$
בארץ

ירידה חדה באבטלה: 4.9% באפריל לעומת 5.3% במרץ

גם בניכוי ההשפעות החיוביות החד פעמיות של פסח על התעסוקה - גיוס עובדים למשרות זמניות לצורך תגבור כח האדם, הימנעות מפיטורים וכו' - עדיין מדובר בירידה משמעותית. בסך הכל מספר המובטלים הגיע באפריל ל-193 אלף איש

מיקי פלד 13:1423.05.16

ירידה דרמטית בשיעור האבטלה נרשמה בחודש אפריל. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה שבאפריל שיעור האבטלה ירד ל-4.9%, לעומת 5.3% בחודש מרץ. הנתון אליו מתייחסים בלמ"ס לוקח בחשבון את ההשפעות של חג הפסח, כך שגם בניכוי ההשפעות החיוביות החד פעמיות של החג על התעסוקה (גיוס עובדים למשרות זמניות לצורך תגבור כח האדם, הימנעות מפיטורים וכדומה), עדיין מדובר בירידה משמעותית. בסך הכל מספר המובטלים הגיע באפריל ל-193 אלף איש.

 

 

 

מובטלים בשירות התעסוקה (ארכיון) מובטלים בשירות התעסוקה (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

שיפור נרשם גם בקרב גילאי העבודה העיקריים שהם בני 25-64. שיעור המשתתפים בכח העבודה (מועסקים ומובטלים) מקרב בני הגילאים הללו עלה ל-80.5%, עלייה של 7 עשיריות האחוז לעומת מרץ. בהתאם, גם שיעור האבטלה בקרב בני 25-64 ירד ל-4.4%, ירידה של עשירית האחוז לעומת מרץ.

 

מה שמעניין הוא ההבדל בין גברים ונשים בשני הנתונים הללו. כך, השיפור בהשתתפות בכח העבודה מיוחס רק לנשים, שכן מצב הגברים לא השתנה ובקרב נשים שיעור ההשתתפות עלה ב-1.3% ל-76.3%. אולם לגבי מצב האבטלה התוצאה היתה הפוכה – בעוד בקרב גברים בגילאים הללו הוא ירד בשתי עשיריות האחוז ל-4.2%, בקרב נשים הוא עלה בעשירית האחוז ל-4.7%. מכאן אפשר להעריך שבשל חג הפסח גדל באופן ניכר מספר הנשים שחיפשו עבודה זמנית לצורך מימון הוצאות החג, אך לא מצאו, גידול שסדר הגודל שלו לא נלקח בחשבון במודלים הסטטיסטיים של הלמ"ס. תשובה לאפשרות הזו תינתן בחודשים הקרובים, במידה ונראה שינוי משמעותי לא פחות בנתוני התעסוקה בקרב נשים בגילאים הללו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x