שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

קשיים במו"מ הקואליציוני; ליברמן: "הגענו למבוי סתום"

יו"ר ישראל ביתנו התייחס בישיבת סיעתו למשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד,שטרם נחתם בשל פערים בין הצדדים, בפרט בנושא הפנסיה לעולים. שר האוצר: "לא נאפשר השתוללות"

עמרי מילמן ושאול אמסטרדמסקי 14:4023.05.16

קשיים במו"מ לצירוף ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן לקואליציה: "לא הגענו להסכמות בנושא הפנסיוני ואנחנו מחכים להצעה אחרת", כך מסר ליברמן היום (ב') בפתח ישיבת הסיעה. מאידך, שר האוצר משה כחלון מתנגד לדרישות ליברמן ואמר היום כי לא יאפשר "השתוללות".

 

ליברמן התייחס לדרישת סיעתו, לצד קבלת תיק הביטחון, להגיע לפתרון בסוגיית הפנסיה לקשישים יוצאי בריה"מ לשעבר שלא הספיקו לחסוך. האפשרות שעלתה אתמול היתה להגיע להסדר בנוגע להשלמת הקצבה לקשישים נזקקים באופן כללי כך שתעמוד לפחות על שכר מינימום. עלות הדרישה של ליברמן - יותר מ-3 מיליארד שקל - מהווה שליש מהגידול הצפוי בתקציב המדינה, שרובו הובטח כבר למשרד הביטחון. 

הפיצוץ במשא ומתן הוא סביב סכום של 300 שקל בחודש בסך הכל. הדרישה של ליברמן היא להגדיל את תוספת השלמת ההכנסה לקשישים עניים ב-500 שקל בחודש, מ-3,000 שקל בממוצע כיום ל-3,500 שקל בממוצע. ליברמן הסכים לפרוס את התוספת הזו על פני שלוש-ארבע שנים. מנגד, שר האוצר כחלון מוכן לתוספת של כ-200 שקל בחודש בלבד, גם היא פרוסה על פני שלוש-ארבע שנים.

 

לפי כחלון, העלות הכוללת שהוא מוכן להקצות למהלך היא כ-1.3 מיליארד שקל. זאת בזמן שעלות הדרישה של ליברמן מסתכמת כאמור ביותר מ-3 מיליארד שקל. בנוסף, ליברמן מעוניין להעלות את ההכנסה המקסימלית שמזכה בקבלת קצבת השלמת הכנסה. כיום הרף המקסימלי עומד על כ-4,200 שקל בחודש. קשישים שיש להם הכנסה בגובה זה יקבלו קצבת השלמת הכנסה נמוכה מאוד, של כמה מאות שקלים בודדים לכל היותר. ואולם עצם הזכאות לקבלת השלמת הכנסה מזכה אותם בקבלת הטבות נוספות בתחומים אחרים (חשמל, ארנונה וכו׳). מסיבה זו דורש ליברמן להעלות את רף ההכנסה המקסימלית שמזכה בהשלמת הכנסה ל-4,500 שקל בחודש, ואולם שר האוצר סירב.

 

"היינו מוכנים להתפשר"

"באנו בידיים נקיות אמרנו שננהל משא ומתן פתוח ושקוף", תיאר ליברמן את התנהלות המו"מ הקואליציוני. "לאורך כל הדרך הדגשנו שאין לנו ציפייה לגבי 100% מהדרישות שלנו, ניהלנו משא ומתן על זה בכוונה לסיים אותו מהר ככל האפשר, היינו מוכנים להתפשר על לא מעט נושאים, בהם דת ומדינה ועונש מוות למחבלים."

 

מנגד, התעקש ליברמן כי נושא הפנסיה לעולים מברה"מ לשעבר שקודם ע"י הסיעה במסגרת המו"מ הינו נושא ליבה, והרחיב כי לא מדובר במהלך סקטוריאלי, אלא הטבה לכל ציבור הקשישים העניים. "זו לא רפורמה פנסיונית עבור עולים בלבד אלא לכולם, שבאה לתקן עיוותים, לעזור לשכבות חלשות", ציין ליברמן, והוסיף "אני לא מבין את הניסיון להציג את זה כמשהו לעומתי בהשוואה לאחרים".

 

הוא הוסיף: "הניסיון היום להפוך את כל הגלגל נותן תחושה לא טובה, האם יש משהו שמסתתר מאחורי ההתעקשות של האוצר? אמרתי שאני מוכן לקבל הצעה של פרופ' יוג'ין קנדל, אם האוצר לא מוכן להצעה שלי. אני מתחייב לקבל הצעה שיציע, אם זה יהיה מקובל על כולם. גם לזה באוצר לא הסכימו."

 

ליברמן אף הביע ביקורת על התנהלות האוצר ואמר כי "הופתעתי מהדלפות מעוותות", וטען כי המשרד מעביר מסרים סותרים לתקשורת דוברת הרוסית, ביחס לשאר כלי התקשורת. "כל מה שיצא ממשרד האוצר בשלושת הימים האחרונים בתקשורת הרוסית, זה הפוך ממה שהמשרד מתדרך את התקשורת הישראלית. בתקשורת הרוסית נאמר 'אל תדאגו, אתם לא צריכים את ישראל ביתנו, ניתן לכם את מה שהבטחנו'".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. נושא הפנסיות הוא נושא ליבה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. נושא הפנסיות הוא נושא ליבה צילום: דניאל אליאור

 

 

לצד זאת, התייחס ליברמן לדברים שאמר בעבר על רה"מ, בעת שמפלגתו הייתה באופוזיציה, בין היתר על כך שנתניהו הוא "שקרן": "אני מודה ומתוודה שבלהט הויכוח הפוליטי נאמרים דברים מיותרים. אני גם מתנצל על מה שאמרתי. גם אם לא נגיע להבנות במשא ומתן הדברים היו מיותרים. "

 

על פרישתה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס מהמפלגה אמר ליברמן: "היא החליטה לפרוש ואני מכבד זאת. מוזר שבמשך 7 שנים לא שמעתי שום הערות אלא רק שבחים. אלא פתאום בפעם הראשונה היא החליטה שהמפלגה לא מקדמת רעיונות חברתיים, אחרי שלא קיבלה תפקיד של שרה".

 

כחלון הגיב בישיבת סיעת כולנו על דרישות ליברמן ואמר כי "לא אאפשר השתוללות. ההצעה שלנו לישראל ביתנו היא הצעה הוגנת שלא מפלה בין אזרחים; לא נאפשר השתוללות - לא מדינית, לא בטחונית ולא כלכלית"

 

כחלון המשיך: "זה לא סוד שתבעתי את הרחבת הממשלה, לחצתי לכך לאורך כל השנה האחרונה. כשר האוצר יש עליי אחריות לשמור על תקציב המדינה על מנת לשמור על כלכלת ישראל. ההצעה שהצענו לישראל ביתנו היא הוגנת ביותר. היא לא מפלה, לא סקטוריאלית וניתנת לכלל הציבור. לא נאפשר אף הצעה שתגרום להרחבת פערים. כאשר סקטור אחד מקבל וסקטור אחר לא - זה מתכון בטוח להגדלת הפערים".

 

כחלון הוסיף כי, "ההצעה שלנו היא בהיקף של 1.3-1.4 מיליארד שקל והיא כוללת את 350 מיליון השקלים עליהם הכרנו לפני חודש. זה המספר שאנחנו יכולים לתת בכדי לשמור על כלכלה אחראית ויציבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x