$
משפט

צו פירוק זמני ל-USG קפיטל: "האדמה בוערת. חייבים לעשות משהו לפני שייעלמו דברים"

שופט הפירוקים איתן אורנשטיין אמר את הדברים היום בדיון שנערך בביהמ"ש המחוזי בנוגע לבקשת הפירוק של חברת הפורקס שקרסה, במהלכו מינה את עו"ד חגית נוב כמפרקת זמנית והעניק לה סמכויות לתפוס רכוש ולחקור נושאי משרה בחברה

תומר גנון 09:0208.05.16
"חייבים לעשות משהו לפני שייעלמו דברים. האדמה בוערת. עוד ייעלמו נתונים", כך אמר הבוקר שופט בית המשפט המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין, במהלך דיון שנערך הבוקר (א') בבקשת הפירוק של חברת הפורקס והאלגו טריידיניג USG קפיטל שקרסה. אורנשטיין החליט להוציא צו פירוק זמני לחברה, וקבע כי אין מנוס ממינוי של מפרק זמני אשר יתחקה אחר הפעילות. הוא החליט למנות את עו"ד חנית נוב כמפרקת זמנית והעניק לה סמכויות לתפוס את רכוש החברה ולחקור נושאי משרה.

 

כ-20 משקיעים של החברה, שחלקם טוענים לחובות של מאות אלפי שקלים כלפיהם, הגיעו לדיון. בא כוחו של אחד המשקיעים, עו"ד אלעד מן, ביקש מבית המשפט למנות מפרק עם סמכויות חקירה על מנת לברר מה אירע בחברה טרם קריסתה. כאמור, אורנשטיין נענה לבקשה.

 

על פי בקשת הפירוק חובות החברה לספקים עומדים על 7 מיליון שקל, ולמשקיעים (באמצעות חברה זרה קשורה הרשומה באיי הבתולה) עוד 8 מיליון שקל. סך נכסיה לעומת זאת עומדים על 995 אלף שקלים. היא הפסיקה את הפעילות ופיטרה את 9 עובדיה בערב חג הפסח.

 

החברה הפועלת בתחום המסחר האינטרנטי במט"ח, מעניקה שירותי גביה, שיווק והפצה ללקוחות ישראלים על גבי מערכת מסחר הידועה בשם META TRADER. הלקוחות, שעל פי הבקשה הגיעו בשיא הפעילות לכ-400 והיקף השקעותיהם עמד על כ-8 מיליון דולר, הינם בעצם לקוחות של חברה זרה בשם זהה המאוגדת באיי הבתולה (USG CAPITAL BVI). במרץ 2015 נרכשה החברה על ידי חברה בשם אטלנטיק ברוקר אינטרנשיונל ייעוץ והשקעות, שבשליטת עודד אנטר, ועברה שינוי בפעילותה. זאת, על פי הבקשה, על מנת לעמוד בדרישות רשות ני"ע שממנה היא ביקשה רישיון לניהול זירת סוחר. מי שניהל בפועל את החברה ומוגדר כיועץ כלכלי ותפעולי הוא אבי סיני.

מאחור: אבי סיני, היועץ הכלכלי של החברה ומי שניהל אותה בפועל בביהמ"ש היום מאחור: אבי סיני, היועץ הכלכלי של החברה ומי שניהל אותה בפועל בביהמ"ש היום צילום : עמית שעל

 

על פי הבקשה החברה חייבת לבעלת השליטה אטלנטיק ברוקר (בגין אג"ח וכתבי התחייבויות), לעובדים וספקים 7 מיליון שקל. בנוסף לחברה המעבירה, USG קפיטל המאוגדת באיי הבתולה ובה מתבצעת פעילות מסחר של לקוחות, יש חוב של 8 מיליון שקל לסוחרים.

 

"מאז חודש מרץ אין אף טלפון", אמר עו"ד יורם גרוס המייצג את החברה. "אין כסף חדש. העובדים נשברו. אין כל פעילות בחברה. אין השקעות. חשבנו שהעתירה המינהלית שהגשנו נגד רשות ני"ע על הוראתה להפסיק את פעילות האלגו תחזיר את המשקיעים – זה לא קרה".

 

השופטאורנשטיין. "חייבים לעשות משהו לפני שייעלמו דברים. האדמה בוערת. עוד ייעלמו נתונים" השופטאורנשטיין. "חייבים לעשות משהו לפני שייעלמו דברים. האדמה בוערת. עוד ייעלמו נתונים" צילום: שאול גולן

לטענת החברה בבקשת הפירוק, הנחיית רשות ני"ע ממנה להפסיק את פעילות האלגו, וכן תביעות, פרסומים וכתבות שליליות על החברה, הקשו מאוד על תפקודה ופעילותה היומיומית. "כתוצאה מכל אלה", טוענת החברה, "הופסקה כמעט לחלוטין פעילות המסחר כך שהלקוחות הפסיקו לסחור באמצעותה ולהפקיד כספים, לא הצטרפו לקוחות חדשים עוד ובכלל ולקוחות קיימים ביקשו למשוך את יתרת הכספים המופקדים בחברה ולאתר".

 

ברשות התייחסו בשבוע שעבר לטענה: "טענות החברה הן מופרכות ומטעות. הרשות פעלה כדין להגנת ציבור המשקיעים. העלאת הטענות מצד החברה נדמית כניסיון מאולץ להסיט את הדיון מהנזקים שגרמה ללקוחותיה, בין היתר תוך הפרת הדין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x