שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נחשף בכלכליסט

לאחר הביקורת הציבורית: שלמה דרעי הסיר מועמדותו לדירקטור ברמ"י

"כלכליסט" חשף אתמול את דבר מועמדותו של סגן יו"ר קק"ל לתפקיד דירקטור, על אף ניגוד העניינים הכרוך בכך; דרעי עצמו הסביר את הסרת המועמדות בחקירה נגד אחיו, השר אריה דרעי, ואשר ככל הנראה גם הוא מעורב בה לכאורה

רוני זינגר ושאול אמסטרדמסקי 16:5904.04.16

סגן יו"ר קק"ל, שלמה דרעי, הסיר היום (ב') בצהריים את מועמדותו לכהונת דירקטור ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י), זאת לאחר שדבר המועמדות נחשף אתמול ב"כלכליסט", כמו גם ניגוד העניינים הכרוך בה. דרעי עצמו הסביר את הסרת המועמדות בחקירה נגד אחיו, השר אריה דרעי, ואשר ככל הנראה גם הוא מעורב בה לכאורה.

 

 

 

דירקטוריון קק"ל התכנס היום לדון בשורה של נושאים ובמהלכו הודיע יו"ר קק"ל, דני עטר, לנוכחים כי דרעי ביקש להסיר את המועמדות שלו לרמ"י. דרעי נימק זאת, כאמור, בכך שהוא מבקש להמתין "עד שיתבררו ענייניו" - הכוונה היא לחקירה שנפתחה נגד אחיו, השר אריה דרעי. ואולם לאחר הפרסום ב"כלכליסט" התעוררה ביקורת ציבורית, וכך גם בתוך קק"ל, באשר לכוונות למנות את שלמה דרעי, שהוא יזם נדל"ן וחתום על ניגוד עניינים בדיוק בהקשר זה בקק"ל. התנועה לאיכות השלטון אף פנתה לעטר והזהירה כי מינויו של דרעי לרמ"י יהיה בבחינת ניגוד עניינים עסקי.

 

 

האחים אריה ושלמה דרעי האחים אריה ושלמה דרעי צילום: פלאש 90, עמית שאבי

 

שלמה דרעי הוא כאמור אחיו של שר הפנים והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי, והניסיון למינויו עומד בניגוד לתקנות רשות מקרקעי ישראל, שקובעת כי אדם בעל זיקה פוליטית או אישית לא יכול להתמנות לדירקטור. בימים האחרונים נעשתה עבודה בקק"ל, באמצעות משרד עורכי דין חיצוני, שמטרתה לבחון כיצד ואם ניתן יהיה בכל זאת למנות את דרעי לדירקטור ברשות מקרקעי ישראל, אך זו התייתרה לאחר הסרת המועמדות.

 

לקק"ל יש דירקטורים ברשות מתוקף האמנה שנכרתה בינה לבין המדינה בתחילת שנות השישים, שבמסגרתה העבירה הקרן את אדמותיה לרשות בתמורה לנציגות בדירקטוריון. בסוף שנת 2015 חתמה הממשלה על הסכם עם קק"ל, שתכליתו לעדכן את מערכת יחסי הגומלין בינה לבין המדינה. במסגרת ההסכם, שצפוי להיות בסיס לאמנה חדשה ביניהן, נקבע כי הקרן תקבל נציגים נוספים בדירקטוריון רשות מקרקעי ישראל

 

הסייג היחיד לתקנות שקובעות כי אדם בעל זיקה פוליטית או אישית לא יכול להתמנות לדירקטור ברשות מקרקעי ישראל הוא מינוי אדם בעל כישורים מיוחדים לתפקיד. שלמה דרעי הוא עורך דין בתחום הנדל"ן, ולדברי תומכיו לתפקיד דירקטור ברשות, ניסיונו בתחום הוא שהופך אותו לבעל כישורים מיוחדים ולא לבעל ניגוד עניינים.

 

 

 

דרעי גם מכהן כיו"ר ועדת החינוך של קק"ל. בינואר האחרון חשף "כלכליסט" כי הנהלתה החליטה להפוך את ועדת החינוך לחטיבה גדולה יותר משהיתה בעבר. הסיבה הרשמית היתה התמקדות בנושא החינוך, אבל גורמים בקק"ל טענו כי עטר ביקש בכך לדאוג לנציג ש"ס באמצעות תוספת תקציב לחטיבתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x