שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אנשי הקבע נגד ביטוח לאומי: תובעים החזר של ניכוי שגוי

צה"ל ניכה דמי ביטוח לאומי ממענקי ההסתגלות אף שהם פטורים מכך. לאחר שבית הדין האזורי סירב לדון בתביעה מחוסר סמכות, אנשי הקבע ערערו לבית הדין הארצי

ספי קרופסקי 22:0814.04.16

מאות אנשי קבע מערערים לבית הדין הארצי לעבודה בדרישה כי ביטוח לאומי יחזיר להם כספים שנוכו ממענק הפרישה שלהם בשל טעות של צה"ל. זאת לאחר שבית הדין האזורי דחה את התביעה המקורית שהגישו כנגד צה"ל וביטוח לאומי בטענה שאין לו סמכות לדון בנושא.

 

מענק ההסתגלות הוא סכום כספי שמקבלים אנשי קבע הפורשים מצה"ל כדי לסייע בתחילת דרכם כאזרחים מן השורה. לפי החוק, התשלום פטור מדמי ביטוח לאומי, אולם צה"ל הפריש הפסיק לעשות כן רק ב־2014.

שלמה מור יוסף שלמה מור יוסף צילום: נמרוד גליקמן

 

בית המשפט דחה את התיק בטענה כי אין לו סמכות לדון בו, אלא רק לוועדת ערר מיוחדת במשרד הביטחון המוסמכת לדון במקרים מסוג זה. השופט הסביר כי למרות שתיקים כנגד הביטוח הלאומי מצויים בסמכות בית הדין, "חובת תשלום דמי הביטוח מוטלת על המעסיק בלבד".

 

בערעור שהוגש על ידי שאול גיטליץ ממשרד דניאל א.ח. כהן ושות' נטען כי "אין המדובר בניכויים כגון הלוואות או ניכויים אחרים עליהם יש סמכות לוועדת הערר, אלא מדובר על ניכוי מס שלא כדין". עוד נטען כי: "הסמכות להטיל מס מוטלת על המחוקק או הרשות הרלבנטית כפי שהסמכות להטיל, לגבות ולהשיב מס הכנסה שנגבה שלא כדין הינו על רשות המיסים".

 

מביטוח לאומי נמסר: "אנו נמצאים בדיונים מתקדמים מול צה"ל לבחינת קבוצת משרתי הקבע שייתכן והיו זכאים להחזרי דמי ביטוח".

 

צה"ל מסר כי "יביע עמדתו במסגרת ההליך המשפטי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x