$
בארץ

השר גבאי: "לא יכולתי להשלים עם החלפת שר הביטחון, חושש מתהליך שיוביל לחורבן בית שלישי"

השר להגנת הסביבה התפטר לאחר שנה בתפקיד והסביר זאת בצירופו של ליברמן לממשלה; תקף בחריפות את אישור מתווה הגז: "החלטה שנשענה בחלקה על חוסר ידע והבנה בסיסיים בכלכלה"; כחלון קיבל את ההודעה כשהוא בחו"ל והתיק עבר לחזקתו

ליאור גוטמן ושאול אמסטרדמסקי 11:1627.05.16

טלטלה נוספת במערכת הפוליטית בעקבות צירופו של אביגדור ליברמן לממשלה: השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הודיע הבוקר (ו') על פרישה מהתפקיד. בהודעת השר, איש מפלגת כולנו בראשות שר האוצר משה כחלון, נמסר כי "לאחר לבטים רבים הודעתי לכחלון כי החלטתי להתפטר מתפקידי".  בהמשך מסר במסיבת עיתונאים שכינס כי לא היה יכול להשלים את המהלך הפוליטי של החלפת שר הביטחון משה יעלון בליברמן והגדיר אותו בבחינת "צפרדע שכבר לא יכולתי לבלוע". הוא אף הזהיר מפני מהלך ש"יוביל לחורבן בית שלישי", ותקף בחריפות את אישור מתווה הגז. 

כחלון קיבל את הבשורה על התפטרות גבאי כשהוא נמצא בחו"ל, והתיק להגנת הסביבה עבר לחזקתו עד להודעה חדשה. לשאלה מדוע גבאי לא המתין לשובו, ענו בסביבתו ש"הכל היה מתואם".

 

"התקשיתי לראות את הפילוג שהלך והתרחב בעם בשנה האחרונה ואת המתקפה על הצבא שלנו שהוא המוסד הציבורי האחרון שנהנה מאמון ציבורי נרחב. בעיני, יש קו ברור אשר מחבר בין מתווה הגז לבין המתקפה על הצבא ועל סגן הרמטכ"ל. קו שמטרתו להחליש את השירות הציבורי ולמנוע ממנו לומר את דעתו לציבור טרם קבלת ההחלטות", כך אמר הבוקר גבאי. יש לציין כי שר הביטחון הנכנס ליברמן הביע תמיכה פומבית בחייל אלאור אזריה שירה למוות במחבל פלסטיני בחברון, בעת שזה היה שרוע על הקרקע, ועל כך הועמד לדין צבאי.

 

 

יעלון וליברמן. צפרדע שקשה לעכל יעלון וליברמן. צפרדע שקשה לעכל צילום: ישראל יוסף, עמית שאבי

 

לדבריו, "הדחתו של יעלון ומינויו של ליברמן כשר הבטחון הוא צעד יוצא דופן אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה. שר ביטחון במדינה מוקפת אויבים הוא לא עוד שר. הוא השר החשוב ביותר וכפי שנאמר, אסור לשכוח את החיים עצמם. הזזה של שר בטחון מקצועי ושקול שרק בשנה האחרונה הצליח להרגיע את ההתקוממות שהחלה הוא צעד שלא יכולתי להשלים איתו. כמובן שהמשמעות הנוספת היא עוד הקצנה ועוד הרחבה של השסעים בעם במקום שנפעל לחברם מחדש".

 

גבאי המשיך למתוח ביקורת חריפה על הממשלה ואמר כי ''מעבר לעולם של המשרד שעליו הופקדתי לא היה לי פשוט להיות חלק מממשלה ששיבשה לחלוטין את מערכת היחסים עם ארה"ב, המעצמה החשובה בעולם, זו ששומרת על האינטרסים הביטחוניים שלנו. התקשיתי לראות את הפילוג שהלך והתרחב בעם בשנה האחרונה ואת המתקפה על הצבא שלנו שהוא המוסד הציבורי האחרון שנהנה מאמון ציבורי נרחב".

