי של 60 מיליארד שקל ליד ערד

מיקי פלד וספי קרופסקי 07:0130.05.16

נתונים חדשים שמתכוון משרד הכלכלה להציג היום בפני חברי הכנסת של ועדת הכלכלה ינסה לתת גב לכריית הפוספטים של כיל בשדה בריר שליד ערד. בדיקה של הרפואה התעסוקתית הראשית של משרד הכלכלה, ד"ר לובה פושנוי הראתה כי אין לה אינדיקציות לכך שעובדי רותם אמפרט – החברה הנכדה של כיל שעוסקת בכריית פוספטים – חולים יותר בסרטן או מחלות נשימה מאשר האוכלוסיה הכללית. במסמך שחיברה כותרת ד"ר פושנוי כי ללא האינדיקציות מהשטח אין לה את היכולת לקבוע מה מצב התחלואה בקרבו עובדי רותם. משרד הכלכלה הוא מהתומכים הבולטים במתן אישור הכרייה לכיל בשדה בריר בשל ההשלכות הכלכליות של הכרייה בשדה, שכולל פוספטים בשווי של 60 מיליארד שקל.

 

הבדיקה של ד"ר פושנוי נעשתה לאחר בקשה של שר הבריאות יעקב ליצמן, שמוביל את המאבק בכרייה. אלא שליצמן ביקש ממשרד הכלכלה לקבל מכיל נתונים על תחלואת העובדים באופן ישיר, בעוד ד"ר פושנוי טוענת כי אין לה סמכות לכך והיא מסתמכת על דיווחים שוטפים על מצב הבריאות של העובדים, לדוגמה באמצעות המרפאות, תלונות עובדים, תביעות לביטוח לאומי להכרה כנפגעי עבודה וכדומה. בנוסף, למשרד הכלכלה אין נתונים על גמלאים של רותם אמפרט שמתגלים בגופם סרטן או מחלת נשימה, בין שכתוצאה מהעבודה במכרה ובין שלא.

 

שר בריאות יעקב ליצמן שר בריאות יעקב ליצמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

משרד הכלכלה הוא מהתומכים הבולטים במתן אישור הכרייה לכיל בשדה בריר בשל ההשלכות הכלכליות של הכרייה בשדה, שכולל פוספטים בשווי 60 מיליארד שקל.

הכרייה בשדה בריר היא אחד המאבקים המשמעותיים ביותר שיש לכיל כיום מול רשויות המדינה, במקביל כמובן למאבק על הארכת הזיכיון לכרייה בים המלח. לטענת כיל, אם רותם אמפרט לא תקבל את אישורי הכרייה, תיאלץ החברה להיסגר ולפטר מאות עובדים, לא כולל הפגיעה הקשה ביצוא הישראלי ובכלכלת הנגב. מנגד, המתנגדים שרובם מגיעים מערד, כסייפה והפזורה הבדואית חוששים מההשלכות הבריאותיות של הכרייה ומסתמכים על מחקר של מומחה אמריקאי שבדק עבור משרד הבריאות את ההשלכות ומצא כי המשמעות היא תוספת של עוד נפטר אחד בערד בכל שמונה שנים.

 

בדצמבר אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את הכרייה, ולמעשה עתה המועצה עצמה היא זו שגם אמורה לתכנן איך תתבצע הכרייה. ברגע שהמועצה תאשר את התוכנית המפורטת כיל למעשה תוכל להכין את התוכניות שלה ולקבוע לוח זמנים לעלייה על הקרקע, שאמורה לכלול גם שנה של פיילוט שבו ייבדק אם יש כמות מסוכנת של חלקיקים מהמכרה שמגיעה לבתי התושבים בערד וכסייפה.

 

הדיון היום בוועדת הכלכלה ייערך על רקע איומו של יו"ר הוועדה איתן כבל שלא לאשר את הכרייה כל עוד לא יוכח שאין פגיעה בריאותית בתושבי ערד והסביבה. עם זאת, למעשה לכבל יהיה מאוד קשה לכפות את עצירת הכרייה, ראשית משום שהנושא לא דורש את אישור הוועדה, ושנית מכיוון שלא ברור אם יהיה לו רוב לכך, מאחר שכל משרדי הממשלה ושריהם תמכו בכרייה מלבד משרדי הבריאות והביטחון.

 

במשרד הבריאות הבהירו כי "אין שינוי בעמדתם בעניין שדה בריר וכי האחריות על קיום התסקיר היא על המשרד להגנת הסביבה בהתייעצות עם משרד הבריאות, וכי טרם הוגשה דרישה קונקרטית מפורטת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x