$
בארץ

בזכות הקטנת הפרשות לפנסיה: רווח נקי של 615 מיליון שקל לחברת החשמל

כך על פי דו"חות החברה לרבעון הראשון; זאת לעומת רווח של 52 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד; עם זאת, בניטרול אירועים חד פעמיים הרווח עומד על 115 מיליון שקל

ליאור גוטמן 22:0926.05.16

חברת החשמל פרסמה הערב (ה') את התוצאות הכספיות שלה לרבעון הראשון של 2016, מהן עולה שרשמה רווח נקי של 615 מיליון שקל. לכאורה, מדובר בשיפור עצום לעומת הרבעון המקביל אשתקד, אותו סיימה החברה ברווח נקי של כ-52 מיליון שקל, אולם עיון בדו"חות מעלה שחברת החשמל הצליחה לנכס לעצמה הכנסות "יש מאין" בשל שורת אירועים חריגים שתרמו לרווח הנקי שלה 500 מיליון שקל.

 

 

נקודת הפתיחה של חברת החשמל לא הייתה טובה, ולמעשה הכל עבד לכאורה נגדה. הכנסות החברה ברבעון הסתכמו בכ-5.38 מיליארד שקל, זאת לעומת הכנסות של כ-5.73 מיליארד שקל ברבעון הראשון של 2015, ירידה של 7%, שמיוחסת לאובדן נתח שוק לבעלי תחנות כוח פרטיות. בנוסף, סך רכישות החשמל מייצור פרטי הסתכמו הרבעון בכ-741 מיליון שקל, זינוק של כ-61% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (כ-460 מיליון שקל).

היו"ר יפתח רון טל היו"ר יפתח רון טל צילום: יוסי וייס

 

אז איך חברת החשמל הגיעה לרווח נקי גבוה יותר משנה שעברה? כפי שנחשף ב"כלכליסט", חברת החשמל ניהלה בשבוע האחרון דיונים קדחתניים באשר לפסיקת בית הדין לעבודה האזורי לעבודה בחיפה, שבתחילת מאי קבע שיש להכיר בחלק מחריגות השכר בחברת החשמל שהיקפן השנתי נאמד בכ-150 מיליון שקל, כאשר הביטוי האקטוארי (להפרשות פנסיה של העובדים) עלול להגיע לתקרה של 450 מיליון שקל.

 

ואכן, עיון בדו"ח מעלה שחברת החשמל נאלצה להקטין את התחייבויות השוטפות שלה בהפרשות לפנסיה, מה שייצר לה הכנסות חשבונאיות חד פעמיות שכלל לא קשורות להפעלת משק החשמל, ואלו "תרמו" לה כ-286 מיליון שקל. עוד נהנתה החברה מהקטנת מס החברות (מ-25.5% ל-25%) כמו גם מקיטון בהוצאות המימון (218 מיליון שקל ברבעון זה לעומת 517 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015) שמקורו בשערי ריבית נמוכים.

 

השורה התחתונה: חברת החשמל מדווחת על רווח נקי של 615 מיליון שקל, אבל בניטרול האירועים החד פעמיים הללו הרווח הנקי ה"אמיתי" שלה הוא כ-115 מיליון שקל.

 

עוד עולה מהדו"חות שהפחם ממשיך להיות סוג הדלק החביב על חברת החשמל, כאשר חלקו בעוגת הייצור הסתכם בכ-55% (כ-57% ברבעון המקביל אשתקד), וחלקו של הגז (נוזלי וטבעי) עלה לכ-44% (לעומת כ-42%). שאר הדלקים בהם עשתה החברה שימוש הם סולר ומזוט. סך עלות הדלקים הסתכמה בכ-1.73 מיליארד שקל, צניחה של 20% (לעומת כ-2.15 מיליארד שקל).

 

סך התחייבויות החברה ממשיך לקטון והוא מגיע נכון לסוף מרץ 2016 לכ-63.57 מיליארד שקל, זאת לעומת כ-67.48 מיליארד שקל ברבעון הראשון של 2016. החוב הפיננסי של החברה (לבנקים ולגופים מוסדיים) צנח במיליארד שקל והסתכם בכ-44 מיליארד שקל.

 

עוד עולה מנתוני החברה שבתקופת הדו"ח חילקה החברה (בהתאם להסכמים הקיבוציים של העובדים) כ-10 מיליון שקל על תשלומי פיצוים מוגדלים, כ-7.44 מיליון שקל מענק בגין אי ניצול ימי מחלה, כ-2.4 מיליון שקל מענק לעובדים שצברו ותק של 35 שנות עבודה, כמו גם כ-12.27 מיליון שקל עברשי לחג והטבת חשמל מוזל ("חשמל חינם"). חברת החשמל מעסיקה 12,165 עובדים.

 

 

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר ש"מדיניות דירקטוריון חברת החשמל והניהול השמרני והאחראי של הנהלתה, ממשיכים לבוא לידי ביטוי גם בתוצאות העסקיות של רבעון זה. לאור מהפכת הגז הטבעי והרחבת פעולתם של יצרני החשמל הפרטיים, המהווים תחרות לחברת החשמל, הרפורמה חיונית במיוחד. המציאות מחייבת רפורמה לא רק למען איתנותה של חברת החשמל אלא גם למען עתידו של משק החשמל בישראל".

 

 

עופר בלוך, מנכ"ל החברה, הוסיף שחברת החשמל נוקטת בשנים האחרונות בצעדי התייעלות משמעותיים והדבר מתבטא בתוצאות הכספיות ברבעונים האחרונים. "הרבעון הראשון של 2016 מצביע גם על המשך מגמת השיפור באיתנותה הפיננסית של החברה ועל הקטנת החוב הפיננסי הכולל בהיקף של כמיליארד ש'קל ברבעון. הנהלת חברת החשמל תבצע צעדים נוספים על מנת להמשיך את מגמת השיפור במצבה הפיננסי של החברה", סיכם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x