$
בארץ

הרכבת הקלה: 145 מיליון שקל שחילטה המדינה יישארו בידיה

מדובר בערבויות בנקאיות שהמדינה חילטה לקבוצת MTS, שלא עמדה בתנאי המכרז לקו האדום של הרכבת הקלה

תומר הדר 17:0618.04.16

אגף החשב הכללי במשרד האוצר חתם על הסדר עם קבוצת MTS בסוגיית ביטול הסכם הזיכיון להקמת הרכבת הקלה בגוש דן.

 

 

עפ"י ההסדר, הערבויות הבנקאיות שהמדינה חילטה לקבוצת MTS, בסכום של כ-140 מיליון שקל יוותרו בידיה. בנוסף, תצטרך MTS לשלם 5 מיליון שקל על חלק מהוצאות המדינה בתהליך הבוררות. לקבוצת MTS כללה את אגד, סימנס, אפריקה ישראל, CDS הספרדית ו־EECEE הסינית.

 

בסוף שנת 2006 זכתה קבוצת MTS במכרז לביצוע פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב. במאי 2007 נחתם הסכם הזיכיון בו נקבע כי עבודות הקמת הקו האדום (מפתח תקווה לבת ים) יושלמו עד שנת 2013 כנגד מענק בסך 7.1 מיליארד שקל ממדינת ישראל.

 

העבודות על הרכבת הקלה בת"א העבודות על הרכבת הקלה בת"א צילום: שאול גולן

 

אלא שקבוצת MTS לא הצליחה לעמוד בתנאים הכספיים ואף דרשה מהמדינה לשנות את ההסכם מולה. בסופו של דבר נאלצה המדינה לבטל את הסכם הזיכיון של MTS. בדצמבר 2010 התקבלה החלטה לבצע את הפרויקט על ידי נת"ע.

 

לאחר הביטול תבעה MTS את המדינה ב-2.7 מיליארד שקל בטענה לאובדן רווח צפוי והוצאות. המדינה, במקביל, הגישה תביעה נגדית לתשלום פיצויים בסך 3.5 מיליארד שקל בשל הנזק שנגרם עקב הפרות החוזה מצד MTS.

 

בין היתר טענה MTS כי המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008 מנע ממנה להגיע ליכולת הפיננסית הנדרשת לביצוע הפרויקט,  אך טענות אלה נדחו.

 

לפי הבוררים בפסק הדין: "הזכיין זכה במכרז על סמך הצעה לא ריאלית שלא הביאה בחשבון את מלוא עלויות הפרויקט באופן שהעמיד בספק את נכונות הבנקים להעמיד מימון לפרויקט. הדבר הוביל לחילוקי דעות קשים בין בעלי המניות בזכיין באשר לחלוקתן של עלויות אלו - חילוקי דעות שככל הידוע לא נפתרו עד למועד ביטול ההסכם".

 

את המדינה יצג עורך דין יוסי בנקל ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות. לדבריו: " סאגת הפרת החוזה על ידי הזכיין שנבחר להקים את הקו האדום של פרויקט הרכבת הגיעה לסיומה בניצחון מהדהד של המדינה , בעקבות שורת החלטות תקדימיות של הרכב הבוררים בו היו חברים השופטים בדימוס יהודית צור,בועז אוקון ועו"ד אלי זהר. פסק הבוררות על התוצאה הכספית הגלומה בו ישמשו תמרור אזהרה בוהק, בפני כל זוכה שיעלה בדעתו שלא לעמוד בהתחייבויות שנטל על עצמו במכרז, בתקווה שעצם התקדים ימנע חזרה על אירועים כאלה בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x