$
בארץ

ליצמן יוצא למלחמה נגד מקדונלד'ס: "אאוט, לא במדינתנו"

שר הבריאות קרא בכנס הקרדיולוגים הארצי שלא לאכול ג'אנק פוד ובצעד חריג אף יצא בפומבי נגד מקדונלד'ס ספציפית. "מופעלים עליי לחצים מתעשיית המזון שלא אתבטא כך". מקדונלד'ס ישראל בתגובה: "אנחנו הפתרון ולא הבעיה"

ספי קרופסקי 21:2512.04.16
שר הבריאות יעקב ליצמן יצא היום (ג') נגד חברת מקדונלד'ס וקרא לא לאכול ג'אנק פוד. "מקדונלדס אאוט, לא במדינתנו", קרא ליצמן בכנס הקרדיולוגים הארצי, "אני יודע שחברות גדולות ואנשים לוחצים ולא אוהבים את זה – אבל יש לי סוד בשבילכם – אין לי פרמייריז".

 

אמירתו של ליצמן אינה מקרית. באחרונה החל משרד הבריאות בקמפיין נרחב נגד מאכלים משמינים ועתירי סוכר. לפני כשבועיים החל המשרד לשדר פרסומת המעודדת להימנע משתיית משקאות מסוכרים. בכתבה שפורסמה בסוף השבוע האחרון ב"כלכליסט" נחשף כי בעקבות הפרסום, התייצבו למחרת בלשכתו של השר ליצמן בכירים בחברת קוקה-קולה ואנשי איגוד תעשיות המזון בישראל, כדי לקבול על התשדיר של המשרד.

צ'יפס של מקדונלד'ס צ'יפס של מקדונלד'ס צילום: בלומברג

 

שבוע אחרי הפגישה ההיא, השיק משרד הבריאות תוכנית לאומית למניעת סוכרת. השר ליצמן פתח את האירוע. הוא דיבר על הצורך להפחית בצריכת הסוכר, ובין השאר אמר: "מופעלים עליי לחצים מתעשיית המזון שלא אתבטא נגד ג'אנק פוד וצריכת סוכר, אבל אני עושה מה שטוב לעם ישראל לפי מדיניות המשרד".

 

כמו-כן, לפני כחודשיים מינה השר ליצמן ועדה ל"רגולציה מקדמת תזונה בריאה", שבראשה עומד מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב. הוועדה מבקשת למצוא דרך לשפר את התזונה באמצעות "רה־פורמולציה של מזון" (שינוי הרכיבים) לצד הסברה וחקיקה. בין השאר, הצהירו במשרד הבריאות עם הקמת הוועדה, היא תבחן שימוש בשוט בדמות מחיר המוצר (מיסוי גבוה יותר על מוצרים בעלי ערך תזונתי נמוך, ומנגד פיקוח על מחירי מזונות בריאים), הגבלה מפורשת של השימוש ברכיבים מסוימים וסימון בולט יותר של הרכיבים על גבי המוצר.

 

מקדונלד'ס: "אמירות שלא משקפות את הנעשה ברשת"

 

ממקדולד'ס ישראל נמסר בתגובה: "צר לנו ששר הבריאות בוחר להתבטא בצורה לא מדעית ובוחר באמירות פופוליסטיות שאכן מייצרות כותרות, אך לא משקפות את הנעשה ברשת. מקדונלד'ס ישראל כבר לפני יותר מעשור ביצעה מהפכה בריאותית כוללת הזוכה להערכה רבה בקרב הקהילה הרפואית: הורדת כמות השומן בבשר הלא מעובד בחצי מ-18% ל-9%, הוצאת שומן הטראנס מהצ'יפס, הפחתה שני שליש בשומן הרווי במוצרים המטוגנים, הפחתת סוכר ונתרן בכל המוצרים ופרסום תכולתם בכל מוצר שנמכר ברשת והיא הראשונה בישראל לעשות זאת. בנוסף, היא אחראית לקידום שתיית מים בקרב ילדים. לו משרד הבריאות היה מתבטא ומתעניין במדע התזונה, היה מבין שמקדונלד'ס ישראל אחרי המהפכה הבריאותית האדירה שיזמה, היא הפתרון ולא הבעיה. אנו מקווים שלא הפעלת הרשת בשבת היא זו שעמדה במתקפה הלא אחראית, לא מבוססת ולא מדעית של השר ליצמן נגד מקדונלד'ס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x