שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האוצר: מכון וולקני לא יעבור לצפון בשנים הקרובות

חודש עבר מאז ששר החקלאות הכריז על כוונתו להעתיק את המכון לצפון, אך הוא עדיין לא קיים כל דיון בנושא עם האוצר. ואפילו בתוך משרד החקלאות עצמו המהלך מעורר ויכוחים

רוני זינגר 08:1712.04.16

"החלטה שאין לה סיכוי" — כך אומרים פקידים מקצועיים בכירים בממשלה על תוכניתו של שר החקלאות אורי אריאל להעביר את מכון וולקני מהמרכז לצפון הארץ. ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ׳ אבי שמחון אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "מצד אחד אנחנו מעוניינים לחזק את הצפון, אבל מצד שני יש כאן עובדים שאי אפשר לזרוק הביתה".

 

באוצר לא מכירים את התוכנית. גם כעת, יותר מחודש אחרי שהודיע עליה אריאל, לא התקיים כל דיון בנושא מול משרד החקלאות. בכירים באוצר אמרו אתמול ל"כלכליסט" כי מדובר בתוכנית שלא נבחנה ולא תוקצבה, ועל כן סיכוייה לצאת לפועל קלושים.

 

המהלך מעורר ויכוח גם בתוך משרד החקלאות. מנהל מחוז הנגב במשרד החקלאות יואב מורג שלח בימים האחרונים מכתב לשר החקלאות ובו יצא נגד המהלך: "החקלאות בנגב התפתחה והגיעה להישגים גדולים ולהכרה בינלאומית בסיוע צמוד של אנשי המחקר במכון וולקני בבית דגן. השילוב והחיבור בין מחקר, הדרכה, מו"פ והחקלאים הוא המפתח להצלחת החקלאות בארץ והצבתה בשורה הראשונה העולמית. העתקת מכון וולקני לגליל תגרום לפגיעה אנושה לא רק במחקר אלא גם ברמת החקלאות בנגב עד כדי איום על קיומה ופגיעה בהתיישבות הפריפריאלית".

 

השר אורי אריאל. לוחץ לקידום התכנית השר אורי אריאל. לוחץ לקידום התכנית צילום: אריאל שרוסטר

 

 

אריאל מצדו ממשיך לקדם במרץ את הצעת ההחלטה שצפויה לעלות ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה. שרי הממשלה יקיימו את ישיבתם השבועית ברמת הגולן ועל רקע נופי הצפון אמורים להצביע על אישור הקמת צוות חשיבה מיוחד בנושא שיביא בתוך 90 יום מתווה להעברת הפעילות של המכון ממרכז הארץ לצפון. עוד בטרם תתקיים ישיבת הממשלה יתקיים במשרד רה"מ דיון ביום חמישי במהלכו תיבחן התוכנית. הבוקר תקיים ועדת מדע וטכנולוגיה דיון פגרה מיוחד בהשתתפות שר החקלאות אריאל בנוגע לעתיד מכון וולקני.

 

מרכז המחקר והמידע של הכנסת התייחס לדברי בכירים במשרד החקלאות, שלפיהם העברת המכון תתרחש רק בתוך 7—10 שנים, עד אז יפרשו למעלה מחצי מהחוקרים בו. גורמים מקצועיים אמרו אתמול כי תשלומי הפיצויים שתידרש המדינה לתת לחוקרים עבור פיטוריהם בשנים הקרובות יהיו גבוהים וכי עדיף להמתין לפרישתם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x