$
בארץ

מסמכי פנמה

מסמכי פנמה לא מבטיחים העמדה לדין: גם חשדות כבדים יכולים להסתיים בכופר

חקירה שניהלה רשות המסים בחשד שאשת עסקים מהרצליה פיתוח החזיקה בחברות בפנמה באמצעות אשת קש הסתיימה בתשלום כופר של 100 אלף שקל בלבד

תומר גנון ועמרי מילמן 18:3810.04.16
בשבוע שעבר, עם תחילת חשיפת המידע המצוי במסמכי פנמה, אמר מנהל רשות המסים משה אשר כי מבחינת הרשות מדובר במקור מידע מצוין. אך השאלה שנשאלת בעקבות דבריו היא האם מידע שכזה, גם אם עולה ממנו חשד להעלמת מס, יכול בסופו של דבר לסייע לרשות לאסוף די ראיות כדי להעמיד לדין את המעורבים. אם להסתמך על מקרה שאירע לאחרונה, התשובה היא כי מדובר בעניין מורכב מאוד.

 

ביולי 2012 פשטו חוקרי מס הכנסה תל אביב על ביתם של אשת העסקים דבורה קריל ובעלה יואב בהרצליה פיתוח. קריל נעצרה ונחקרה בחשד להעלמת מס מהכנסות של עשרות מילוני שקלים, עמלות מהפצת מוצרים רפואיים ביפן, שאותן הסבה לכאורה לטובת שתי חברות בפנמה — טומל ומיידס קורפ. מבקשת המעצר עלה שהחוקרים מצאו בכספת בביתה מסמכים המעידים על כך שהיא בעלת המניות בשתי החברות, אשר הוקמו בפנמה יום אחרי יום, זאת כדי להעביר אליהן את העמלות ששילמה לה חברה ישראלית בשם לייף ווטצ'. לטענות רשות המסים, ההכנסות כמו גם בעלותה האמיתית של קריל בחברות מאז הקמתה ב־1996 לא דווחו כחוק. 

רשות המסים רשות המסים

 

את הראיות לכאורה שהובילו לפתיחת החקירה העביר לחוקרי מס הכנסה משרד החקירות ויצמן־יער, אשר נשכר על ידי לייף ווטצ' שהתקשרה עם קריל בהסכם עמלות. לאחר העברת הממצאים למס הכנסה נפתחה חקירה פלילית. בקשת המעצר של קריל כללה פירוט של ממצאי החקירה של חוקרי וייצמן־יער, שהגיעו להולנד ולגרמניה ותשאלו את בעלי המניות הרשומים בחברת טומל. מהתשאול עלה לכאורה שהבעלים האמיתיים בחברה היא בעצם קריל בעצמה. "אנחנו אחד המשרדים היחידים שיכול לפצח זהות של בעלים של חברות אוף שור ברחבי העולם", אמר ל"כלכליסט" אשר ויצמן, מבעלי ויצמן־יער. "ככל שאני יודע, אין למס הכנסה את היכולות שלנו".

 

אך למרות הראיות הרבות לכאורה שנאספו, ברשות המסים אישרו בנומבר האחרון את בקשתם של בני הזוג קריל, המיוצגים על ידי עו"ד יוסף שטרנטל ממשרד מ.דרוקר ושות', להמיר את החשדות הכבדים שיוחסו להם בתשלום כופר של כ־100 אלף שקלים.

 

מרשות המסים נמסר בתגובה: "במהלך החקירה הסתבר כי הבעל שהיה החשוד המרכזי בתיק הינו למעשה תושב חוץ שאינו חייב במס בישראל, וכן כי היקף העסקאות שלא דווח בגין פעילותה קטן משמעותית משהוערך בתחילה. לאור הממצאים ונסיבות התיק הוחלט לקבל את בקשת החברה ובעלי המניות להמיר את ההליך הפלילי בכופר'". מבני הזוג דבורה ויואב קריל לא נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x