בארץ

ממשיכה לטפס: הארנונה תתייקר ב-1.8%

ההתייקרות הצפויה ב-2017 נובעת מנוסחת טייס אוטומטי שבה נעשה שימוש לחישוב התייקרות הארנונה בכל שנה. בעשור האחרון התייקרה הארנונה ביותר מ-25%. משרד הפנים: "בוחנים תיקון לנוסחה האוטומטית שבה נעשה שימוש"

עמרי מילמן 20:2924.05.16

כמו בכל שנה גם ב-2017 הארנונה הולכת להתייקר באופן אוטומטי, והשנה קבעו במשרד הפנים כי ההתייקרות תהיה בגובה של 1.77%. הטייס האוטומטי מבטיח כי בכל שנה תתייקר הארנונה שלנו בסכום קטן. כתוצאה מכך, בעשור האחרון התייקרה הארנונה ביותר מ-25%. 

חישוב שיעור התייקרות הארנונה נקבע באופן אוטומטי על ידי שקלול ממוצע השינוי במדד המחירים לצרכן והשינוי במדד השכר הציבורי. לפי ניתוח שערכה התאחדות התעשיינים, ההתייקרות תעלה לציבור  כ-442 מיליון שקל לכלל הציבור - מחצית מהסכום תכביד על משקי הבית והמחצית האחרת תכביד על המגזר העסקי.

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש צילום: אלכס קולומויסקי

 

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש קרא הערב לממשלה להקפיא את התייקרות הארנונה במסגרת התוכנית הכלכלית לשנים 2017-2018: "באופן אבסורדי, הארנונה תתייקר, למרות שמדד המחירים לצרכן ירד בתקופה הקובעת בקרוב לאחוז (0.9%) וזאת עקב התייקרות במרכיב השכר של עובדי המגזר הציבורי. מדובר בהוצאה קבועה שאינה תלויה בהכנסות או ברווחיות העסקים ולכן בתקופה של האטה כלכלית, כמו בימים אלה, זוהי עלות מכבידה במיוחד".

 

משרד הפנים בתגובה: "חישוב שיעור העדכון של תעריפי הארנונה נעשה ע"פ נוסחה הקבועה בחוק.מרכיבי הנוסחה מביאים לידי ביטוי את ההתייקרויות שחלו על סעיפי ההוצאה העיקרייםשל הרשויות המקומיות - מדד המחירים לצרכן המשפיע על ההוצאות השוטפות של הרשות ומדד השכר הציבורי המשפיע על הוצאות השכר.לאור הביקורת הנשמעת בשנים האחרונות על נוסחת חישוב שיעור העדכון בוחן שר הפנים אפשרות לקדם תיקון חקיקה לנוסחה הקיימת, אשר ישפר את אופן חישוב ההתייקרויות השנתיות לרשויות המקומיות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x