$
בארץ

דיווח: ישראל ומצרים בדרך לסיכום על פיצוי של כ-865 מיליון דולר לחברת החשמל

לאחר שבדצמבר האחרון קבע פסק בוררות בינלאומי כי חברת החשמל תפוצה ב-1.73 מיליארד דולר על הפיצוץ בצינור הגז במצרים, ישראל עשוי להתגמש ולהסכים לפיצוי נמוך יותר של כ-880 מיליון דולר. עוד תסכים ישראל לפריסת התשלום על 14 שנים

ליאור גוטמן 16:3118.05.16

מצרים וישראל קרובות להשגת פשרה על הפיצוי בגובה 1.73 מיליארד דולר, שנקבע בבוררות כי על מצרים לשלם לחברת החשמל הישראלית בעקבות הפיצוץ בצינור הגז המצרי - כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג. על פי הדיווח, ישראל תתגמש ותסכים כפשרה לתשלום של חצי מהסכום בלבד, כלומר כ-865 מיליון דולר בלבד, והסכום יועבר בתשלומים במשך 14 שנה. 

 

1.73 מיליארד דולר נקבעו ולאחר הליך בוררות של כמה שנים בין המדינות, זאת בעקבות הפרת החוזה החד צדדית של מצרים מול חברת החשמל. כזכור, בשנת 2008 החלה הזרמת גז מצרי מאזור אל עריש לאשקלון דרך צנרת ההולכה של EMG בה החזיק בין השאר איש העסקים יוסי מימן (כ-21%).

 

בפברואר 2011, בסמוך למה שכונה אז "האביב הערבי" והתברר בדיעבד כהפיכה של גורמי אופוזיציה מצרית, סולר נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מהשלטון אז באורח פלא פוצצה צנרת ההולכה ממצרים לישראל. הצנרת תוקנה וההזרמה חודשה אולם יד נעלמת הביאה לפיצוצים חוזרים ונשנים ועד להשבתה מוחלטת. באפריל 2012 הודיעו המצרים שהם מבטחים את החוזה לאספקת גז באופן חד צדדי, מה שהוביל את חברת החשמל לתבוע את חברת הגז המצרית בבוררות בינלאומית. בדצמבר הגיע הפסיקה אולם המצרים ערערו עליה עם טענה שאף אחד לא מתכוון להעביר לישראל גרוש שחוק.

 

יצוין שפתרון מסוג זה עשוי לפתוח את הדלת לשורת הסכמי גז בין ישראל למצרים שממתינים מזה שנתיים ויותר לכדי יישום, זאת בתנאי שמתווה הגז הממשלתי יאושר במלואו ולאחר שתושג הסכמה בין חברות הגז לממשלה (עם אישור בג"צ) על יציבות רגולטורית ארוכת טווח.  

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x