$
בארץ

משרד החקלאות יגיש לממשלה מתווה להעברת מכון וולקני לצפון

מוצע כי צוות בין־משרדי יגבש המלצות למעבר בתוך 90 יום כדי לחזק את הפריפריה. בכיר לשעבר במכון: "ההצעה משקפת את ההונאה שמבצעים מתכנני היוזמה בשריה ובאזרחיה"

עמרי מילמן 18:1118.04.16

משרד החקלאות צפוי להגיש מחרתיים (ד') לוועדת השרים לענייני הנגב והגליל בראשות השר אריה דרעי הצעת מחליטים בנוגע להקמת צוות לגיבוש מתווה להעתקת מכון וולקני לצפון.

  

 

בטיוטה שהגיעה לידי "כלכליסט" מוצע כי צוות בין־משרדי יגבש המלצות למעבר בתוך 90 יום "כחלק מיעדי הממשלה בדבר חיזוק הפריפריה".

 

הצעת המחליטים מצטטת דו"ח של קבוצת פארטו, שהוזמן ע"י משרד החקלאות, ובחן רק את ההשפעות החיוביות של המעבר לצפון בהיבטי תעסוקה, מחקר ועוד מבלי לתת את הדעת להשלכות המעבר על אזור המרכז ומבלי לבחון חלופות נוספות.

 

אורי אריאל, שר החקלאות אורי אריאל, שר החקלאות צילום: אריאל שרוסטר

 

הטיוטה קובעת כי בצוות יישבו מנכ"לי משרד רה"מ, החקלאות והפריפרייה, ראש אגף תקציבים, החשבת הכללית, נציב שירות המדינה וראש רמ"י, והם יבחנו את השפעת העתקת המכון על ההתיישבות בצפון, על הידע המחקרי במדינה, התחייבויות מחקריות, עסקאות של המדינה ועובדי המכון.

 

פרופ' ידידיה גפני, לשעבר מנהל מחלקת גנטיקה במכון וולקני, הביע התנגדות לרעיון ואמר כי "הצעת ההחלטה שתוגש לממשלה משקפת את ההונאה שמבצעים מתכנני היוזמה בשריה ובאזרחיה". בעניין הדו"ח אמר, כי הוא "מציג תמונה חד־צדדית ומגמתית המצביעה יותר מכל על אמינותו. ישנו קונצנזוס שאכן תתקיים פגיעה במחקר החקלאי עם המעבר אך לפי מה שהוצג, הדו"ח בכלל לא עוסק בכך. הדו"ח גם לא מביא לידי ביטוי את הפגיעה האפשרית במחקר החקלאי ובחקלאות הדרום הנשענות על המחקר במכון וולקני".

 

שר החקלאות אורי אריאל אמר בתגובה: "היוזמה להעתקת מכון וולקני לצפון נועדה לתת מקפצה איכותית לפריפרייה ולגליל בפרט. אין ספק שהמכון הוא הקטר המחקרי שמוביל את החקלאות הישראלית ואנחנו מחויבים לשמור עליו ולטפח אותו. ההון האנושי הוא המנוע האמיתי של המחקר החקלאי, לכן אנחנו מנהלים דו שיח מתמיד עם העובדים והחוקרים ונשמור על זכויותיהם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x