$
בארץ

חריגות שכר? עובדי חברת החשמל יקבלו תוספת של 50 מיליון שקל

השכר יעלה אוטומטית ביולי, אף שבחברה נמצאו חריגות שכר ב־150 מיליון שקל. חריגות שהתגלו לפני כחמש שנים קוזזו מהעלאה הרוחבית שהתקיימה אז, אך הפעם הצדדים מסרבים לחזור על המנגנון. במקביל החברה עצמה טוענת שלא תוכל לממן את המהלך

ליאור גוטמן 08:0210.05.16

עובדי חברת החשמל צפויים לקבל ביולי תוספת שכר אוטומטית של כ־1% (כ־50 מיליון שקל). זאת כשמקביל דורש הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם מהחברה להחזיר חריגות שכר בגובה 130־150 מיליון שקל.

 

בפעם הקודמת שהתבצעה העלא שכר רוחבית, בשנת 2011, הצדדים הסכימו לקזז 0.5% מהסכם השכר בתמורה לוויתור על החזר החריגות, אך הפעם נראה כי שני הצדדים לא מעונינים לחזור על אותן ההסכמות.

 

מי שאמורים לקבל את התוספת הם כלל עובדי החברה, שמספרם נכון לסוף 2015 הוא כ־12.5 אלף. משרד האוצר הכניס את העלות הנוספת לתוכניות העבודה שלו, וכל המגעים והניסיונות השקטים לבטל את התוספת כבר בקדנציה הנוכחית של הממונה על השכר קובי אמסלם, שמסתיימת השבוע, עלו בתוהו.

קובי אמסלם. דורש להחזיר את חריגות השכר קובי אמסלם. דורש להחזיר את חריגות השכר צילום: נמרוד גליקמן

 

מקורה של תוספת השכר בהסכם שנחתם בדצמבר 2015 בין ההסתדרות למשרד האוצר. על פי ההסכם, עובדי המגזר הציבורי יקבלו תוספת של 7.5% לשכרם על פני שלוש שנים. עובדי חברת החשמל אמורים לקחת חלק בתוכנית, מה שאומר כי עלות שכרם צפויה לגדול בכ־3,000 שקל בממצע לעובד.

 

חברת החשמל עדיין לא יודעת איך להתמודד עם רוע הגזירה. בינואר האחרון, במסגרת דיון שנערך בבית הדין הארצי לעבודה על הרפורמה הבלתי נגמרת בחברה, הודו המנכ"ל עופר בלוך ויו"ר הדירקטוריון יפתח רון־טל שהנהלת החברה לא תקצבה לשנה הקרובה את תוספת השכר שנקבעה בהסכם.

 

בלוך ורון־טל טוענים כי אין לחברת החשמל יכולת לשלם את תוספת השכר, כיוון שעל פי הערכות, התוספת שקולה לעלות תקציבית שנתית שוטפת של כ־50 מיליון שקל ועוד 130 מיליון שקל אקטוארית (עלות פנסיה — ל"ג) לכל 1% בודד, כך שתוספת של 7.5% משמעותה כמה מאות מיליוני שקלים לשנה בתקציב השוטף של החברה.

 

ההצהרה של בלוך ורון־טל הוציאה בזמנו את יו"ר ההסתדרות ניסנקורן מהכלים, וחילופי הדברים המנומסים באולם בית הדין עברו למסכת צרחות במסדרון בין ההסתדרות לחברת החשמל. ניסנקורן מאיים שאם התוספת לא תשולם לעובדי חברת החשמל הוא ינקוט את כל הצעדים העומדים ברשותו כדי לשלם אותה.

 

בינתיים לא קרה הרבה: הנהלת חברת החשמל עוד לא דנה בנשוא בכלל, ואילו ההסתדרות אמרו אתמול כי הם מצפים שהכל ישולם במועדו. באוצר מודים שביולי הקרוב עובדי חברת החשמל יקבלו תוספת של אחוז, וגם אם הנהלת החברה לא דנה בזה בינתיים הפור די נפל.

 

אמסלם כבר דרש בעבר להחזיר את תוספות השכר החריגות, ותקופת ההחזרה המקורית שקבע נפרסה על פני 60 חודשים. מכיוון שעד היום לא הוחזר הכסף, קוצר לאחרונה זמן ההחזרה ל־36 חודשים בלבד.

 

עם זאת, גם בחברת החשמל וגם במשרד האוצר יודעים שמדובר בהוראה ש"כתובה על הקרח", כיוון שאמסלם פורש השבוע, ואילו בשבוע הבא ועד העובדים של החברה צפוי להגיש ערעור על ההחלטה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x