$
משפט

החשד להונאת פורקס בצרפת: ישראלים זומנו לשימוע בפריז לפני כתב אישום

ל"כלכליסט" נודע שרשויות החקירה הצרפתיות זימנו לשימוע כמה מהחשודים בחברות שלכאורה הבטיחו ללקוחות תשואות עתק, אך העבירו את כספם למקלטי מס. לאחר השימוע בסוף החודש תכריע השופטת אם יוגשו כתבי אישום נגדם

תומר גנון 06:5504.05.16

התפתחות בחקירת חמש חברות הפורקס הישראליות החשודות בהונאת משקיעים בצרפת בהיקף של 105 מיליון יורו. ל"כלכליסט" נודע שהמשטרה הצרפתית והמקבילה המקומית לרשות לאיסור הלבנת הון זימנו חלק מ־15 החשודים בפרשה לשימוע בטרם הגשת כתב אישום שייערך בסוף החודש. על פי מכתבי השימוע, לנחקרים מיוחס חשד לביצוע עבירות מרמה, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון. השימוע ייערך בבית משפט בפריז לפני השופטת החוקרת, אוד בורסי, שתבחן את הראיות ותכריע אם להגיש כתבי אישום.

בין החשודים הישראלים שנחקרו בפרשה נמצאים בני ויאיר אברהמוב מבעלי חברת פורקס פלייס (XP4). על פי פרסומים בצרפת, חברות נוספות שבעלי תפקידים בהן נחקרו במסגרת הפרשה הן Sisma Capital, Bforex ו־Aston. חלק מהשמות הם מותגים שיווקיים בלבד של חברות שהתאגדו תחת שם שונה, לעתים בקפריסין, ופעלו מישראל.

הרשויות בצרפת חושדות שהחברות פעלו במדינה ללא רישיון ותחת מסווה שמדובר בחברות מקומיות או בריטיות, והוציאו במרמה כספים מלקוחות צרפתיים. לפי פרסומים בתקשורת בצרפת, החברות פרסמו מודעות המבטיחות תשואות של 20%–88% בסחר במטבע חוץ ובאופציות בינאריות, שנחשבות בצרפת למשחק מזל. לפי החשד, מתעניינים שהשאירו פרטים, זכו לשיחה מנציגי החברה שהתקשרו מישראל בעודם טוענים שהחברה צרפתית או בריטית, כשהם אף מציגים פרטים מזויפים על החברות. עוד חושדים הצרפתים כי כספם של המשקיעים הוצא מהאיחוד האירופי לגיאורגיה, ישראל או סינגפור ומשם למקלטי מס.

 

התובע הכלכלי הצרפתי פרנסואה מולאן במסיבת עיתונאים בה חשף את ההונאה התובע הכלכלי הצרפתי פרנסואה מולאן במסיבת עיתונאים בה חשף את ההונאה צילום: איי פי

 

החקירה בצרפת החלה במרץ והיא התרחבה לישראל, כאשר השופטת החוקרת בורסי וצוות פרקליטים מצרפת הגיעו למשרדי היחידה לחקירות בינלאומיות של המשטרה בלוד, וחקרו 15 מעורבים וחשודים. התובע הכללי הצרפתי, פרנסואה מולאן, חשף את החקירה במסיבת עיתונאים בחודש שעבר.

 

מטעמם של בני אברהמוב ויאיר אברהמוב מבעלי פורקס פלייס לא נמסרה תגובה. מעוה"ד עמיקם הדר וחדוה שפירא המייצגים חשוד נוסף בחברה נמסר: "מדובר בחקירה המתנהלת על מקרים שהתנהלו לפני שנים, עת מרשנו כבר לא היה בעל תפקיד בחברה. צר לנו שגם המדינה לא פעלה ולא חוקקה עד היום דבר בעניין זה ובשל כך השוק פרוץ שנים רבות, אין דין ואין דיין. אנו משוכנעים כי מרשנו לא מעורב בזה, ובשימוע הקרוב הדברים יתבהרו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x