$
בארץ

בפעם השניה בשנה: פועל בניין נהרג בתחנת הכוח של שיכון ובינוי ואלקטרה

הרוג נוסף בתאונת עבודה בתחנת הכוח "גלבוע" שמוקמת בגליל. בכך עולה מספר ההרוגים בתאונות עבודה ל-14 מתחילת השנה, כך מנתוני הקואליציה למאבק בתאונות בניין

ליאור גוטמן 19:0217.05.16

עובד בשנות ה-40 לחייו נהרג אתמול (ב') בלילה בתאונת עבודה באתר פרויקט תחנת הכוח "גלבוע" שמוקמת בגליל. מדובר בתחנת כוח בבעלות שיכון ובינוי ואלקטרה, שעתידה להתחיל לפעול בשנה הבאה. העובד נהרג בעת קריסת מנהרה, בשעה שבמקום שהו עשרות אנשים, כך שבנס לא נפגעו רבים נוספים.

 

ההרוג בתאונת העבודה משלשום הוא השני במספר במהלך השנה האחרונה: בסוף מאי 2015 נהרג פועל ממולדביה בעת שנקבר תחת ערמת עפר. אז מסרו בשיכון ובינוי ואלקטרה על התקרית: "אנו כואבים את המקרה המצער ומשתתפים בצער המשפחה. אנו עומדים בקשר צמוד עם המעסיק הישיר של העובד ועם משפחתו ומסייעים בכל מה שנדרש. אנו בודקים את נסיבות האירוע ביחד עם הרשויות הרלוונטיות". הפעם, התגובה להרוג הנוסף הייתה קצרה הרבה יותר והסתכמה בהבעת צער ובאמירה לפיה "מאחר והנושא נבדק כעת ע"י הגורמים הרלוונטיים, אנו מנועים מלהתייחס מעבר לכך. אנו עושים ונמשיך לעשות ככל שיידרש למנוע מקרים מצערים כגון אלה."

 

הקואליציה למאבק בתאונות בניין לתאונה מסרה כי האירוע בתחנת הכוח העלה את מספר ההרוגים מתאונות בנין ל-14 איש, וזאת רק מתחילת 2016. "נסיבותיהן של שתי התאונות מעלות חשד כבד לרשלנות בניהול אתר הבנייה והישנותן מצביעה לכאורה על זלזול בבטיחות העובדים ועל מחדלים של הפיקוח המדינתי, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בפרויקט ציבורי ביוזמת המדינה", צוין שם.

 

פועלי בנייה (ארכיון) פועלי בנייה (ארכיון) צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

 

תחנת הכוח בגלבוע היא אחת הראשונות בישראל שתפעל במתכונת של אגירה שאובה. מדובר בפרויקט BOT (מודל בנייה והפעלה של המתחם והעברתו לידי המדינה רק לאחר 20 שנה) בהיקף של כ-1.5 עד 1.8 מיליארד שקל, שאמור לעבוד במהלך 2017. אגירה שאובה היא טכנולוגיה העושה שימוש בתעריפי החשמל הזול יותר במשך הלילה לשאיבת מים ממאגר תחתון למאגר עליון. בשעות ביקוש השיא מוזרמים המים למאגר תחתון ומפעילים טורבינות לייצור חשמל. הספק התחנה המשוער הוא כ-300 מגה וואט. בינואר 2014 חתמו הזכייניות על הסכם מימון בשווי 1.8 מיליארד שקל מול קונסורציום של מלווים בראשות בנק לאומי ומוסדיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x