שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בעקבות ייצוגית: מפעל הפיס יתרום 1.2 מיליון שקל למלגות לסטודנטים

בתביעה נטען כי מפעל הפיס מוכר מוצרים מבלי להציג כראוי את מחיריהם ללקוחות, ויש בכך כדי להפר את הוראות חוק הגנת הצרכן

זוהר שחר לוי 16:0429.05.16
מפעל הפיס ישלם 1.2 מיליון שקל למלגות לסטודנטים ולעמותות לגמילת מכורים במסגרת פשרה בתובענה ייצוגית שהוגשה נגדו בטענה כי הוא לא מציג בדוכנים את המחירים של כרטיסי חישגד וטופסי הגרלת לוטו.

 

הבקשה לאישור התובענה הייצוגית הוגשה לפני כשנתיים לבית המשפט המחוזי בחיפה. בתביעה טען התובע הייצוגי, ניר כהן, כי מפעל הפיס, חברה לתועלת הציבור, מוכרת מוצרים מבלי להציג כראוי את מחיריהם לציבור לקוחותיה ויש בכך כדי להפר את הוראות חוק הגנת הצרכן. לפי תביעתו, מאחר ומדובר במוצרים הנמכרים "מאחורי דלפק" על מפעל הפיס לסמן את מחיריהם של המוצרים באמצעות הצבת קטלוג בנקודות המכירה.

 

אין סימון מחיר לכרטיסי ההגרלות בדוכנים אין סימון מחיר לכרטיסי ההגרלות בדוכנים צילום: עומר הכהן

 

מנגד טענו נציגי מפעל הפיס כי החברה מקפידה על סימון מחיר המוצרים המוצגים על ידי הזכיינים למכירה וזאת בהתאם להוראות דיני הגנת הצרכן. כן צויין כי על גבי כל אחד מכרטיסי החישגד מוטבע מחיר במקום בולט ובספרות ברורות וכי על גבי כרטיס ההשתתפות בהגרלת הלוטו מוטבע מחירו של הכרטיס. לשיטת החברה אין צורך להציב בנוסף קטלוג מחירים ואין דין המחייב זאת.

 

במהלך הדיונים החלו הצדדים בגיבוש הסדר פשרה לפיו מפעל הפיס יציג מחירונים בנקודות מכירה וכן יוענק פיצוי לציבור ביחס לתקופת העבר. המחירונים אושרו על ידי בית המשפט ומאז חודש מאי אשתקד הם מוצגים בנקודות המכירה של מפעל הפיס. מחירון אחד נוגע לסדרות השונות של כרטיסי החישגד והמחירון השני מפרט את עלויות כרטיס ההשתתפות בהגרלת הלוטו, על אפשרויותיו השונות.

 

הצדדים גם הגיעו להסכמות לגבי הפיצוי שיינתן לציבור. בשל חוסר היכולת לפצות את חברי הקבוצה באופן פרטני, הוחלט כי מפעל הפיס יעניק הטבה לציבור בכללותו. הפיצוי יעמוד על סכום של 1.2 מיליון שקל ויינתן בדרך של מלגות לסטודנטים או כתרומה לעמותה לגמילת מכורים להימורים.

 

הסדר הפשרה יחול על חברי הקבוצה שהוגדרו כמי שנמנה עם לקוחות מפעל הפיס ורכש בדוכנים מוצרים החל מיולי 2007 ועד להחלטת בית המשפט בנוגע לפשרה.

 

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, יעל וילנר, קיבלה את הסכם הפשרה הראוי לדבריה ופסקה לתובע הייצוגי גמול של 25 אלף שקל וסכום של 275 אלף שקל לבא כוחו. "היות פיצוי כספי לחברה הקבוצה אינו מעשי בנסיבות העניין בהינתן הקושי בהוכחת חברי הקבוצה והנזק שנגרם למי מהם, אם בכלל, אני סבורה כי מתן תרומה לציבור חרף פיצוי לחברי הקבוצה היא הדרך הראויה להביא הליך זה לכדי סיום", נכתב בפסק הדין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x