$
בארץ

המשרד להגנת הסביבה: יינתנו הגנות למקים מיכל האמוניה בדרום

המכרז להעתקת המיכל ממפרץ חיפה לדרום נדחה שוב - כנראה לאמצע אוגוסט; לטענת המשרד להגנת הסביבה, הסיבה לכך היא ההסכם עם האוצר בדבר הגנות לזוכה במקרה שכיל תפסיק לרכוש אמוניה

ליאור גוטמן 15:1912.05.16
מכרז העתקת מכלי האמוניה מאזור מפרץ חיפה לדרום נדחה פעם נוספת, כאשר התאריך המסתמן החדש להגשת הצעות הוא אמצע חודש אוגוסט. תאריך ההגשה האחרון, שגם הוא נקבע לאחר דחיות חוזרות ונשנות, הוא 16 במאי. לטענת המשרד להגנת הסביבה הסיבה לדחייה היא הסכם שהושג רק בימים האחרונים בין השר להגנת הסביבה אבי גבאי לשר האוצר משה כחלון, לפיו הזוכה במכרז יקבל הגנות שונות מהמדינה שיבטיחו כי אם מפעל חיפה כימיקלים, שהוא הלקוח העיקרי של האמוניה, לא ימשיך לקנות אותה, המדינה תספק לזוכה ביטחונו. בכך יובטח למי שיזכה במכרז תזרים מזומנים השוטף.

 

 

 

המכרז להעתקת מכלי האמוניה היה אמור לצאת עוד בימי הממשלה הקודמת, אולם סיבוכים בירוקרטיים וטענות על מחיר הגז מנעו את יישומו. נכון להיום כלל האמוניה שמגיעה לישראל, שמשמשת כחומר גלם לתעשיות הדשנים, מקורה בייבוא שמאוכסן באזור חיפה. דו"חות עבר של מבקר המדינה הצביעו על סכנה לכאורה במיקומו מכיוון שבנמקרה אסון מדובר בחומר רעיל שעלול לסכן את תושבי הסביבה שם.

 

 

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה ש"משרדי הגנת הסביבה והאוצר סיכמו את התנאים שיאפשרו קבלת מימון להקמת המפעל לייצור אמוניה במישור רותם ושהקמתו תביא לסגירת מיכל האמוניה בחיפה ולמניעת הסיכון למטרופולין חיפה. בשיחות שנערכו בחודשים האחרונים עם המתמודדים במכרז עלה חשש כי הקמתו של מפעל האמוניה אינה כלכלית – שיפור התנאים הכלכליים וההסדר החדש שיאפשר סגירה פיננסית יאפשרו בסבירות גבוהה יותר את הקמת המפעל. המתמודדים במכרז יקבלו בתוך שבועיים את פרטי התנאים הכלכליים החדשים על הקמת המפעל ואת תנאי ההסכם החדש שעל פי הערכות במשרדי הגנת הסביבה והאוצר יאפשר לקבל הצעות מיטביות ואת הקמת המפעל במישור רותם. ההגנות החדשות מתווספות למענק שכבר התחייבה המדינה להעניק לזוכה במכרז להקמת המפעל. בעקבות התנאים החדשים למפעל יוכלו המתמודדים להגיש את הצעותיהם הסופיות בעוד כשלושה חודשים".

 

 

 

השר גבאי השר גבאי צילום: יריב כץ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x