$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בקרוב בשב"ן: תרופות מצילות ללא עלות נוספת

ארבע קופות החולים הסכימו עקרונית להכליל תרופות מאריכות ומצילות חיים בביטוחים המשלימים בלי להגדיל את העלות למבוטחים

ספי קרופסקי 06:4503.05.16

שר הבריאות יעקב ליצמן קיבל אישור עקרוני מארבע קופות החולים להכליל תרופות המוגדרות מצילות חיים ומאריכות חיים בביטוחים המשלימים (שב"ן) בלי להגדיל את עלות הביטוח עבור המבוטחים.

 

כעת ליצמן צריך להסדיר את הנושא בחקיקה. אתמול אמר שר הבריאות ל"כלכליסט" כי בכוונתו לקדם במלוא המרץ את הכללת התרופות הללו בביטוחים המשלימים עם פתיחת מושב הקיץ הבא של הכנסת.

 

ליצמן החל לקדם את החקיקה בנושא בפומבי בחודש שעבר לאחר ששיגר טיוטה של החוק למועצת הבריאות, שלפיה הקופות יוכלו לספק דרך הביטוחים המשלימים תרופות המאריכות את חיי המטופלים או כאלה שיש סיכוי מסוים שיוכלו למגר את הסרטן שבגופם.

 

הביטוחים המשלימים כבר הציעו את התרופות האלה בעבר, אך מאז 2008 נאסר עליהם הדבר בעקבות עסקה שרקמו הח"כים חיים אורון, ראובן ריבלין וליצמן עצמו - שהיה אז חבר בוועדת הכספים - עם האוצר.

שר הבריאות יעקב ליצמן. האוצר מתנגד ליוזמה שלו שר הבריאות יעקב ליצמן. האוצר מתנגד ליוזמה שלו צילום: נמרוד גליקמן

 

בעסקה סוכם שהביטוחים המשלימים לא ישווקו את התרופות האלה ובתמורה משרד האוצר יגדיל את התוספת השנתית לסל התרופות מ־300 מיליון שקל ל־450 מיליון שקל למשך שלוש שנים.

 

מאז התוספת השנתית חזרה להיות 300 מיליון שקל - שחיקה משמעותית נוכח העלייה הדרמטית במחירי התרופות לסרטן בשנים האחרונות. על רקע השחיקה הזאת ליצמן מקדם את הכללת התרופות בביטוחים המשלימים חרף התנגדות האוצר.

 

למשרד הבריאות ולקופות החולים יש אינטרס משותף: להגדיל את סל התרופות ביותר מ־300 מיליון שקל בשנה. אם שני הגופים יצליחו בכך, ייתכן כי היוזמה של ליצמן להכללת תרופות מאריכות ומצילות חיים בביטוחים המשלימים תהפוך למיותרת, שכן אולי ניתן יהיה להכלילן בתוך סל התרופות.

 

מנגד, אם הסל לא יורחב ישנה אפשרות שקופות החולים יוציאו מסל התרופות של הביטוחים המשלימים שירותים אחרים הנכללים בו כעת כדי לפנות מקום לתרופות המוגדרות מצילות חיים או מאריכות חיים.

 

פרטי ההסדר המדויקים עדיין לא ידועים, שכן הנושא עוד מצוי בדיונים בין קופות החולים למשרד הבריאות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x