$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הפסד חברת החשמל בביהמ"ש עשוי להניב לבכיריה בונוסים

עובדי חברת החשמל יידרשו להחזיר לקופת החברה חריגות שכר במיליוני שקלים שקיבלו בשנים האחרונות בעקבות פסיקת ביה"ד לעבודה. רישום ההחזרים בדו"חות ישפר את תוצאות החברה, ועלול להניב בונוס למנהלים

ליאור גוטמן 08:4124.05.16

בחברת החשמל מנהלים בשבועיים האחרונים דיונים קדחתניים בשאלה כיצד לתת ביטוי לחריגות השכר האחרונות שהוכרו על ידי בית הדין לעבודה. כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בחריגות שכר שקיבלו הכרה בתחילת מאי בפסק דין של ביה"ד האזורי לעבודה בחיפה, שקבע כי החברה הפרישה מדי שנה עודף של כ־150 מיליון שקל עבור הוצאות אש"ל מנופחות לעובדי החברה, כמו גם קידום מלאכותי בדרגות.

 

מי שגילה את חריגות השכר הוא הממונה הפורש על השכר קובי אמסלם, שבמשך שלוש שנים ניהל מאבק משפטי מול ועד עובדי חברת החשמל כדי לקבל הכרה רשמית בחריגות. בעקבות פסק הדין הוא שלח מכתב להנהלת החברה ובו דרש לטפל מיד בבעיה בשני צעדים: הראשון - שעובדי החברה ישיבו את הכסף לקופת החברה (בפריסת תשלומים של 36–60 חודשים); והשני - שחברת החשמל תפסיק לאלתר את ההפקדות העודפות.

 

תחנת הכוח בחיפה תחנת הכוח בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

בחברת החשמל דנים כעת כיצד לפעול עם הסכום החורג לקראת פרסום הדו"ח הרבעוני הראשון שלה ל־2016: אחת האפשרויות היא להקטין את סעיף ההוצאות, אלה שמקבלות ביטוי בסעיף ההתחייבויות לפנסיונרים בדו"ח רווח והפסד. שימוש בכלי הזה מקטין את ההוצאות של החברה, מה שעלול לקבל ביטוי גם בשיפור מצבה הכספי. אפשרות אחרת היא לרשום את החריגה בסעיף ההון העצמי, מה שיגדיל לחברה את המאזן.

 

אולם כעת קיים חשש רגולטורי שהצגת נתונים כספיים "חיוביים" עלולה להשפיע בסוף השנה על בונוסים של בכירים בחברה. מאין? לבכירים יש תוכנית בונוסים שנתית שנגזרת מכמה פרמטרים, כשאחד מהם הוא גידול ברווח הנקי.

 

אם חריגות השכר והרישום בדו"חות הכספיים יובילו בסוף 2016 גם לגידול ברווח הנקי - בכירים בחוזה אישי, כמו יו"ר החברה והמנכ"ל, עלולים לקבל בונוס שלא מגיע להם בשל שיפור בתוצאות כספיות. לעומתם, עובדים ותיקים שנדרשים להחזיר חריגות שכר יקזזו אותו עם הבונוס.

 

חברת החשמל סירבה להתייחס לידיעה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x