$
משפט

הוארך ב-6 ימים מעצרו של היהלומן חנן אברמוביץ' החשוד בהונאה

זאת, לאחר שגם רשות המסים החלה בחקירה ולאחר שהתקיימו עימותים בינו לבין כמה מהמתלוננים נגדו; במקביל שוחרר בנו, תום, בתנאים מגבילים

זוהר שחר לוי 15:4526.04.16
בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (ג') ב-6 ימים נוספים את מעצרו של היהלומן חנן אברמוביץ' החשוד במעילה בהיקף של 60 מיליון דולר בבורסה, לאחר שגם רשות המסים החלה בחקירה ולאחר שהתקיימו עימותים בינו לבין כמה מהמתלוננים נגדו. במקביל שוחרר בנו, תום, בתנאים מגבילים.

 

בתוך כך, אברמוביץ' ערער על ההחלטה לביהמ"ש המחוזי, אלא ששופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אליהו בכר, דחה את הערעור על הארכת מעצרו. לפי הערעור, בית המשפט טעה שקבע כי מדובר בעבירות שנעברו בשיטתיות "כאשר מעבר לכך לא בחן את המחלוקת, היינו, האם מדובר בהסתבכות כלכלית או במשה הונאה".

 

לפי השופט בכר, אכן קיימת התפתחות בחקירה בעניינו של אברמוביץ' המעידה גם על עבירות נוספות שלכאורה עבר. "אין חולק כי חלק מפעולות החקירה יש לבצע כשהחשוד מצוי תחת סורג ובריח", כתב השופט בהחלטתו, זאת אף שמדובר על הארכה למשך 6 ימים כשחלק מהזמן לא תבוצע חקירה בשל החג.

 

אברמוביץ' נעצר בשבוע שעבר על ידי מפלג ההונאה של משטרת מחוז תל אביב בחשד שמעל בכספים שהועברו אליו על ידי יהלומנים בהיקף של 60 מיליון דולר. לפי החשד במשטרה, אברמוביץ', יהלומן ותיק וחבר בבורסת היהלומים קיבל יהלומים מסוחרים במטרה למכור אותם אולם לא העביר אליהם את כספי המכירה.

 

עוד טוענים במשטרה כי לאחר שהבין כי אין באפשרותו להתחמק מאותם יהלומנים הוא ניתק עמם מגע תוך שהמחאות שהעביר להם מחשבונו חזרו ולא כובדו על ידי הבנק.

ביתו של חנן אברמוביץ' בהרצליה פיתוח ביתו של חנן אברמוביץ' בהרצליה פיתוח צילום: צביקה טישלר

 

בדיון שהתקיים היום בבית המשפט, נטען עוד כי מאז הדיון הקודם בהארכת מעצרו, שהתקיים בתחילת השבוע, "נאספו ראיות חדשות ומוצקות אשר קושרות את החשוד לבירות המיוחסות לו ולהחזקת חלק נכבד מהיהלומים ברשותו".

 

נציג המשטרה, רס"ב עופר קליין ציין בדיון כי אברמוביץ לקח לידיו, או קיבל במרמה, יהלומים שוויים מעל 36-38 מיליון דולר "באופן חד משמעי". פרט לחקירה במפלג ההונאה, כך צוין, נחקר היהלומן גם על ידי רשות המסים.

 

במהלך הדיון התברר עוד כי בימים האחרונים עימתה המשטרה את אברמוביץ' עם כמה מהיהלומנים המתלוננים נגדו, בהם יהלומן שהעביר לו יהלומים בשווי של עשרות מיליוני דולרים. "אנחנו דמברים על התקופה שהיא בין החודשים אוגוסט- אוקטובר", אמר החוקר קליין, "בתקופה הזו אבמוביץ' מקבל יהלומים בשווי מעל עשרות מיליוני דולרים ובעצם לא מוכר את היהלומים או מוכר אותם וגונב את הכסף לכיסו".

 

החוקר הוסיף, שאת הטענות שהעלה אברמוביץ' מאז החלה חקירתו לפיהן הוא חדל פירעון מחודש אוקטובר, דחו המתלוננים נגדו וגרסו ש"מעולם לא ידעו שהוא במצב כזה. אם ידעו שיש לו המחאות שחוזרות לא היו עושים איתו עסקאות וזה נאמר על ידי כל אחד מהמתלוננים בעימותים שבוצעו".

 

"מי שמסר ביום הראשון שנחקר את רשימת המתלוננים עליה עובדת המשטרה הוא החשוד בעצמו", אמר בבית המשפט סנגורו של אברמוביץ', עו"ד עדי כרמלי, "רק שהוא קורא לרשימה 'רשימת נושים' וזה סלע המחלוקת בתיק. תידרש פרשנות משפטית האם מדובר בהסתבכות כלכלית גרידא והאם קיים יסוד נפשי לבסס עבירה של הונאה. לצורך כך, אני אומר בזהירות היום שיצטרכו החוקרים לפתח מיומנויות של כניסה למוחו של החשוד".

 

לדברי הסנגור, אף שהמשטרה טוענת בבקשת המעצר להונאה בהיקף של 60 מיליון דולר, הרי שבדיון בבית המשפט צומצם הסכום של כ-36 מיליון דולר. "כלומר", אמר, "30 מיליון דולר נעלמו מהחשדות והשורש של הסכומים נעוץ בתאריך שבו האיש הפך להיות חדל פירעון".

 

שופט המעצרים התורן, עלאא מסאוורה, הורה על הארכת מעצרו של היהלומן למשך 6 ימים נוספים. לפי החלטתו, בין הדיון האחרון ועד היום התווספו חומרי חקירה נוספים "המעידים על התקדמות בחקירה".

 

"התקדמות זו", הוסיף השופט, "אין ספק, מחזקת את החשד הסביר. יש לחתור לחקר האמת ולהגיע למסקנות, באשר הלך רוחו של החשוד. מדובר בחקירה מתפתחת ודינמית וקיים חשד סביר וקיימת עילת מעצר מסוג מסוכנות. עילה זו נלמדת מהיקף המרמה, מהשיטתיות וכן מהתחכום של ביצוע העבירות".

 

בשלהי החלטתו רמז השופט לחוקרי המשטרה למצות את החקירה בימים הקרובים כשלדבריו אם לא תהיה "התפתחות דרמטית" לגבי אפיקי חקירה חדשים "יש לבוא עם הצהרה כלשהי בדבר המשך ההליכים", כלומר אם בכוונתם להגיש בהקדם כתב אישום.

 

עוד קודם לכן, הובא כאמור בנו של אבמוביץ', תום, לדיון בבית המשפט. הבן, המיוצג על ידי עו"ד בני כץ, נעצר בימים האחרונים בחשד שהיה מעורב במעשי אביו זאת בשעה שעבד בחברת היהלומים שלו. בבית המשפט הסכימה המשטרה לשחרר את הבן בתנאים אף שצוין כי "החקירה בעניינו לא הסתיימה והחשדות לא פחתו". הבן שוחרר בערבות ונאסר עליו לצאת מהארץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x