$
בארץ

שיאן השכר בחברות הממשלתיות: מטיס בתע"א שעולה לכם 125 אלף שקל בחודש

דו"ח השכר של החברות הממשלתיות מגלה: עלות השכר של העובדים בחברת נמלי ישראל הכי גבוהה, ועלות של עובד ממוצע מסתכמת ב-34.2 אלף שקל בחודש. אין מה לדאוג גם לעובדי נמל חיפה שעלות שכרם עומדת על 33.7 אלף שקל בחודש ולעובדי חברת החשמל שעלותם 33 אלף שקל בחודש

ליאור גוטמן 22:2015.05.16

עלות השכר בחברת נמלי ישראל היא הגבוהה מבין החברות הממשלתיות השונות, והיא מגיעה לכ-34.2 אלף שקל לחודש לעובד. במקום השני בטבלת שיאני עלות השכר ניצב נמל חיפה -שם כל עלות כל עובד היא כ-33.7 אלך שקל בממוצע לחודש, ואילו במקום השלישי ניצבים עובדי חברת החשמל, עם עלות שכר של כ-33 אלף שקל לחודש - כך עולה מנתוני השכר של רשות החברות הממשלתיות שמתפרסמים הערב (א').

דו"ח השכר הוא פרק בודד שייכלל בדו"ח מפורט של רשות החברות שאמור להתפרסם במלואו ביום שלישי בבוקר, ובו יצוינו כל התוצאות הכספיות של החברות הממשלתיות השונות. במקומות הבאים ברשימה אחרי חברת החשמל מופיעים עובדי נמל אשדוד (עם עלות שכר של כ-31.7 אלף שקל לחודש), רפאל (30.7 אלף שקל לחודש), התעשיה האווירית (30.6 אלף שקל לחודש) ונת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), שהשתבצה במפתיע במקום השישי עם עלות שכר ממוצעת לעובד של 26.2 אלף שקל לחודש.  

נמל חיפה. במקום השני בעלות השכר בין החברות הממשלתיות נמל חיפה. במקום השני בעלות השכר בין החברות הממשלתיות צילום: גיל נחושתן

 

עיון בנתוני רשות החברות הממשלתיות מעלה ש"השכר ברוטו הממוצע בחברות הממשלתיות עלה בעשור האחרון ביותר מ-17%, זאת לעומת שכר הברוטו הממוצע שעלה ב- 28.3%". נתונים עלולים לתעתע בקורא כיוון שהחברות הממשלתיות נחשבות למקום עבודה יציב יחסית שמעניק תנאי שכר גבוהים מהמקובל במשק, וברשות החברות מחדדים ש"נכון לשנת 2015 היה שכר הברוטו הממוצע בחברות הממשלתיות גבוה פי 3.2 משכר הברוטו הממוצע במשק. פער משמעותי זה נובע בין היתר מעוצמתה של העבודה המאורגנת בחברות הממשלתיות בכלל ובמונופולים הגדולים בפרט". 

 

עלות הנתב המיתולוגי מנמל חיפה: 82.2 אלף שקל בחודש

 

מקומם של שיאני השכר בקרב העובדים בחברות הממשלתיות אינו נפקד מהדו"ח. במקום הראשון ניצב "מטיס פנים" בתעשיה האווירית עם עלות שכר חודשית של 125 אלף שקל בחודש. במקום השני נמצא נציג נוסף מהתעשייה האווירית - טייס עם עלות שכר של כ-82.22 אלך שקל לחודש, ואילו את המקום השלישי תופס הנתב המיתולוגי בנמל חיפה עם עלות שכר של 82.2 אלף שקל לחודש.  

 

אם בוחנים את 15 שיאני השכר בחברות הממשלתיות, שבעה מהם עובדים בתעשיה האווירית ושישה עובדים בנמל חיפה. חברת החשמל, שכיכבה לאורך שנים בצמרת טבלת שיאני השכר, "הצליחה" הפעם לשבץ רק בכיר אחד בטבלה (מקום 11), והוא אחד מראשי המדורים בחברה עם עלות שכר חודשית של 72 אלף שקל בחודש. האחרון שמשלים את טבלת 15 הבכירים עם עלות השכר הגבוהה במגזר הציבורי הוא מנהל התוכניות ברפאל עם עלות שכר של 72 אלף שקל לחודש.  

 

לעומתם, שכר המנכ"לים של החברות הממשלתיות נע בין 53 אלף שקל (דואר ישראל) ל-100 אלף שקל (רפאל), כאשר רוב המנכ"לים של החברות שנסחרות במדד ת"א 25 בבורסה בתל אביב מתהדרים לפני נתוני רשות החברות בעלות שכר שנעה בין 282 אלף שקל לחודש (בנק לאומי) ועד 1.04 מיליון שקל לחודש (טבע). מספר העובדים בחברות הממשלתיות התכווץ בכ-1,500 איש כאשר מחברת החשמל פרשו 800 איש ואילו בדואר החילו תכנית פרישה לקרוב לאלף עובדים. לעומתם, מספר עובדי הרכבת צמח בכ-400 אישר ואילו מספר העובדים ברפאל גדל ב-240 איש. סך מספר המשרות בחברות הממשלתיות נע סביב 50 אלף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x