$
בארץ

הסתדרות הרופאים פועלת לטרפוד מינוי מנהלת שאינה רופאה לוולפסון

בזמן שהארגון מתנגד באופן חריף למינוי עשרות מנהלי מחלקות בביה"ח פנו לשר הבריאות למנות את איריס לוונשטיין לוי למנהלת בית החולים. בתגובה הסתדרות הרופאים שיגרה להם מכתב תקיף: "מנהל נדרש להחלטות של חיים ומוות וחייב להיות רופא"

ספי קרופסקי 08:3219.05.16

עשרות מנהלי מחלקות ויחידות בבית החולים וולפסון בחולון שיגרו בשבוע שעבר מכתב לשר הבריאות יעקב ליצמן בבקשה לאפשר למנהלת קרן המחקרים בבית החולים, איריס לוונשטיין לוי, להתמודד על תפקיד מנהלת בית החולים למרות שאינה רופאה. זאת במקום המנהל הנוכחי ד"ר יצחק ברלוביץ' שעומד לפרוש בסוף אוקטובר לאחר כעשור בתפקיד. המהלך הזה נתקל בהתנגדות חריפה של הסתדרות הרופאים, שצפויה לפעול לטרפוד המינוי.

 

אמש שלח יו"ר הסתדרות הרופאים ליאוניד אידלמן מכתב למנהלי המחלקות ותקף את היוזמה למנות מנהלת שאינה רופאה לתפקיד. "עמדתנו בנושא זה היתה ועודנה כי רק מי שהינו רופא יכול להיות כשיר לכהן כמנהל בית חולים. ניהול בית חולים איננו משתווה לניהול של מוסד אחר, זהו לב ליבם של הפרקטיקה הרפואית והמחקר. הידע הרפואי והניסיון של המנהל נבחנים מדי יום, בייחוד כאשר הוא נדרש לקבל החלטות הנוגעות ישירות לחיים ומוות, וכן עליו לשקול שיקולים רפואיים בעת קבלת החלטות 'אדמינסטרטיביות' לכאורה", כתב אידלמן.

איריס לוונשטיין לוי איריס לוונשטיין לוי צילום: אלכס קולומויסקי

 

בהסתדרות הרפואית מתנגדים באופן קבוע למינוי גורמים שאינם רופאים לתפקידים בכירים במערכת הבריאות הממשלתית. לפני מינוי משה בר סימן טוב למנכ"ל משרד הבריאות הם הגישו עתירה לבג"ץ על כך שהוא אינו רופא, עתירה שנדחתה באוגוסט אשתקד.

 

עדיין לא יצא מכרז לתפקיד מנהל וולפסון, אך כשזה ייצא תתקשה לוונשטיין לוי לזכות בו, זאת מכיוון שאינה רופאה. במערכת הבריאות נהוג במשך שנים רבות ועד היום למנות רופאים לתפקיד מנהלי בתי חולים ציבוריים, למעט במקרים מיוחדים – בעיקר בבתי חולים המזוהים עם המגזר החרדי דוגמת לניאדו בנתניה ומעייני הישועה בבני ברק. לפי פקודת בריאות העם, אין מניעה למנות מנהל שאינו רופא, כל עוד ימונה לצדו "מנהל רפואי שהוא רופא בעל רישיון, אשר ייעץ למנהל בנושאים הרפואיים של בית החולים", לשון החוק. למרות זאת, בבתי החולים הממשלתיים שוולפסון הוא אחד מהם, מעולם לא התמנה מנהל שאינו רופא, וכן מעולם לא התמנתה אשה לתפקיד. ד"ר יובל לוי, סגנו של ברלוביץ', עשוי אף הוא להתמודד על ניהול וולפסון.

 

לוונשטיין לוי נחשבת לדמות מוערכת בבית החולים ובעלת רקורד ניהולי רב במערכות בריאות. בין השאר היא שימשה כמנהלת אדמיניסטרטיבית בבית החולים לילדים שניידר.

מנהלי המחלקות בוולפסון כתבו לליצמן כי בפעילותה בבית החולים היא "הראתה יכולת ניהולית ואנליטית בשילוב תכנון כלכלי, תוך יכולת גיוס שותפים מרחבי בית החולים. את רוח המהפך הזה אנו מבקשים להביא לבית החולים כולו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x