 

 

 

גבאי אומר שלציבור יש זכות וחובה לקבל ממשלה מובחנת (ימין או שמאל) בהתאם להצבעת הרוב ובבחירות האחרונות הציבור רצה ממשלת ימין. לדבריו, "אני לא חושב שנכון למדינה שנשענת על סולידריות להקים ממשלות קיצוניות. בעיני מדינת ישראל היא פלא והיא היא הבית השלישי. עם ישראל כבר החריב את הבית השני בשל מלחמות אחים ואנחנו חייבים לעצור את התהליך שאני חושש שמוביל להרס הבית השלישי. אני קורא לראש הממשלה להתעשת רגע לפני ולזכור שביטחון הוא ביטחון והוא נשען על אנשים ועל מנהיגות ולא רק על טנקים ומטוסים. מצטער, אבל הבטחתי לעצמי ולמשפחתי שלעולם לא אהיה פוליטיקאי ציני אלא מנהיג ואיש ציבור ולאור תפיסתי את המהלך הפוליטי האחרון, המשך כהונה בממשלה הנוכחית לא עולה בקנה אחד עם ההבטחה".

 

גבאי, שהיה השר היחיד שהצביע נגד מתווה הגז, תקף קשות את אישור המתווה. לדבריו, ''מתווה הגז היה אתגר משמעותי עבורי. ראיתי מקרוב כיצד מתקבלת ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בעשור האחרון. החלטה שנשענה בחלקה על חוסר ידע והבנה בסיסיים בכלכלה ובניהול משא ומתן, ובחלקה על רצף של 'ספינים' בעלי עוצמה, שמאחוריהם מסתתרת חולשה והתרפסות של ממש בפני אינטרסים של אחרים על חשבון היכולת לצמצם את זיהום האוויר ולצמצם את המספר הנורא של 1,600 ישראלים שמתים בשנה מזיהום אוויר". הוא הזכיר את פיטוריה של יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש, שסומנה כמתנגדת למתווה. לדבריו, "היתה לה עמדה משל עצמה בעניין המתווה וכך ראיתי בכירים בשירות המדינה שהתקרנפו ואמרו דבר אחד בשיחות אישיות ודבר הפוך בישיבות הממשלה. כך מנסים כעת למנוע מאנשי צבא מנוסים לאמר את דעתם לציבור". לטענתו, לאחר שהצביע נגד ההחלטה בעניין מתווה הגז התלבט האם להתפטר והחליט שגם כאשר דעתו לא מתקבלת חובתו להמשיך ולפעול לשינוי בתוך המערכת.

 

"מעשה חמור"

גבאי הספיק לכהן מחודש מאי האחרון, כלומר כשנה נטו בתפקיד. בהודעה שפרסם מוקדם יותר היום תקף בחריפות את מינויו של ליברמן לתפקיד שר הביטחון ואמר כי "למרות החשיבות הרבה שאני רואה במשרד (להגנת הסביבה) ובפעולות המשמעותיות שאנו מקדמים בו לצמצום זיהום האוויר ובתחומים רבים נוספים, הרי שהמהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הביטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לביטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם. זהו קו שאינני יכול להיות שותף לו והוא מהותי מדי בעיני מכדי שאוכל להמשיך כחבר ממשלה". 

 

גבאי ביקש בהודעת הפרישה שלו להודות ליו"ר כולנו "על התמיכה, האמון והסיוע ואין לי ספק שתנועת כולנו תמשיך להטביע את חותמה ביעדים שקבענו בעת הקמתה".

 

 צילום: אוהד צויגנברג

 

 

כחלון מסר  שגבאי הודיע לו אתמול על כוונתו להתפטר והוסיף כי "עדכנתי את ראש הממשלה בנושא והודעתי לו כי בכוונתי להמשיך ולהחזיק בתיק הגנת הסביבה. במהלך השנה האחרונה הנחנו במשרד להגנת הסביבה יסודות חשובים ומהותיים לאיכות החיים של כלל אזרחי ישראל. התכנית הלאומית לצמצום המזהמים במפרץ חיפה תימשך לצד יוזמות חשובות נוספות שהוביל המשרד בתקופת גבאי. למשרד להגנת הסביבה השפעה משמעותית על איכות החיים של כולנו ובכוונתי להמשיך ולבצע את המהלכים שהתחלנו בשיתוף פעולה עם מנכ"ל המשרד והעובדות והעובדים המסורים".

 

כחלון הוסיף שגבאי היה אחד מהמקימים והמייסדים של מפלגת כולנו. "הוא היה מהראשונים שהאמינו ודחפו להקמת מפלגה כלכלית, חברתית, לאומית שתתווה דרך חדשה. אני מודה לו על השותפות לדרך ומאחל לו המון הצלחה".

 

צירופה של מפלגת ישראל ביתנו בראשות ליברמן לממשלה הביאה למעשה לפרישתו של שר הביטחון משה יעלון מהחיים הפוליטיים. יעלון הסביר את הצעד שעשה במשבר אמון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בנוסף פרשה חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס מסיעת ישראל ביתנו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x