שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מאבק הרופאים המתמחים: ליצמן מאיים בסנקציות נגד מנהלי בתי החולים

המתמחים מבקשים לקצר את התורנויות, הנמשכות 26 שעות; שר הבריאות: "ייתכן שישנם מקרים בהם לא מתמלאים תנאי העבודה למתמחים, בכלל זה הקפדה על מכסת שעות העבודה ברצף"

ספי קרופסקי 22:5525.05.16

שר הבריאות יעקב ליצמן שיגר היום (רביעי) מכתב למנהלי בתי החולים ובו התריע בפני נקיטת סנקציות נגדם אם לא ישמרו על הנהלים הנוגעים לשעות העבודה של הרופאים המתמחים, שחידשו באחרונה את מחאתם נגד המשמרות הארוכות שהם נאלצים לעבוד בהן. הוא הוסיף כי בכוונתו להתחיל בקרוב בפיילוט קיצור תורנות למתמחים.

 

"הובא לידיעתי כי ייתכן שישנם מקרים בהם לא מתמלאים תנאי העבודה למתמחים הקבועים בהיתר שר הכלכלה בנושא ובכלל זה הקפדה על מכסת שעות העבודה ברצף ומתן אפשרות לתנומה במהלך התורנות כמתחייב", כתב ליצמן למנהלים וצירף למכתב את היתר שר הכלכלה בנושא. "אבקש להבהיר, כי עמידה בהוראות ההיתר היא חובה חוקית, ואי עמידה בה משמעה עבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה.

 

"לכם, כמנהלים של בתי חולים, יש חובה אישית לוודא עמידה בתנאי ההיתר. מנהלים שלא יעמדו בתנאי ההיתר יוזמנו לבירור במשרד הבריאות, לצד הסנקציות הקבוצות בחוק. בנוסף אבקש להביא לידיעתכם כי בכוונתי לקיים את מחויבותי לפיילוט לקיצור משך התורנות, כפי שנקבע במסגרת ההסכם הקיבוצי עם הר"י (ההסתדרות הרפואית)".

 

השר הודיע בסוף מכתבו כי בימים הקרובים תושלם עבודת המטה בנושא על ידי מינהל הרפואה במשרד והפיילוט יחל בקרוב.

 

חדר ניתוח חדר ניתוח צילום: אוראל כהן

המתמחים מגייסים באחרונה כסף כדי להגביר את מאבקם לקצר את התורנויות הנמשכות 26 שעות באמצעות כלים משפטיים וציבוריים. עד עתה הם גייסו מעל 192 אלף שקל. בנוסף, המתמחים הפיצו קמפיין ויראלי בפייסבוק שבו הם מצטלמים ומעלים תמונות שלהם שבהם ניכרת העייפות על פניהם בסופה או לקראת סופה של המשמרת.

 

המתמחים מציינים כי המשמרות הארוכות מהוות סכנה של ממש על החולים, ומציעים כמה חלופות שונות, בהן משמרות של 12 ו-16 שעות. "כואב לנו שהפקירו אותנו לבד במערכה, כואב לנו שחונכנו להציל חיים והפכנו למסכני חיים (52% נרדמים על ההגה בדרך הביתה אחרי תורנות), להיות רופא זה לדאוג למטופלים שלנו, זה לקבל החלטות של חיים ומוות. איך נעשה כאלה החלטות עבור המטופלים שלנו כשאנחנו מתים מעייפות?", מסבירים המתמחים בדף פרויקט ההדסטארט שדרכו הם מגייסים כסף.

 

בהיתר שצירף ליצמן למכתבו מצוין כי אורך יום העבודה של רופאים לא יעלה על 26 שעות, שרופא לא יבצע יותר משתי תורנויות בשבוע (ואם יבצע יותר - על מנהל המחלקה לנמק מדוע), בין משמרת למשמרת תותר הפסקה של עשרים שעות לפחות, לא יועסק רופא מעל 71.5 שעות בשבוע אלא עם אישור חורג וכי לכל רופא יתאפשר לישון במשך לא פחות משעתיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x